Pro Futuro 2002/1

ISSN 1212-9739
Stáhnout bulletin ve formátu PDF Archív všech čísel Pošlete mail do redakce

 

 OBSAH 


 

Projekt PALMIF - orientace na konkrétní problémy trhu práce

Národní vzdělávací fond plní od r. 1998 mimo jiné i funkci implementační agentury programů Phare, orientovaných na rozvoj trhu práce, podporu zaměstnanosti a uplatnění nástrojů pro podporu zaměstnatelnosti. Implementace těctho programů a jejich jednotlivých projektů zajišťuje podpůrná jednotka PALMIF (Pro-Active Labour Market Intervention Fund) Národního vzdělávacího fondu ve spolupráci se Správou služeb zaměstnanosti MPSV ČR a úřady práce v jednotlivých okresech České republiky. Projekty, podporované v rámci těchto programů, jsou orientovány především na konkrétní problémy trhu práce v jednotlivých regionech a mikroregionech a na pracovní uplatnění těch skupin občanů, které mají s uplatněním na trhu práce problémy (např. neukončené vzdělání, chybějící praktické odborné zkušenosti, zdravotní postižení.)

Řešiteli projektů a příjemci finanční dotace PALMIF mohou být v zásadě všechny subjekty, působící na regionálních trzích práce, tzn. fyzické i právnické osoby, soukromé a státní instituce, občanská sdružení, vzdělávací instituce a podobně.

Podporované projekty mají buď charakter projektů lokálních, jejichž působnost zahrnuje území jednoho okresu nebo jeho části (mikroregionu), nebo tzv. nadregionálních experimentálních projektů, jejichž působnost zahrnuje minimálně území tří okresů. Maximální výše podpory pro jeden lokální projekt je 50 000 EUR, pro jeden nadregionální experimentální projekt 150 000 EUR.

V období od května 1998 do prosince 2000 bylo implementováno celkem 29 lokálních a dva nadregionální projekty PALMIF v rámci programu Phare CZ 9705-03-01. Celková podpora na tyto projekty, čerpaná z programu Phare, činila 1 550 000 EUR. V plném rozsahu byly dokončeny oba nadregionální projekty a 26 projektů lokálních, u zbývajících tří byl jejich rozsah do jisté míry redukován v návaznosti na průběhu implementace. Podpůrná jednotka PALMIF (PJP NVF) byla garantem technické pomoci, financování a řízení těchto projektů a zároveň vykonávala funkci sekretariátu řídícího orgánu programu - Řídícího výboru PALMIF, jehož předsedou byl vrchní ředitel Správy služeb zaměstnanosti MPSV ČR.

Nadregionální experimentální projekty

Projekt "ŠANCE - oblastní střediska a ergodiagnostika".
Byl realizován KD JUNIOR - Republikové centrum vzdědlávání v Chotěboři, gestorský úřad práce Havlíčkův Brod.

Záměrem projektu bylo vytvořit tři oblastní střediska, spolupracující s Centrem, zapojit co největší počet úřadů práce do projektu a tak umožnit co největšímu počtu klientů účastnit se projektu a následně se uplatnit na trhu práce. Bylo plánováno proškolení 420 osob.

V průběhu projektu se podařilo zřídit šest oblastních středisek, zapojit do projektu 42 úřadů práce a proškolit celkem 1154 osob, z nichž 969 (tj. 84%) nalezlo uplatnění na trhu práce. Celková výše podpory na realizaci uvedného projektu činila 150 000 EUR.

 

Projekt "Vědomosti a dovednosti ohrožených skupin na trhu práce pro založení vlastního podniku"
Byl realizován sdružením CEPAC Morava, gestorský úřad práce Olomouc.

Záměrem projektu je připravit vhodné kandidáty z řad uchazečů na "sebezaměstnání" založením vlastního podniku, resp. živnosti. Příprava se neomezuje na pouhý výcvik, ale zahrnuje i fázi tzv. doprovodu a tzv. následování, kdy CEPAC poskytuje svým absolventům poradenství a podporu při problémech různého typu, souvisejících se zahájením vlastního podnikání.

Předpokládané výsledky - proškolení 5 garantů, 30 lektorů a 462 uchazečů v 33 kursech - byly vysoce překročeny. Bylo proškoleno 5 garantů, 45 lektorů a 704 uchazečů v 51 kursech. Úspěšnost vyjádřená podílem uchazečů, kteří se uplatnili na trhu práce, dosáhla 66,5%.

Lokální projekty

v rámci uvedeného programu bylo úspěšně dokončeno v plném rozsahu 26 projektů. Na realizaci lokálních projektů PALMIF se podílelo celkem 22 úřadů práce.

Vytváření nových pracovních míst bylo obsahem celkem 25 projektů, z toho 15 projektů zahrnovalo i rekvalifikační a vzdělávací aktivity. Čtyři projekty byly zaměřeny převážně na školicí a rekvalifikační aktivity, včetně jednoho projektu, který byl orientován na využití metod bilanční diagnostiky.

Pokud jde o zastoupení občanů znevýhodněných na trhu práce mezi cílovými skupinami jednotlivých projektů, bylo pět projektů oreintováno na pracovní uplatnění občanů se zdravotním postižením, dva projekty byly speciálně zaměřeny na pracovní uplatnění nezaměstnaných absolventů škol. Pracovní integrací extrémně rizikových skupin občanů (např. občané po léčení drogových závislostí, sociálně nepřizpůsobiví občané, apod.) se zabývaly tři projekty. Dva projekty byly zaměřeny na rozvoj a vytváření nových pracovních míst v sektoru sociálních služeb.

Lokální projekty PALMIF byly implementovány prostřednictvím PJP NVF a úřadů práce v jednotlivých okresech. Tyto úřady na základě smlouvy, uzavřené mezi MPSV ČR - SSZ, Národním vzdělávacím fondem a jednotlivými úřady práce prováděly řízení, monitorování, kontrolu a hodnocení průběhu a výsledků příslušných projektů. Celkově je možno konstatovat, že předpokládaných výsledků bylo dosaženo, v řadě případů byly výstupy projektů, dohodnuté v uzavřených smlouvách o poskytnutí dotace, překročeny výraznou měrou.

Pokud jde o nově vytvořená pracovní místa, podle smluv, uzavřených mezi jednotlivými realizátory projektů a příslušnými úřady práce, mělo být vytvořeno celkem 510 nových pracovních míst. Skutečně vytvořených míst bylo 598, což lze považovat za velmi pozitivní výsledek. Pokud jde o rekvalifikaci a školení účastníků projektů, cílová hodnota podle uzavřených smluv byla 591 školených. Skutečnost podle závěrečných hodnotících zpráv jednotlivých projektů dosáhla hodnoty 2 846 školených včetně 344 diagnostikovaných účastníků projektu "Centrum bilanční diagnostiky - bilance kompetencí". Vysoce je třeba hodnotit účinnost školicích aktivit a to zejména ve skupině absolventů škol, kde podíl účastníků školení, kteří nalezli přímé uplatnění na trhu práce, překročil u některých projektů 60%.

V průběhu realizace projektů PALMIF programu CZ 9705-03-01 byla věnována značná pozoronost propracování metodiky implementace projektů PALMIF. Byla dále prohloubena a zefektivněna spolupráce mezi úřady práce, MPSV SSZ a PJP NVF.

V prosinci 2000 byla zahájena realizace projektů PALMIF v rámci dalšího programu Phare CZ 9902-02-01. Bylo zahájeno celkem 25 lokálních projektů PALMIF a dva nadregionální experimentální projekty. Celková výše podpory, kterou obdrží realizátoři jednotlivých projektů, činí 1 450 000 EUR. Vzhledem ke změnám ve schematu financování programu Phare však není celá tato částka poskytována programem Phare EU, ale podílí se na ní i státní rozpočet ČR. Příspěvek programu Phare činí 1 160 000 EUR, (tj. 80%), příspěvek ze státního rozpočtu ČR činí 290 000 EUR (tj. 20%).

Jednotlivé projekty jsou zaměřeny jednak na řešení lokálních a regionálních problémů zaměstnanosti a vytváření nových pracovních

míst, jednak na vytváření podmínek pro pracovní uplatnění cílových skupin občanů, znevýhodněných na trhu práce. Přibližně polovina projektů obsahuje aktivity spočívající v rekvalifikaci a školení pracovníků a podporující jejich zaměstnatelnost. V programu jsou zařazeny i projekty, orientované na pracovní integraci problémových skupin občanů a zahrnují i nezbytný sociální akcent.

Koncem 1. pololetí 2002 budou projekty postupně ukončeny, resp. vyhodnocovány, a o dosažených výsledcích vás budeme následně informovat.

 

Ing. V. Brož