Pro Futuro 2002/4

ISSN 1212-9739
Stáhnout bulletin ve formátu PDF Archív všech čísel Pošlete mail do redakce

 

 OBSAH 


 

Česká republika se představila v Bruselu

Sérii výstav, na nichž se zaměstnancům Evropské komise (EK) v Bruselu během celého roku budou postupně představovat kandidátské země Evropské unie, zahájila jako první 24.června 2002 expozice České republiky. Výstava nazvaná Česko ("Tchéquie") probíhala po tři týdny na DG Employment and Social Affairs a předpokládá se, že se ještě bude konat v prosinci na DG Information Society. Už jen fakt, že se taková událost uskutečnila přímo v prostoru hlavní budovy DG Employment, byl zajímavým přínosem, protože zaměstnancům EK se na čas jejich každodenně známé pracovní prostředí proměnilo v místo, kde se mohli blíže seznámit s bohatou historií, kulturou, sociální politikou i systémem vzdělávání v České republice. Navíc jim to zprostředkovalo užitečné informace o aktuálním děním v ekonomickém a společenském životě země v srdci Evropy, která se uchází o členství v Evropské unii. Výstava se tak stala netradiční příležitostí, jak lépe poznat a pochopit historii a současnost jedné z kandidátských zemí, s nimiž již delší dobu spolupracují v procesu přípravy na vstup do EU.

Mezi organizátory výstavy o ČR v Bruselu patřili také Alena Skrbková, stážistka z ČR, a Stavros Karafillakis z DG Employment

Na zahájení výstavy promluvil za ČR velvyslanec a vedoucí Mise, pan Libor Sečka. Za Evropskou komisi - DG Employment pronesla úvodní slovo paní generální ředitelka Odile Quintin, která připomněla, že ČR není srdcem Evropy pouze z geografického hlediska, ale zejména z hlediska kulturního a historického vkladu do evropské kultury a vzdělanosti. Slavnostního otevření se účastnilo na 150 návštěvníků. Pozvání přijali např. paní velvyslankyně Kateřina Lukešová, všichni ředitelé DG Employment, úředníci zabývající se otázkami rozšiřování, dále byl přítomen i pan Rutger Wissels z DG Enlargement, z českých účastníků byli na slavnostním zahájení přítomni např. ředitelka NVF Miroslava Kopicová, ředitel CEBRE Václav Šmejkal, ředitel Správy českých center Milan Sedláček a další.

Výstavu slavnostně zahájilo vystoupení Českého klarinetového kvarteta. Samotná expozice měla dvě části. V části informační byly prezentovány obecné údaje o ČR a informace o aktuálním stavu v sociální oblasti a ve sféře zaměstnanosti a vzdělávání. V této části se odbornými publikacemi představil i NVF. Druhá část výstavy byla zaměřena umělecky. Návštěvníci mohli obdivovat práce mistrů české exlibris nebo fotografie Prahy a řady turisticky atraktivních míst v ČR fotografa Jiřího Machta.

Z české strany byla výstava koordinována Misí ČR při Evropských společenstvích a na její organizaci se podílelo i České kulturní centrum. Otcem originální myšlenky poznat kandidátské země tím, že se na EK samy představí přímo v Bruselu, je Vitor de Ascencao, asistent generální ředitelky DG Employment, paní Odile Quintin. Na organizaci výstavy se podílel také útvar pro rozšiřování na DG Employment, především paní Hjördis D ’Agostino, která má ČR na starosti. Ta o výstavě řekla: "Expozice byla velice dobře hodnocena a přijata všemi návštěvníky, neboť jim poskytla velice obšírný přehled o situaci v zemi - jak z hlediska historického, ekonomického, tak z hlediska sociální situace. Pro nás je velmi důležité mít možnost účastnit se takové události, protože taková příležitost prohlubuje znalosti o dané zemi a navzájem lidi sbližuje."

Také Christelle Pfister ze školícího týmu DG Employment výstava zaujala: "Propojení statistických a dalších informací o vaší zemi s grafikou a fotografiemi byla vynikající myšlenka. Výtvarná díla upoutala pozornost a panely, na nichž byly umístěny užitečné informace o životě lidí v ČR a jejich životní úrovni, se pro návštěvníka staly klíčovými údaji o vaší zemi."

Vzhledem k velkému zájmu o expozici byla výstava o týden prodloužena a v jejím závěru ji navštívil také pan Miroslav Fuchs, náměstek ministra práce a sociálních věcí ČR.

 

(kaz,skrb)