EuroKompas
Vydává NVF-NISP a ČNA Mládež/EURODESK s podporou MŠMT a MPSV

č. 2/ duben 2005

OBSAH

PDF verze PDF verze

ARCHÍV STARŠÍCH ČÍSEL

EUROPASS – nástroj pro uplatnění na evropském trhu práce

Miroslava Salavcová

 

Evropská unie se rozšířila o dalších deset evropských států a jako jeden z hlavních úkolů si stanovila podpořit mobilitu občanů a možnosti jejich uplatnění ve všech státech Evropské unie. To je možné jen tehdy, když se budou moci prokazovat dokumenty, které budou srozumitelné zaměstnavatelům a vzdělávacím institucím ve všech členských zemích, a které budou čitelně a jednotně popisovat jejich vzdělání, praxi a schopnosti. Vzhledem k tomu, že rozmanitost a specifičnost evropských vzdělávacích systémů je velká, a vzrostl také počet evropských oficiálních jazyků, je nutný sjednocující nástroj, který by zjednodušil tuto situaci. Tímto nástrojem je Europass.

Co je to Europass?

Europass je první evropský soubor dokladů o vzdělání držitele, jeho schopnostech a pracovních zkušenostech. Usnadňuje komunikaci mezi zaměstnavateli a uchazeči o práci, studenty a vzdělávacími institucemi v celé Evropské unii. Není novým certifikátem, ale nástrojem zlepšujícím čitelnost kvalifikací a mobilitu pracovníků na evropském pracovním trhu. Europass tedy není cestovní doklad. Je to dokument, jehož cílem je pomoci lidem překonávat obtíže spojené s mobilitou. Může usnadnit občanům, kteří se z různých příčin stěhují z jedné země do jiné, rychleji se usadit v novém prostředí, najít si práci odpovídající jejich kvalifikaci a zkušenostem nebo se přihlásit ke studiu podle svých zájmů.
Užívání dokumentů Europassu je dobrovolné a jejich vydávání je bezplatné.

Kdo řídí vydávání Europassu?

Od roku 2005 ve většině členských zemí EU pracuje Národní centrum Europass (NCE), které pomáhá občanům získat potřebné dokumenty a zprostředkovává související informace. V naší republice byl tímto úkolem pověřen Národní ústav odborného vzdělávání, který po podpisu smlouvy s Evropskou komisí vytvořil Národní centrum Europass Česká republika (NCE ČR) jako svoji součást. NCE ČR od října roku 2004 provádělo přípravné práce související s postupným zavedením Europassu a od dubna 2005 zahájilo svoji činnost pro veřejnost a vydávání Europassu. Součástí Europassu jsou: životopis, jazykové portfolio, mobilita, dodatek certifikátu a dodatek diplomu.

Europass – životopis

Nejdůležitějším dokumentem Europassu je mírně zlepšená verze společného evropského formátu pro životopis. Poskytuje občanům možnost uvést jasné a úplné údaje o jejich kvalifikaci, schopnostech a dovednostech.
Obsahuje tyto oddíly:

  • osobní údaje, údaje o jazykových znalostech, praxi, dosaženém vzdělání a odborné přípravě;
  • údaje o dalších schopnostech dané osoby s důrazem na technické, organizační, umělecké a sociální dovednosti;
  • další údaje, jež lze připojit k tomuto dokumentu v podobě jedné nebo více příloh.

Europass – jazykové portfolio

Do tohoto dokladu si držitelé mohou zaznamenávat přehled o úrovni znalostí, kterých dosáhli v jednom nebo několika cizích jazycích, a umožňuje jim poskytnout podrobné a mezinárodně srovnatelné údaje. Hodnotí se všechny znalosti, bez ohledu na to, zda byly získány v rámci formální vzdělávací soustavy nebo mimo ni.
Obsahuje tři oddíly:

  • jazykový pas, který jeho držitel pravidelně aktualizuje. Popisuje zde své jazykové dovednosti podle běžných kritérií uznávaných v celé EU;
  • podrobný jazykový životopis popisující zkušenosti držitele s každým jazykem;
  • složku s ukázkami vlastních prací dokládajících dosažené jazykové dovednosti.

Europass – mobilita

Účelem tohoto dokladu je zaznamenat s použitím společného vzoru absolvovanou studijní stáž nebo odbornou praxi. NCE ČR všechny dokumenty kompletuje do oficiálních mezinárodně jednotných desek, zařazuje držitele do evropské databáze a poskytuje poradenský a informační servis. Jde o osobní doklad, který umožní držiteli lépe prokázat, jaký přínos pro něj tato zkušenost měla, zejména z hlediska nabytých schopností. Vyplňuje jej vysílající organizace a hostitelská organizace, které se účastní daného projektu zaměřeného na mobilitu, a to v jazyce, na němž se tyto organizace s dotyčnou osobou dohodnou. Občané, kteří získají doklad Europass – mobilita, mají právo požádat o překlad do druhého jazyka, který si zvolí mezi jazyky vysílající organizace a hostitelské organizace, nebo do třetího evropského jazyka.

Europass – dodatek certifikátu

Tento doklad je připojen k osvědčení o středním či vyšším odborném vzdělání (v České republice se jedná o výuční list, vysvědčení o maturitní zkoušce a vysvědčení o absolutoriu), který má usnadnit pochopení významu osvědčení z hlediska schopností získaných jeho držitelem. Nenahrazuje původní osvědčení a nezakládá nárok na úřední uznání původního osvědčení ze strany orgánů jiných zemí. Na druhé straně usnadňuje řádné posouzení původního osvědčení a může tak napomoci získat jeho uznání příslušnými orgány. Tento dokument ještě v naší republice nebyl poskytován a pro žadatele bude do doby vydání nové zákonné normy vypracován na základě žádosti v Národním centru Europass Česká republika.

Europass – dodatek diplomu

Tento doklad má usnadnit pochopení významu vysokoškolského diplomu z hlediska znalostí a schopností získaných jeho držitelem. Popisuje povahu, úroveň, kontext, obsah a statut studia, které absolvoval a úspěšně zakončil držitel diplomu.
Dokument nenahrazuje původní diplom a nezakládá nárok na úřední uznání původního diplomu ze strany akademických institucí jiných zemí. Na druhé straně usnadňuje řádné posouzení původního diplomu a může tak napomoci získat jeho uznání příslušnými orgány nebo pracovníky odpovědnými za přijímací řízení vysokoškolských institucí.
Dodatek diplomu zhotovují vysoké školy podle vzoru, jenž vypracovala, vyzkoušela a upravila společná pracovní skupina Evropské komise, Rady Evropy a UNESCO.

Potřebujete Europass?

Jak je patrné z uvedených informací, ne všechny dokumenty jsou vydávány centrálně prostřednictvím Národního centra Europass Česká republika. Všechny jsou k dispozici v elektronické podobě na webových stránkách NCE ČR (www.europass.cz), ale jen některé si mohou žadatelé stáhnout a vyplnit sami:
Europass – životopis a Europass – jazykové portfolio si mohou občané vyplnit v elektronické podobě a vytisknout, nebo požádat v NCE ČR o papírovou formu těchto dokumentů i o pomoc při jejich vyplnění.
Europass – dodatek certifikátu bude do vydání zákonné normy vypracováván v NCE ČR na základě žádosti.
Europass – dodatek diplomu od roku 2005 na základě žádosti vydává každá vysoká škola. Pro dřívější absolventy vysokoškolského studia to znamená, že musí požádat vysokou školu, kterou absolvovali, o vydání tohoto dokumentu.
Europass – mobilita je vydáván vysílající a hostitelskou organizací, která pořádá studijní stáže nebo výměnné odborné praxe. NCE ČR všechny dokumenty kompletuje do oficiálních mezinárodně jednotných desek, zařazuje držitele do evropské databáze a poskytuje poradenský a informační servis.

Evropský portál Europass

Kromě webové stránky Národního centra Europass existuje také celoevropský portál http://europass.cedefop.eu.int. Zde si můžete prohlédnout vzory životopisu v různých jazykových mutacích nebo se podívat na příklady dokumentů uvedených výše. Na stránce najdete rovněž další užitečné odkazy, které vám usnadní orientaci v oblasti mobility.
Kontakty a další informace:
Národní centrum Europass ČR, Weilova 1271/6, 102 00 PRAHA 10,
tel.: 274 862 256, e-mail: info@europass.cz, salavcova@nuov.cz, bencova.k@nuov.cz
nebo na webových stránkách www.europass.cz.