EuroKompas
Vydává NVF-NISP a ČNA Mládež/EURODESK s podporou MŠMT a MPSV

č. 2/ duben 2005

OBSAH

PDF verze PDF verze

ARCHÍV STARŠÍCH ČÍSEL

Studenti se připravují do školy pomocí časopisu

Václava Hůdová, hudova@studentin.cz

 

Na otázku: kde hledáte informace o možnostech vzdělávání, budete v době internetu čekat jasnou odpověď. Proto je překvapující, že se na našem trhu již druhým rokem drží měsíčník StudentIN, který přináší podrobné informace o studiu. Podařilo se mu uchytit v obrovském množství časopisů, které jsou dnes na novinových stáncích. Za StudentINem nestojí žádný z velkých vydavatelů, ale myšlenka odlišnosti. Na rozdíl od ostatních lifestylových časopisů přišel minulý rok s koncepcí informačního periodika. Nepředstírá, že má zaručené recepty na to, jak sbalit kluka a být neustále cool, ale po vzoru podobných časopisů ve Francii (L´Etudiant, Phosphore) a jinde ve světě se stal časopisem školním.

A je skutečně věrný svému názvu, protože on sám jako by byl studentem. Svým obsahem vyjadřuje to, co se honí hlavou téměř každému středoškolákovi. Tedy – jak zvládnout učení, jak si vybrat správnou vysokou školu a jak se připravit na zkoušky. Zajímá ho život studentů z celého světa, možnost práce v zahraničí, cestování, kulturní novinky nebo třeba netradiční sporty. Nechává své čtenáře mezi sebou komunikovat. Shrnuto a podtrženo – pomůže jim s učením, zároveň nezapomene na odpočinek, duševní očistu či pomoc v nouzi. To vše ve vzájemné interakci.

Co se ve škole neučí

Od říjnového čísla čtenáři pravidelně nacházejí učební pomůcku Dějiny filmu. "Znalost dějin kinematografie a přelomových filmů je základem kulturního přehledu a přitom se na ni ve školách zapomíná. V současné době jsou filmy pro studenty srozumitelnější než mnohá literatura," říká Barbara Čechová, šéfredaktorka časopisu. "Domnívám se, že rozbor filmů je velmi užitečný: seznamuje s různými pohledy na svět a pomáhá formovat názory a kritické myšlení." Kromě Dějin filmu ve StudentINu vychází čtyřdílná pomůcka "Kdo jsi, odkud jsi přišla a kam s námi kráčíš, Evropo?", v níž se studenti čtivou formou dozvědí základní informace o Evropské unii. Díky velkému ohlasu čtenářů na témata moderní historie se pravidelnou rubrikou staly komentáře k aktualitám a v rubrice Focus se začíná diskutovat např. odsun Sudetských Němců.

Časopis StudentIN

Rada "zevnitř" může uchazeče zachránit

Základem úspěchu časopisu je však vnitřní část s názvem "Chci dál studovat", která přitahuje hlavně třetí a čtvrté ročníky středních škol. Tématem jsou všechny možnosti pomaturitního vzdělávání, příprava na maturitu a na přijímací zkoušky. Redaktoři StudentINu předávají informace jednak oficiální (srovnávací tabulky a grafy), kromě nich však i takové, které jen tak nezískáte. Díky rozhovorům se stávajícími studenty fakult se můžeme dozvědět, jaké jsou přijímací zkoušky z pohledu toho, kdo je již zvládnul absolvovat. "Často se dozvídáme konkrétní rady, na kterou knihu se na přijímačky určité fakulty soustředit nebo na co se u ústních pohovorů nejvíce ptají," říká redaktor Martin Novotný. "Jsem přesvědčen, že to mnohým maturantům hodně ulehčuje práci." Krom toho se na stránkách časopisu řeší možnosti studia v zahraničí a výběr povolání. Opět s názory těch, kteří mají relevantní zkušenosti.

Balancovat na hranici komerce

Časopis StudentIN od lednového čísla zcela změnil svůj layout. Novotou to voní už na titulní stránce – bylo vytvořeno zcela nové a originální logo, a od všeobecných, neutrálních fotografií se přešlo k výraznějším a pro čtenáře zábavnějším. StudentIN zkouší ukázat známé, nikoli však "profláknuté" tváře. Balancování na hranici komerce je těžké, ale jen nevtíravostí je možné udržet si přelétavý zájem adolescentů. Tímto přístupem si StudentIN zatím zajistil 15 000 předplatitelů v Čechách a nové získává na Slovensku. Mezi své čtenáře je ve velké míře distribuován díky výchovným poradcům na středních školách, ale také formou individuálního předplatného nebo na prodejních stáncích. Více na www.studentin.cz.