Europass - usnadnění studijní a odborné mobility

Lucembursko plně využilo svého předsednictví Rady Evropské unie - na přelomu ledna-února 2005 uspořádalo velkolepou konferenci uvádějící v život Europass, jeden ze tří komplexních nástrojů na podporu studijní mobility. Spolu s internetovým portálem vzdělávacích příležitostí Ploteus a Evropským kvalifikačním rámcem se EUROPASS stal jedním ze tří pilířů strategie "Vzdělávání a odborná příprava 2010".

Konference Europass

Konference byla zahájena ministryní školství Lucemburska Mady Delvaux-Stehres, která je zároveň prezidentkou "Vzdělávací" Rady EU, a Jánem Figelem, evropským komisařem pro vzdělávání, odbornou přípravu, kulturu a multilingvistiku. Ján Figel vyjádřil své přesvědčení o tom, že Europass usnadní hledání vzdělávacích příležitostí i zaměstnání. Stává se totiž návodným prostředkem k vytváření osobního portfolia, dokládajícím odborné a jazykové kompetence. Dodal, že cílem je, aby do roku 2010 využilo Europass k získání výhody z evropského prostoru celoživotního vzdělávání a ke zlepšení své pozice na trhu práce na tři miliony Evropanů.

Europass se skládá z pěti různých dokladů, z nichž dva si můžete sestavit zcela sami prostřednictvím vzorů dostupných na http://europass.cedefop.eu.int/. Jedná se Evropský strukturovaný životopis a Jazykové portfolio. Další tři doklady vystavují k tomu určené instituce: vysoká škola vystaví na požádání Dodatek diplomu, kde jsou podrobné informace o absolvovaném studijním programu, diplomové práci a profilu absolventa. Stejným způsobem je možno požádat odbornou školu o vystavení Dodatku certifikátu o odborném vzdělávání. Další doklad vydává instituce, která zajišťuje odborné stáže a studijní pobyty v zahraničí. Doklad se nazývá Mobilipass a prokazuje odborné znalosti a dovednosti získané v zahraničí na odborné stáži či studijním pobytu. Poklady pro tvorbu dokumentů tvořících Europass budou k dispozici ve všech jazycích, kterými se hovoří v Evropské unii.

Pro administraci bylo v každé zemi zřízeno Národní středisko Europassu (NSE), ve kterém lze vyzvednout desky pro vkládání i dalších relevantních dokumentů, prokazujících např. znalosti a dovednosti v používání výpočetní techniky. České NSE pracuje při Národním ústavu odborného vzdělávání.



Ing. Zuzana Freibergová





   

OBSAH

Editorial

Slavnostní výkop Evropské strategie zaměstnanosti

Leonardo a vzdělávání v zemědělství

První fáze druhého kola EQUAL se chýlí ke konci

EUROPASS - usnadnení studijní a odborné mobility

Další projekty mobility

ERO Base: Evropská databáze výzkumu v oblasti vzdělávání a zaměstnanosti

Konkurenceschopnost - Inovace - Lidské zdroje: Střední Evropa v globální perspektivě

Dobrá rada nad zlato!

 
 
 
ISSN 1212-9739
PDF verze PDF verze

Redakce:
Národní vzdělávací fond
Opletalova 25
110 00 Praha 1
profuturo(zavinac)nvf(tecka)cz

ARCHÍV STARŠÍCH ČÍSEL