Leonardo a vzdělávání v zemědělství

Národní agentura programu Leonardo da Vinci - součást NVF - uspěla loni v létě v tendru Evropské komise na projekty zaměřené na pořádání užitečných seminářů a konferencí. V konkurenci 50 návrhů byl mezi asi 10 schválenými i její návrh na uspořádání evropského semináře o využívání výsledků projektu programu Leonardo da Vinci zabývajících se vzděláváním v sektoru zemědělství.


To umožnilo uskutečnit s podporou Evropské komise ve dnech 28. a 29. 1. 2005 seminář Agriculture - Training - Europe, jehož se zúčastnilo asi 120 odborníků z 21 zemí. Byli to většinou představitelé institucí, které mohou využívání výsledků leonardovských projektů ovlivňovat, tedy řídící pracovníci národních a regionálních zemědělských či vzdělávacích orgánů, zástupci asociací farmářů, odborných škol, organizací podporujících rozvoj venkova, koordinátoři projektů apod. Na semináři byly zastoupeny i oba příslušné generální direktoráty Evropské komise, a to Vzdělávání a kultura (P. Geleng) a Zemědělství a rozvoj venkova (L. Víšek). Zásadní referát o současném stavu a trendech v zemědělském vzdělávání přednesl expert M. Mulder z Cedefop.

Těžiště semináře spočívalo v diskusi ve workshopech, jichž bylo celkem šest. Tři se zaměřily na způsoby využívání leonardovských projektů (např. jak nejlépe šířit informace o těchto projektech) a další tři na dosahování vybraných cílů Kodaňské deklarace v zemědělském vzdělávání (např. jak zvyšovat kvalitu zemědělského vzdělávání). Každý workshop uvedl konkrétní projekt, jichž se během semináře prezentovalo celkem 11, součástí semináře byly i dva diskusní panely.

Stánek Leonarda se těšil na březnovém veletrhu Schola Nova v Praze velkému zájmu
Stánek Leonarda se těšil na březnovém veletrhu Schola Nova v Praze velkému zájmu

Seminář, pořádaný ve spolupráci s Českou zemědělskou univerzitou (v kongresovém sále Studijního a informačního centra) a Ústavem zemědělských a potravinářských informací, ocenili účastníci po obsahové i organizační stránce velmi dobrými známkami. Pro účastníky připravila Národní agentura Kompendium projektů s popisy více než 80 projektů, stať o trendech v zemědělském vzdělávání a publikaci EK o zemědělské politice.



Ing. Jaromír Coufalík, CSc.





   

OBSAH

Editorial

Slavnostní výkop Evropské strategie zaměstnanosti

Leonardo a vzdělávání v zemědělství

První fáze druhého kola EQUAL se chýlí ke konci

EUROPASS - usnadnení studijní a odborné mobility

Další projekty mobility

ERO Base: Evropská databáze výzkumu v oblasti vzdělávání a zaměstnanosti

Konkurenceschopnost - Inovace - Lidské zdroje: Střední Evropa v globální perspektivě

Dobrá rada nad zlato!

 
 
 
ISSN 1212-9739
PDF verze PDF verze

Redakce:
Národní vzdělávací fond
Opletalova 25
110 00 Praha 1
profuturo(zavinac)nvf(tecka)cz

ARCHÍV STARŠÍCH ČÍSEL