Národní poradenské fórum

Poradenství v otázkách volby vzdělávací a profesní dráhy se jako jeden z nástrojů politik sociálního a ekonomického rozvoje dostává do popředí zájmu Evropské komise a OECD.


V roce 2004 vydala Evropská komise ve spolupráci s Organizací pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) několik publikací, které čerpaly z výsledků šetření uskutečněného ve 37 zemích o stavu poskytování informačních a poradenských služeb.

Sběr informací byl proveden prostřednictvím národních dotazníků a následných návštěv expertů v daných zemích. Dotazníky pokrývaly celé spektrum problematiky a odkryly mnohá slabá místa v poskytování informačních a poradenských služeb.

Zprávy čerpající z tohoto průzkumu upozorňují zejména na potřebu zlepšit na národní úrovni strategické řízení a koordinační mechanismy, které by poskytování informačních a poradenských služeb na místní, regionální a národní úrovni propojily, zefektivňovaly a zkvalitňovaly. Toto doporučení vychází z faktu, že stejně jakou u nás i v dalších zemích vedle sebe fungují poradenské služby v oblasti vzdělávání a zaměstnanosti, jednotlivé prvky těchto systémů nejsou propojené a chybí jejich koordinace.

Potřeba zkvalitnění struktur poradenských systémů na místní, regionální, národní a nadnárodní úrovni se stala nosnou i v evropské Rezoluci o poradenství z května 2004. Na základě tohoto dokumentu Evropská komise vyzvala v rámci Společné akce Leonardo, Socrates a Mládež k předkládání projektů na vytváření sítí evropských poradenských fór, které by podněcovaly diskusi o funkcích, účincích a propojenosti systému mezi všemi zainteresovanými stranami.

Projekt si klade za cíl podnítit diskusi s tvůrci politik a s dalšími zainteresovanými stranami o možnostech zlepšení poskytování informačních a poradenských služeb v oblasti vzdělávání a zaměstnanosti na národní a mezinárodní úrovni. Diskuse a výměny názorů proběhnou v každé ze zapojených zemí, ve kterých se předpokládá vznik tzv. národních poradenských fór. Projekt nemá v žádném případě ambice vytvářet nové politiky v oblasti poskytování poradenských služeb ani nahrazovat existující řídící a koordinační struktury.

V českém prostředí byla za hlavní nástroj vedoucí k cíli projektu zvolena metoda otevřené konzultace, která spočívá zejména v propagaci myšlenky zřízení českého poradenského fóra a v šetření názorů klíčových subjektů, které ovlivňují poskytování poradenských služeb v oblasti vzdělávání a zaměstnanosti, nebo je přímo poskytují.



Ing. Zuzana Freibergová



   

OBSAH

Editorial

CEKAS jmenován certifikační agenturou Rady vlády

Jak získat evropský grant Leonardo

Třetí zpráva Cedefopu o výzkumu odborného vzdělávání

Národní poradenské fórum

Studentská soutěž ve finále

Jsme v Evropě zaměstnatelní?

Nové projekty Leonarda

Aktivity ReferNetu: Příspěvky do Cedefop Info

 
 
 
ISSN 1212-9739
PDF verze PDF verze

Redakce:
Národní vzdělávací fond
Opletalova 25
110 00 Praha 1
profuturo(zavinac)nvf(tecka)cz

ARCHÍV STARŠÍCH ČÍSEL