Pro Futuro 2003/2

ISSN 1212-9739
Stáhnout bulletin ve formátu PDF Archív všech čísel Pošlete mail do redakce

 

 OBSAH 


 

Hodnocení programů podporovaných Evropským sociálním fondem

S využíváním Evropského sociálního fondu (ESF), ke kterému bude mít ČR přístup po vstupu do EU, jsou spojeny nejen lákavé možnosti rozšířit domácí zdroje na podporu programů v oblasti rozvoje lidských zdrojů, ale i povinnosti podrobit programy příslušnému hodnocení.

Pro ČR je hodnocení programů novým typem činnosti, který musí být zajištěn řídícími orgány odpovědnými za příslušné programy (v případě ESF je to MPSV). ČR nemá zkušenosti, protože dosud se realizace politik státu většinou hodnotila na základě sledování toho, kolik bylo vynaloženo prostředků na určitý typ politiky či její nástroje a kolik jednotlivců či institucí bylo do programu zařazeno. To však pro vyhodnocení programů kofinancovaných (spolufinancovaných) z ESF nestačí. Je třeba používat nástroje hodnocení, které jsou běžné ve členských zemích EU. ČR se může opřít o metodiky zpracované Evropskou komisí (EK) a o její expertní zázemí Evaluační jednotky EK či evaluačních jednotek členských zemí.

Metodiky ukládají provádět hodnocení programů v různých fázích přípravy a realizace programu. Má to své opodstatnění, aby bylo možno prověřit správnost programu již od fáze jeho sestavení a výběru priorit, přes vyhodnocení postupu jeho plnění, až po měření výsledků a dopadů programu na jednotlivé cílové skupiny či instituce. Hodnocení se proto zpracovává jako ex-ante hodnocení, hodnocení uprostřed období, konečné hodnocení a ex-post hodnocení. V případě programů kofinancovaných z ESF, tj. Operačního programu rozvoje lidských zdrojů a Jednotného programového dokumentu pro cíl 3 Praha, již proběhlo ex-ante hodnocení a byly zpracovány příslušné hodnotící zprávy. Ostatní typy hodnocení budou následovat před koncem programového období v roce 2005 (konečné hodnocení, které zajišťuje MPSV) a pak po skončení programu (ex-post hodnocení, které je zajišťováno EK). Je třeba připravit metodiky pro konečné hodnocení, které by respektovaly požadavky EK a které by zároveň odpovídaly charakteru našich programů. Musí být dodržena nezávislost hodnotitelů, ale i splněny nároky na zkušenosti hodnotitelů.

Pro rozvoj expertní kapacity, metodiky a koordinaci postupu hodnocení byla zřízena Pracovní skupina pro hodnocení programů rozvoje lidských zdrojů a zaměstnanosti. Jejími členy jsou zástupci partnerských ministerstev (MPSV, MŠMT, MPO, MZdr,) krajů, ČSU, výzkumných institucí a nezávislých expertů. Obsah činnosti pracovní skupiny je vymezen statutem a je zaměřen zejména na rozvoj a sladění metodik a postupů hodnocení programů ve všech jeho fázích. Pracovní skupina také posuzuje a diskutuje o výsledcích hodnocení a navrhuje řešení Monitorovacímu výboru. Důležitým aspektem je i šíření informací pro potřeby hodnocení programů, výměna zkušeností a dobrých příkladů a další činnosti vedoucí k rozvoji expertní kapacity hodnotitelů.

Pro šíření informací vytvořila Národní observatoř zaměstnanosti a vzdělávání, která vykonává činnosti sekretariátu Pracovní skupiny, webovou stránku na adrese: www.evaluace.cz. Účelem této stránky je být informačním zázemím nejen členů Pracovní skupiny, ale sloužit také k šíření povědomí o různých aspektech a požadavcích na hodnocení programů směrem k široké veřejnosti. Jde zejména o: i) instituce výzkumného charakteru jako potenciální hodnotitele programů, ii) instituce veřejné správy jako tvůrce programů, iii) organizace veřejného i soukromého sektoru jako potenciální navrhovatele/realizátory projektů. Struktura informací je členěná tak, aby poskytla přehled o činnosti pracovní skupiny a o základních dokumentech EU a ČR, které se vztahují k tvorbě a hodnocení programů ESF. V samostatném bloku jsou uloženy hodnotící zprávy a doporučení, které byly zpracovány v ČR, přičemž aktuální znění hodnocených programů je uvedeno v bloku Dokumenty a operační programy ČR, kde jsou také uvedeny odkazy na příslušné webové stránky.

Činnost PS na rok 2003 bude zaměřena na 4 základní problémové okruhy: (i) dopracování obsahu a struktury indikátorů; (ii) sjednocení metodik a báze ESF indikátorů (OP RLZ, JPD, SROP - část kofinancovaná z ESF); (iii) fungování jednotného monitorovacího systému MSSF; (iv) nárys metodiky konečného hodnocení. Kromě toho budou připraveny semináře s účastí odborné veřejnosti. První seminář se uskuteční v červnu 2003 a bude věnován otázkám spojeným s metodikou stanovení indikátorů a se způsobem jejich sledování. Semináře se zúčastní širší odborná veřejnost a zástupci konečných příjemců. Druhý seminář bude zorganizován v prosinci a bude se zabývat metodikou nástrojů konečného hodnocení. Informace o seminářích budou umístěny na webovou stránku Pracovní skupiny.

 

Věra Czesaná
Národní observatoř zaměstnanosti a vzdělávání