EuroKompas
Vydává NVF-NISP a ČNA Mládež/EURODESK s podporou MŠMT a MPSV

č. 2/ duben 2005

OBSAH

PDF verze PDF verze

ARCHÍV STARŠÍCH ČÍSEL

Mezinárodní výměna mládeže EUROPEAN YOUTH I.

Iva Havlíčková

Ve dnech 6. – 14. prosince 2004 se konala mezinárodní výměna mládeže s názvem European Youth I. Této akce se zúčastnili mladí lidé z devíti evropských států: České republiky, Polska, Slovenska, Maďarska, Slovinska, Malty, Litvy, Lotyšska a Estonska. Mezi účastníky byli také dva mladí Francouzi, kteří jsou v současné době na Evropské dobrovolné službě na Slovensku a v Lotyšsku.

Výměna proběhla ve třech zemích. Účastníci strávili první čtyři dny v Pelhřimově, další tři dny ve Svätém Juru a Bratislavě a poslední dva dny v Budapešti. Cílem bylo vzájemné poznání kultur, života, zajímavostí a tradic v těchto devíti zemích. Akce byla v podstatě devítidenní komunikací, otevřením se a vytvořením pevné sítě spolupráce mezi mladými lidmi, kteří jsou „nováčky“ v EU. Pak teprve přijde řada přání a úkolů, které před sebe sami postaví a se kterými se budou chtít vypořádat.

Program výměny byl velice nabitý a pestrý. Vše začalo příjezdem účastníků do Prahy. Ti, kteří přijeli během dopoledne, stihli procházku městem. Po příletu Malťanů všichni společně vyrazili do Pelhřimova.

Úterý – program oficiálně začíná: seznamovací hry, očekávání, práce ve dvojicích – diskuse o tom, jaká je země, ze které pocházím, jaký jsem já sám. Po obědě účastníky čeká hra "Tajemství Pelhřimova", prostřednictvím které se seznamují s významnými místními památkami, odpovídají na otázky, luští tajenku a nakonec vysvobozují zakletého poutníka.

Středa je plná přípravy prezentačních panelů o jednotlivých zemích. Všechny delegace stříhají, lepí a malují, aby představily zemi či město, ve kterém žijí. Odpoledne se začínají scházet mladí lidé, kteří se chtějí dovědět různé zajímavosti nebo si popovídat s vrstevníky ze zahraničí. Na asi tříhodinovém setkání pro veřejnost je také možno zhlédnout zajímavé filmy či krátké prezentace o jednotlivých zemích.

Čtvrtek. Jeden workshop za druhým a téměř ani chvíle odpočinku! "Co je to Evropa?" a "Co je to EU?" – to řešíme ve dvojicích. Chvíli před obědem vytváříme mezinárodní skupiny a začínáme připravovat podklady pro svou odpolední práci – průvodce po Evropské unii pro děti a pro dospělé. Posilněni obědem se všichni činíme, a vznikají tak úžasná díla o nových členských zemích EU. Po večeři už čeká autobus, loučíme se s Pelhřimovem, naším hostitelským městem v České republice, a vyrážíme směr Slovensko. Po půlnoci přijíždíme do malebného městečka Svätý Jur blízko Bratislavy.

Návštěva organizace pracující s postiženými v Bratislavě a Základní školy ve Svätém Juru jsou na programu v pátek. Po obědě nás čeká sportovně oddechový program, bojová hra na zřícenině místního hradu a fotbal.

V sobotu přichází na řadu trocha lingvistiky. Vyrábíme slovníky obsahující slova, fráze a pozdravy ve všech zastoupených jazycích.

Nedělní dopoledne. Vybíráme témata související s evropskou mládeží a každá skupina se zabývá jedním z vylosovaných témat. Probíráme problémy týkající se tohoto tématu, skutečnost, možná řešení a příležitosti pro mládež. Odpoledne směřujeme do poslední ze tří hostitelských zemí výměny, Maďarska. V Budapešti si pochutnáváme na typické maďarské večeři a pak se vydáváme na noční okružní jízdu městem a krátkou procházku centrem.

Pondělí začínáme sportovně, a to bruslením v přímo v centru. Držíme se statečně, i ti, kteří na bruslích stáli poprvé. Nějaký ten pád po jedné hodině střídají téměř krasobruslařské kreace zejména účastníků z Malty. Odpoledne přichází finále celé výměny, budoucí plány, hodnocení celého projektu, téměř poslední společné okamžiky. Chvíle tajemna zahalená ve svitu svíček, účastníci sedící v kruhu, trochu zamyšlení, plní nadšení i nostalgie. Atmosféra houstne a v kruhu se objevuje klubíčko provázku. První člověk drží jeden konec klubíčka, hází ho někomu v kruhu a říká mu, proč háže klubíčko právě jemu, v čem je tato osoba výjimečná. Postupně vzniká hustší a propletenější pavučina, velice pevná síť. Tato síť ztvárňuje celou mezinárodní výměnu mládeže European Youth I., jejímž cílem bylo vybudovat pevné vazby mezi mladými lidmi ze zúčastněných zemí. A to se podařilo.

Vznikla nová přátelství, budoucí vize, náměty na další projekty, spolupráce mezi organizacemi. Udělali jsme první krok k budoucí a lepší rozšířené EU. Chceme ji spoluutvářet a vylepšovat. Každý z účastníků si domů odvezl část této sítě, malý kousek obyčejného provázku, který však má velkou váhu, neboť pomyslně svázal evropskou mládež. Pak se již rozsvítilo a před očima účastníků se otevřela „provizorní výstavní síň“ s portréty, které tvořili první den, se všemi veledíly, která vznikla během nabitého programu – recepty, mapy, brožurky, plakáty, slovníky i ostatní výtvory. Nyní jsme měli možnost vše si prohlédnout a pročíst. Dlouho do noci se fotilo, povídalo, plánovalo... Takže to byl jen začátek!

Občanské sdružení Hodina H (koordinující organizace), http://www.hodinah.cz

European Youth