Pro Futuro 2002/1

ISSN 1212-9739
Stáhnout bulletin ve formátu PDF Archív všech čísel Pošlete mail do redakce

 

 OBSAH 


 

Valorizace programu Leonardo da Vinci

Národní agentura evropského programu na podporu inovací odborného vzdělávání Leonardo da Vinci, která je součástí Národního vzdělávacího fondu (dále jen NA), rozšířila v posledních měsících své činnosti o práce, zaměřené na valorizaci výsledků programu. Tyto valorizační práce jsou založeny na myšlence, že každý projekt programu Leonardo da Vinci nestačí dovést jen k vypracování a úspěšnému schválení závěrečné zprávy o průběhu a výsledcích projektu, nýbrž že výsledky (produkty) projektu se mají i v dalších obdobích a v co největší míře využívat. Dají-li se pak počty úspěšně ukončených projektů programu počítat již na stovky, jako je tomu právě v případě programu Leonardo da Vinci, může už širší využívání výsledků projektů znamenat pro příslušný obor (odborné vzdělávání a podpora zaměstnanosti) docela slušný přínos.

Některé valorizační práce už NA vykonala loni. Ve 3. čísle loňského ročníku Pro Futura jsme informovali o čtyřech valorizačních seminářích uspořádaných ve spolupráci s Ministerstvem práce a sociálních věcí, Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy a Ministerstvem průmyslu a obchodu. Hlavním cílem seminářů bylo seznámit pracovníky relevantních organizací s kvalitními výsledky (produkty) projektů a nabídnout jim vypracované produkty projektů k využívání. Seminářů se zúčastnilo asi 300 odborníků, kteří měli možnost poznat konkrétní výsledky asi 50 pilotních projektů programu Leonardo da Vinci. Ohlas seminářů byl velmi dobrý.

Další práce pak NA zaměřila na soustavné zhodnocení (evaluaci) prvního období programu Leonardo da Vinci (1995-1999) a na identifikaci nejlepších produktů programu. Ve spolupráci s několika nezávislými odborníky byly nejprve posouzeny výsledky a přínosy uskutečněných projektů k rozvoji tří sektorů: odborného středního a vyššího školství, vysokého školství a sektoru trhu práce a podpory zaměstnanosti. Výsledky těchto prací jsou shrnuty ve třech evaluačních zprávách. Souběžně s evaluací výsledků programu byly z rozsáhlého vzorku projektů vybrány výsledky, které mají podle názoru odborníků největší potenciál pro své široké využívání. Základní informace o těchto projektech a výsledcích byly uspořádány do jednotné úpravy fiše ve formě přehledné tabulky. Soubor takto získaných asi 300 fiší představuje další výsledek valorizačních prací.

Aby se zmíněné výsledky valorizace dostaly k co nejširšímu okruhu uživatelů z oblasti odborného vzdělávání, trhu práce a podpory zaměstnanosti, shrnula je NA do ucelené publikace. Vedle toho vypracovala Kompendium 2000 - přehled všech projektů programu Leonardo da Vinci s českými organizacemi, zahájených v roce 2000. Obě publikace budou k dispozici účastníkům konference, kterou NA pořádá letos v březnu jako vyvrcholení svých valorizačních prací. Ačkoliv je konference koncipována pro potřeby českých účastníků, poskytne i příležitost porovnat postupy a výsledky valorizace u nás a v některých dalších z celkem 30 účastnických zemí programu Leonardo da Vinci. Jistě i ona pomůže co nejvíce využívat výsledky programu.

 

JC