Ročenka konkurenceschopnosti ČR - analýza

Ročenka konkurenceschopnosti - analýza

V rámci projektu Centra výzkumu konkurenceschopnosti české ekonomiky (CVKS) vznikl druhý díl periodické publikace Ročenka konkurenceschopnosti ČR, kterou společně vydávají Centrum ekonomických studií VŠEM a Národní observatoř zaměstnanosti a vzdělávání NVF. Tato periodická publikace vychází každoročně s grantovou podporou MŠMT a skládá se ze dvou dílů.


První zahrnuje široké spektrum ukazatelů vytvářejících přehled o vývoji a pozici české ekonomiky v rámci EU. Jednotlivé ukazatele jsou doplněny metodologickým vymezením a odkazy na související informační zdroje. Tato část byla publikována v lednu tohoto roku (informovali jsme o ní v Pro Futuro č. 2/2006).

V současné době vycházející druhý díl ročenky obsahuje analýzu hlavních komponent konkurenceschopnosti s důrazem na jejich kvalitativní aspekty: makroekonomická výkonnost a stabilita, institucionální kvalita, inovační výkonnost a kvalita lidských zdrojů.

První kapitola analýzy se zaměřuje na hodnocení makroekonomických předpokladů a výsledků dlouhodobě udržitelné konkurenceschopnosti ve třech tematických blocích: hodnocení růstové výkonnosti a postupu reálné a nominální konvergence; charakteristiky odvětvové struktury a výkonnosti; faktory vývoje nabídkové a poptávkové strany a makroekonomické rovnováhy.

Druhá kapitola se zaměřuje na hodnocení charakteristik institucionální kvality a je rozdělena na dva tematické bloky: hodnocení kvality správy na makroekonomické úrovni s dílčí mikroekonomickou aplikací v oblasti corporate governance; srovnání podmínek podnikání v ČR a EU.

Třetí kapitola zahrnuje tři tematické bloky, které pokrývají kvalitativní vstupy a výstupy inovačních aktivit: charakteristiky zdrojů a výsledků kvalitativně založené konkurenční výhody; rozbor vstupů a výstupů inovační výkonnosti; předpoklady a výsledky rozvoje informační společnosti a využití ICT.

Čtvrtá kapitola analýzy je věnována kvalitě lidských zdrojů a vyhodnocení jejího vývoje v ČR vůči ostatním evropským zemím. Tuto část zpracovala Národní observatoř zaměstnanosti a vzdělávání, která se výzkumu uvedené komponenty v rámci CVKS i v rámci dalších projektů dlouhodobě věnuje.

Analýza kvality lidských zdrojů je v publikaci rozčleněna do tří bloků. První se zaměřuje na hodnocení úrovně znalostí, dovedností a flexibility lidských zdrojů. Znalosti a dovednosti populace jsou analyzovány prostřednictvím vzdělanostní struktury obyvatelstva, vzdělanostní mobility, úrovně znalostí a dovedností mladé a dospělé populace. Specifická pozornost je věnována schopnostem využívat moderní informační a komunikační technologie. Pro analýzu flexibility obyvatelstva je využito ukazatele souhrnné míry flexibility, dat mapujících ochotu populace k profesní a geografické mobilitě a přehledu o dílčích a zkrácených pracovních úvazcích v celkové zaměstnanosti.

Druhý blok postihuje celoživotní učení, tj. účast mládeže na počátečním vzdělávání v rámci jednotlivých stupňů škol, pozici ČR při naplňování lisabonských cílů ve vzdělávání, zapojení dospělé populace v dalším vzdělávání včetně rozvoje lidských zdrojů v podnicích a problematiku financování vzdělání. Poslední blok se zabývá lidskými zdroji pro znalostní ekonomiku z hlediska zaměstnanosti v technologicky a znalostně náročných odvětvích a nabídky lidských zdrojů pro kvalifikačně náročné činnosti, zejména absolventů přírodovědných a technických oborů.

Analýza komponenty Kvalita lidských zdrojů je v plném znění k dispozici na webové stránce NOZV: www.nvf.cz/observatory/vyzkum.htm. Celá publikace Ročenky je zveřejněna na adrese: www.konkurenceschopnost.cz. S případnými dotazy je možno se obrátit na Národní observatoř zaměstnanosti a vzdělávání, kontaktní osoba Michaela Povolná, povolna(zavinac)nvf(tecka)cz. Nejdůležitější poznatky a závěry z této analýzy budou uveřejněny v příštích číslech Pro Futura.

Ing. Věra Czesaná, CSc.



   

OBSAH

Editorial

CEKAS na konferenci o manželském a rodinném poradenství

Evropskou cenu kvality získal český projekt

Kongres výchovného poradenství

Stručná bilance programu Leonardo da Vinci

Ročenka konkurenceschopnosti ČR - analýza

 
 
 
ISSN 1212-9739
PDF verze PDF verze

Redakce:
Národní vzdělávací fond
Opletalova 25
110 00 Praha 1
profuturo(zavinac)nvf(tecka)cz

ARCHÍV STARŠÍCH ČÍSEL