EuroKompas
Vydává NVF-NISP a ČNA Mládež/EURODESK s podporou MŠMT a MPSV

č. 1 / leden 2004

OBSAH

PDF verze PDF verze

ARCHÍV STARŠÍCH ČÍSEL

Setkání příhraničních profesních poradců

V pořadí již třetí česko-německý seminář profesních poradců z příhraničních úřadů práce se uskutečnil 11.–13. listopadu 2003, tentokrát v bavorském okrese Schwandorf. Za českou stranu se ho zúčastnilo 15 poradců a 6 pracovníků poradenské podpory, německých partnerů přijelo 15.

Účastníci semináře absolvovali program, který se skládal z přednáškových bloků a exkurzí.
Během informativních bloků měli účastníci příležitost porovnat systémy vysokých škol a seznámit se s oblastmi dalšího vzdělávaní v Čechách a v Německu. Dále se dozvěděli o vzdělávacích možnostech pro handicapované mladistvé a dospělé v obou zemích a porovnali systémy podpory znevýhodněných osob. V neposlední řadě byli účastníci informováni o evropském programu Interreg III, který může být využit k aktivitám přispívajícím ke sbližování České republiky a Německa.

Exkurze, pro českou stranu zvláště cenné, se uskutečnily v odborné zdravotní škole a ve vzdělávacích institucích Kolpingovo dílo a Dům dobrého pastýře. Účastníci se vždy nejprve seznámili se vzdělávacími možnostmi a pojetím výuky dané instituce a posléze si prohlédli učební prostory.

Schwandorfský seminář sérii příhraničních seminářů uzavíral, a tak vznikl prostor pro zhodnocení rok a půl trvajícího česko-německého setkávání. Z názorů účastníků vybíráme:

Pí. Marešová (ÚP Chomutov), pí. Bajgarová (ÚP Domažlice): "V Německu jsme měli možnost vidět, jak lze řešit individuálním způsobem možnost "doučování", aby žák pokud možno až do vyučení zůstal ve vzdělávacím procesu. Uvědomily jsme si, jak by bylo i u nás vhodné mít vzdělávací instituce, které by umožnily začlenění i žáků starších 19 let. U nás je sice přijímání starších žáků např. na učilištích teoreticky možné, ale rozhodnutí záleží na ředitelích škol a ti většinou o tyto žáky nemají zájem. Na Německu oceňujeme, že i pro starší osoby existují specializované instituce, kde je s klienty pracováno individuálně, a to nejen po odborné stránce ale i po stránce osobnostního rozvoje."

P. Král (ÚP Děčín): "Tato setkávání jsou důležitá i pro to, že my Češi máme možnost uvědomit si hodnotu vlastní práce. Ve srovnání s Němci vidíme, že náš přistup, pojetí poradenské problematiky i lidské nasazení jsou v podstatě na stejné úrovni. Česká strana má samozřejmě ještě dílčí nedostatky ve finanční a institucionální podpoře, ale již to nejsou zásadní systematické problémy."

Pí. Cibulková (ÚP Česká Lípa): "Český a německý systém poradenských služeb jsou rámcově velmi podobné. Česká republika má ale ve srovnání s Německem stále rezervy ve spolupráci se sociálními partnery. Například naše Hospodářská komora pořádá tzv. mistrovské kurzy, jako formu celoživotního vzdělávání, pověřuje odborníky ke zkouškám žáků SOŠ, SOU a U, ovšem stále vidím rezervu ve vazbu na úřady práce a jejich poradní sbory, což v Německu vnímám jako užší a lépe propracovaný systém".

P. Lahm (ÚP Weiden): "Díky semináři jsem navázal osobní kontakty s českými kolegy, a tak jsem byl dvakrát na pracovní návštěvě v Chebu. Jinak mám pocit, že se během semináře objevilo mnoho kreativních podnětů a nyní je nutno si udělat určitý odstup a impulsy zpracovat."

P. Prast (Zemský úřad práce Bavorsko): "Obě země mají co měnit a učit se, Česká republika je v institucionální výstavbě, Německo však v institucionální přestavbě".


paní Bajgarová
paní Bajgarová
pan Král
pan Král
paní Cibulková
paní Cibulková
pan Lahm
pan Lahm

Organizátoři akce by rádi sérii s určitými obměnami zopakovali tak, aby měli možnost zúčastnit se i další poradci. Prozatím však není jasné, jakým způsobem bude akce v budoucnu finančně krytá.


-mv-