Stručná bilance programu Leonardo da Vinci

Koncem letošního roku končí druhé, sedmileté období evropského programu na podporu rozvoje odborného vzdělávání Leonardo da Vinci (2000-2006). Navazovalo na první pětileté období (1995-1999), do něhož se Česká republika začlenila v roce 1996. Již od té doby pracuje v NVF Národní agentura programu Leonardo da Vinci. Protože hodnotící a schvalovací procedura projektů už byla většinou ukončena i u projektů generace 2006, lze uvést několik souhrnných údajů o implementaci programu v ČR za celé jeho druhé období.

Jednu část programu Leonardo da Vinci tvoří projekty mobility. Realizují se formou odborných stáží mladých lidí - většinou studentů všech druhů odborných škol - v podnicích v zemích EU nebo formou výměny zkušeností učitelů a personalistů s kolegy v zahraničí. Za druhé období programu bylo takových projektů předloženo 1072 a 817 jich bylo schváleno a obdrželo grant z programu. Celková částka grantů na projekty mobility (se započítáním grantů pro projekty generace 2006) činí v tomto období přes 13 milionů EUR (asi 380 mil. Kč). Každý z těchto projektů má reálný výsledek ve zlepšených odborných znalostech, jazykových a dalších dovednostech a rozšířených zkušenostech jejich účastníků. Těch je ve druhém období programu více než 11 tisíc.

Druhou část programu tvoří rozsáhlejší víceleté pilotní projekty a projekty jazykových dovedností. V každém takovém projektu řídí česká organizace práce na vývoji inovativních vzdělávacích materiálů. Vždy se při tom jedná o společnou práci skupiny organizací z různých zemí. Projektů tohoto druhu bylo ve druhém období programu v ČR předloženo 335 a z nich Evropská komise schválila 47. Granty na podporu těchto projektů dosáhly téměř 11 milionů EUR, tj. asi 315 mil. Kč. Výsledkem projektů jsou stovky nových vzdělávacích materiálů, z nichž většina se již využívá jak u nás, tak i v dalších zemích. Kromě toho české organizace spolupracovaly nebo ještě spolupracují jako partneři v dalších asi 500 projektech řízených zahraničními organizacemi.

Potěšitelným a v současné době vzácným faktem je, že míra čerpání disponibilních finančních prostředků byla vyšší než 95 % a že při čerpání grantů nedocházelo ke zpožděním. Hlavním výsledkem druhého období programu Leonardo da Vinci je však jeho přínos ke zlepšení počátečního i dalšího odborného vzdělávání.



Ing. Jaromír Coufalík, CSc.



   

OBSAH

Editorial

CEKAS na konferenci o manželském a rodinném poradenství

Evropskou cenu kvality získal český projekt

Kongres výchovného poradenství

Stručná bilance programu Leonardo da Vinci

Ročenka konkurenceschopnosti ČR - analýza

 
 
 
ISSN 1212-9739
PDF verze PDF verze

Redakce:
Národní vzdělávací fond
Opletalova 25
110 00 Praha 1
profuturo(zavinac)nvf(tecka)cz

ARCHÍV STARŠÍCH ČÍSEL