Pro Futuro 2003/2

ISSN 1212-9739
Stáhnout bulletin ve formátu PDF Archív všech čísel Pošlete mail do redakce

 

 OBSAH 


 

Editorial

Vážení čtenáři,

pozdravuji vás s jarem a otvírám monotematické číslo Pro Futuro věnované tématice Evropského sociálního fondu (ESF) a jeho využití v České republice.

Nabízíme vám informaci o programových dokumentech, které jsou základem pro čerpání ESF. Chceme vám pomoci orientovat se v možnostech, které se vám otevírají a dovolí vám v předstihu se připravit na využití této šance.

V těchto měsících spolu s řídícím orgánem i zprostředkujícími subjekty zpracováváme optimální implementační modely - institucionální strukturu, zajištění nezbytných činností, rozdělení pravomocí a zodpovědností, formy kontrahování, podobu celkové administrace programů. Klíčové je také rozhodnutí o nutné odborné kapacitě a následně příprava a vyškolení pracovníků. Při konkretizaci celého mechanismu fungování ESF se ještě vynořují různá omezení, legislativní bariéry a mezery, které je třeba pružně odstraňovat.

Tak, jak budeme tvořit jednotlivé prováděcí směrnice a dokumenty, budeme vám poskytovat co nejkonkrétnější údaje o podmínkách pro předkládání vašich projektů i o poradenských a dalších podpůrných službách, které budete moci využívat. V textu Pro Futuro najdete také odkazy na webové stránky, kde jsou a budou zveřejňovány příslušné dokumenty v plném znění. Nepochybuji o tom, že většina z vás tyto stránky dávno zná a pracuje s nimi.

V zásadě lze říct, že projekty financované z ESF budou získávat prostředky jak prostřednictvím grantových schémat, budete tedy předkládat své návrhy projektů, tak také formou veřejných zakázek, zejména pro strategické a systémové projekty na základě zadavatelem zpracované tendrové dokumentace. Pro drobné projekty v opatření sociální integrace v SOP RLZ i JPD 3 bude možné využívat zjednodušené procedury globálního grantu.

Snažíme se vyhodnotit dosavadní zkušenosti, které jsme v uplynulém období získali zejména při řízení programů Phare. Naší snahou je, aby proces kontrahování byl transparentní a co možná nejvíc garantoval kvalitu a efektivnost projektů, ale zároveň chceme využít větší volnosti České republiky při stanovení pravidel, než umožňoval program Phare. Chceme předkládání projektů zjednodušit a vnést do výběrového řízení prvky, které jsme v něm postrádali (např. možnost odvolání).

Vážené kolegyně a kolegové, je jistě naším společným cílem udělat maximum pro to, abychom za oněch více než patnáct miliard korun podpořili zaměstnanost, zkvalitnili a rozvinuli vzdělávací možnosti, umožnili realizaci a uplatnění široké populaci. Čerpání Evropského sociálního fondu nám k tomu dává možnost, jakou jsme dosud nikdy neměli. Stojí za to zkusit nová řešení, netradiční dobře promyšlené cesty, inovace s hlavou v oblacích, ale s nohama na zemi. Výmluva na nedostatek financí tentokrát neplatí.

 

Vaše

 

PhDr. Miroslava Kopicová
ředitelka NVF