Ploteus mapuje vzdělávání v Evropě
(Portal of Learning Opportunities Through the EUropean Space)
Potřebujete najít informace o studiu, stáži či pobytu v některé ze 30 zemí Evropy (členské země EU, Bulharsko, Česká republika, Estonsko, Finsko, Island, Kypr, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Malta, Polsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko a Švýcarsko)? Žádný problém! PLOTEUS - v řečtině navigátor - Vás spolehlivě dovede k cíli.
Portál vznikl pod záštitou Evropské komise a byl uveden do provozu v březnu 2003. Jeho cílem je podpořit studijní a pracovní mobilitu v evropském prostoru. Portál soustře.uje více než 7 000 odkazů na vzdělávací příležitosti a další oblasti podporující mobilitu. Díky této integraci odkazů na jednom místě můžete snadno a rychle najít informace, které zajímají právě Vás.
Portál je rozdělen do následujících sekcí:
Vzdělávací příležitosti - je nejdůležitější sekce, kde můžete vyhledat informace o různých vzdělávacích institucích v určité zemi a regionu, studijním oboru a vyučovacím jazyku podle Vašich představ a přání;
Vzdělávací systémy - přehled vzdělávacích systémů v jednotlivých zemích;
Výměny a granty - pokud hledáte možnosti stáží nebo žádáte o grant a nevíte, kam se obrátit, pak právě zde najdete odpověď. Tato sekce nabízí informace o všech evropských výměnných programech, např. Leonardo da Vinci či Sokrates.
Kontakty - odkazy na poradenské a informační instituce;
Chystám se stěhovat - praktické informace o zemích, o možnostech bydlení, o právním rámci studia a pracovního procesu, o životních nákladech, o sociálním zabezpečení a daňovém systému - tak tohle všechno se Vám určitě bude hodit při pobytu v zahraničí.
Jak na to?
"Příští rok bych chtěl studovat v Norsku ekonomii, zajímá mě hlavně marketing, umím anglicky. Kterou vybrat školu a jaké jsou podmínky pro přijetí?"
Ploteus Vám pomůže najít odpověď i na tuto otázku. Na adrese http://europa.eu.int/ploteus si na úvodní stránce vyberete jazykovou verzi (obr. 1). Zatím můžete brouzdat "jen" v 19 jazykových verzích (česká se připravuje také). Vyberte si tu svou a klikněte na sekci, která Vás zajímá (v našem případě Learning Opportunities).
Na další stránce se objeví Vámi zadaná kritéria pro vyhledání možnosti studia. Můžete také určit své požadavky mnohem podrobněji
pomocí tlačítka "Advanced Search". Kliknutím na "Search" se dostanete na stránku s výsledky. Systém zobrazí instituce, které poskytují vzdělání podle Vašich požadavků. Kliknutím na jednotlivé tituly, se dostanete na internetovou stránku dané vzdělávací instituce.
V případě našeho tazatele, zajímajícího se o studium v Norsku, to je Universita Oslo. Teď už zbývá najít seznam studijních oborů, podmínky přijetí a kontaktovat studijní či zahraniční oddělení.
Za vkládání a inovaci odkazů odpovídá každá země za sebe. Většinou jsou to členové mezinárodní sítě Euroguidance (www.euroguidance.
org.uk). Za Českou republiku je to Národní informační středisko pro poradenství při Národním vzdělávacím fondu (www.nvf.cz/euroguidance).
(OG)
|