Kongres výchovného poradenství

Logo AŠP

Nově založená Asociace školských poradců, sdružující výchovné poradce základních, středních a vyšších odborných škol a poradenské pracovníky vysokých škol a úřadů práce, zahájila svou činnost.


Asociace školských poradců (Ašp) ve spolupráci s Národním vzdělávacím fondem - Národním informačním střediskem pro poradenství (NVFNISP), časopisem StudentIN a nakladatelstvím Raabe uspořádala v Pardubicích ve dnech 25. - 26. dubna 2006 svou první velkou akci pod názvem Kongres výchovného poradenství. Navázala tím na dvě akce, které byly uspořádány v minulých dvou letech časopisem StudentIN v Kongresovém centru Praha a v Národním domě na Smíchově.

Většina z více než stovky účastníků Kongresu byli výchovní poradci středních škol (60 %). Téměř stejně byly zastoupeny základní školy (14 %) a úřady práce (13 %). Nechyběli však ani poradenští pracovníci vysokých škol (7 %) a zástupci dalších školských institucí (6 %).

V průběhu dvou dnů bylo předneseno 20 příspěvků na témata související s výchovným poradenstvím. Z dotazníkového šetření vyplynul následující žebříček lektorů a přednesených témat:

Václav Mertin
Václav Mertin

Václav Mertin z Karlovy univerzity v Praze hovořil o možnostech modifikace způsobu vzdělávání a testování žáků s vývojovými poruchami učení tak, aby každý žák měl možnost svoje znevýhodnění překonat dostatečným časem na soustředění se.

Jana Nováčková ze Společnosti pro mozkově kompatibilní vzdělávání ve svém vystoupení upozornila na skrytá nebezpečí výstupního hodnocení pro žáky základních škol a uvedla příklady, jak se jich vyvarovat. Barbara Čechová doplnila její výklad příklady z praxe.

Eva Rambala z Centra harmonické komunikace z Ma arska předvedla ukázku praktického nácviku komunikace ve škole v nedirektivním směru.

Miloslava Mertová z Úřadu práce Chomutov a Věra Prokopová z Úřadu práce hl. m. Praha seznámily účastníky s poradenstvím k volbě povolání ve službách zaměstnanosti.

Jarmila Ciprová ze Základní školy Suchomasty představila příklady tvorby hodin a plánů výchovy k volbě povolání v praxi základní školy.

Libuše Třískalová ze Základní školy Starý Kolín v rámci Valné hromady na žádost členů Ašp prezentovala některé aspekty legislativy výchovného poradenství.

Pavel Kabíček z České společnosti dorostového lékařství ČLS JEP přiblížil spolupráci odborného dorostového lékaře a výchovného poradce.

Jan Vodička z Národního institutu dětí a mládeže (NIDV) se soustředil na různé možnosti zapojení talentované mládeže do aktivit Talnetu.

Jaroslava Štětinová z Pedagogicko-psychologické poradny v Kolíně se podělila o své zkušenosti spolupráce mezi výchovnými poradci a pedagogicko-psychologickou poradnou.

Miroslava Salavcová z Národního centra Europass Česká republika představila smysl a použití tohoto nového nástroje usnadňujícího transparentnost kvalifikací a kompetencí v Evropě.

Bohumila Paurová z Informačního centra pro mládež NIDV seznámila účastníky s informačními zdroji a službami, které toto centrum nabízí mládeži.

Vystoupení budou připravena ve formě sborníku, který bude účastníkům zaslán dodatečně. Ostatní zájemci si jej budou moci vyžádat na e-mailové adrese nisp(zavinac)nvf(tecka)cz.

Ašp si klade za cíl v akcích tohoto typu pokračovat a vytvořit tradici setkávání poradců. Další se chystá ve dnech 5. - 6. prosince 2006. Bude to jubilejní 10. seminář o vysokoškolském poradenství, který se bude konat ve spolupráci s Vysokým učením technickým v Brně. Kalendář aktivit Ašp sledujte na www.studentin.cz/asociace.

Ing. Zuzana Freibergová



   

OBSAH

Editorial

CEKAS na konferenci o manželském a rodinném poradenství

Evropskou cenu kvality získal český projekt

Kongres výchovného poradenství

Stručná bilance programu Leonardo da Vinci

Ročenka konkurenceschopnosti ČR - analýza

 
 
 
ISSN 1212-9739
PDF verze PDF verze

Redakce:
Národní vzdělávací fond
Opletalova 25
110 00 Praha 1
profuturo(zavinac)nvf(tecka)cz

ARCHÍV STARŠÍCH ČÍSEL