Studentská soutěž ve finále

Jednou z posledních akcí projektu Právní aspekty diskriminace v EU a CR bylo finále studentského soudu. V ústním finále se utkalo 10 studentských týmu v prostorách soudních síní Okresního soudu Plzeň-město.


Z tiskové konference
Z tiskové konference – zcela vlevo její host Mgr. Kateřina Jacques, vedoucí Sekretariátu vládního zmocněnce pro lidská práva

V tříčlenných porotách zasedli aktivní soudci a advokáti. Studentské týmy vystupovaly vždy před jedním senátem v roli žalobce a před druhým senátem v roli žalovaného. Dva nejlepší týmy se nakonec utkaly spolu. Jejich duel posuzoval senát, ve kterém zasedl děkan právnické fakulty v Plzni, předseda okresního soudu Plzeň-město a zástupce Ústavu státu a práva, který celou diskriminační kauzu připravoval. V dramatickém finále, ve kterém se střídala čtená vyjádření jednotlivých sporných stran s nepřipravenými reakcemi na vyjádření protistrany nebo senátu, nakonec zvítězil dvoučlenný tým ve složení Patricie Tůmová a Petra Fousková. Druhý skončil tříčlenný tým ve složení Jana Hlaváčková, Lucie Rabochová a Magdalena Iliadisová. Tento tým také získal cenu za nejlepší písemný rozbor. Nejlepším řečníkem se stala členka vítězného týmu Patricie Tůmová. Cenu, kterou byla studijní cesta do Lucemburku k Evropskému soudnímu dvoru, předal vítěznému týmu děkan právnické fakulty JUDr. Milan Kindl. Při udílení cen v kavárně Vídeňka se na tvářích soutěžících objevovala radost i slzičky v očích členek poraženého týmu. "Soutěž byla bezvadná, perfektně připravená a získali jsme tady hodně zkušeností," svěřil se jeden z účastníků. "V soudní síni jsem byla poprvé a měla jsem možnost si vyzkoušet, jaké to je," dodala jeho kolegyně.

Zajímavé bylo, že do studentské soutěže se zapojilo více dívek. Z celkového počtu 71 přihlášených jich bylo 59 %, ale do ústního kola jich postoupilo již 81 %. Finále pak bylo pouze dívčí záležitostí.

Vítězný tým: Patricie Tůmová a Petra Fousková
Vítězný tým: Patricie Tůmová a Petra Fousková

Cílem této části projektu Právní aspekty diskriminace v EU a ČR bylo aktivní formou seznámit studenty se směrnicemi 2000/43/ES a 2000/78/ES a s jejich implementací do českého právního řádu. Tento cíl projektu byl splněn. Forma studentské soutěže se ukázala jako vhodná a pro mladé lidi přitažlivá. Pokud se NVF podaří zajistit další finanční prostředky, bude v podobných soutěžích pokračovat.



Ing. Vlastimil Outlý



   

OBSAH

Editorial

CEKAS jmenován certifikační agenturou Rady vlády

Jak získat evropský grant Leonardo

Třetí zpráva Cedefopu o výzkumu odborného vzdělávání

Národní poradenské fórum

Studentská soutěž ve finále

Jsme v Evropě zaměstnatelní?

Nové projekty Leonarda

Aktivity ReferNetu: Příspěvky do Cedefop Info

 
 
 
ISSN 1212-9739
PDF verze PDF verze

Redakce:
Národní vzdělávací fond
Opletalova 25
110 00 Praha 1
profuturo(zavinac)nvf(tecka)cz

ARCHÍV STARŠÍCH ČÍSEL