Pro Futuro 2001/6

ISSN 1212-9739
Stáhnout bulletin ve formátu PDF Archív všech čísel Pošlete mail do redakce

 

 OBSAH 


 

NVF implementuje evropský program EQUAL

Česká národní kancelář EQUAL

Druhá polovina roku 2001 byla pro Národní vzdělávací fond obdobím intenzivních prací na implementaci evropské iniciativy (programu) EQUAL v České republice. V červnu totiž v návaznosti na rozhodnutí ministra práce a sociálních věcí Vladimíra Špidly Česká republika jako jedna z prvních kandidátských zemí do tohoto evropského programu vstoupila.

Hlavním cílem programu EQUAL, který je součástí Evropského sociálního fondu, je podporovat rovný přístup k zaměstnání a vyvíjet a ověřovat postupy potlačující diskriminaci a nerovnosti na trhu práce. Podobně jako další evropské programy je založen na principu podpory konkrétních kvalitních projektů. V programu EQUAL je na evropské úrovni vymezeno celkem devět širších témat, k nimž se mají vztahovat témata jednotlivých projektů. Například první z devíti zmíněných témat je Zlepšování přístupu a návratu na trh práce pro osoby obtížně integrovatelné. Projekty programu EQUAL uskutečňují skupiny partnerských organizací (tzv. rozvojová partnerství). Sdružují oproti jiným programům vyšší počty organizací (většinou 10 - 20), protože projekty tohoto programu patří (v podmínkách České republiky) k rozsáhlejším. V zemích EU jsou projekty podporovány z prostředků Evropského sociálního fondu. Protože to u nás jako v nečlenské zemi není možné, je program EQUAL v ČR financován zčásti ze státního rozpočtu prostřednictvím MPSV a zčásti z programu Phare. Účast v programu EQUAL je zároveň důležitou přípravou na budoucí využívání Evropského sociálního fondu, protože umožňuje budovat náležité absorpční kapacity na úrovni národní i v regionech. V rámci MPSV, odpovědného za implementaci EQUAL v ČR, byl zřízen Monitorovací výbor jako rozhodovací orgán (v čele s náměstkem ministra JUDr. M. Fuchsem). Protože MPSV zároveň pověřilo NVF zajišťovat činnosti výkonného orgánu programu, vznikl v rámci NVF nový útvar - Národní kancelář EQUAL.

Intenzita prací NVF na implementaci EQUAL v posledních měsících vyplývala z toho, že Česká republika do programu vstoupila později než země EU, a proto musela dohánět jejich náskok. To se do konce roku 2001 díky mimořádnému pracovnímu úsilí podařilo. Výsledky prací vykonaných během několika málo měsíců lze ukázat na několika příkladech. Byla vypracována analýza nerovností na českém trhu práce, tzv. evaluace ex-ante, kterou musí všechny účastnické země povinně vypracovávat. Ta identifikovala hlavní problémy relevantní pro EQUAL, na jejichž řešení by se měly zaměřit budoucí projekty. Je jich celkem 15 a jako příklad lze uvést téma Reaktivace, inovativní postupy a podpora umístění na trh práce pro dlouhodobě nezaměstnané, nízkokvalifikované a marginalizované skupiny.

Témata spolu s návrhem vhodných potenciálních řešitelských organizací a odborníků projednal Monitorovací výbor v říjnu jako východiska pro přípravu projektů. NVF vypracoval potřebné implementační dokumenty, například přihlášky projektů, příručky pro předkladatele, postupy hodnocení návrhů projektů, informační materiály. Na počátku listopadu 2001 NVF uspořádal zahajovací konferenci EQUAL, které se spolu s čelnými představiteli MPSV zúčastnilo asi 130 potenciálních předkladatelů projektů. Další vývoj předčil původní odhady.

Začátkem prosince totiž Národní kancelář EQUAL v NVF obdržela asi 80 předběžných návrhů projektů. Pak vyškolila tým hodnotitelů a zajistila hodnocení každého předběžného návrhu projektu třemi hodnotiteli. Při hodnocení byly identifikovány nejlepších návrhy projektů a také případy vhodného spojování několika tematicky podobných menších návrhů do jednoho rozsáhlejšího. Výsledky hodnocení byly v prosinci předloženy Monitorovacímu výboru k projednání a schválení.

Na začátku ledna vyhlásí MPSV veřejnou výzvu pro veškeré české organizace k účasti na projektech programu EQUAL. Schválené předběžné návrhy projektů tak budou dále zlepšovány, včetně rozšiřování rozvojových partnerství o další české organizace a včetně sjednání spolupráce českých rozvojových partnerství se zahraničními. Předpokládá se, že z konečných návrhů projektů EQUAL bude na konci dubna vybráno 9 - 12 nejlepších, které pak budou v dalším období uskutečňovány. Jak je pro projekty programu EQUAL příznačné, pomohou vypracovat nové metody a postupy začleňování znevýhodněných osob do zaměstnání, přispějí ke zlepšení politiky zaměstnanosti a jejímu sblížení s politikou evropskou. Další práce NVF spjaté s implementací EQUAL za dosažení těchto cílů stojí.

Informace o EQUAL jsou k dispozici na nově vytvořené části webových stránek NVF, a to na adrese www.nvf/equal.

 

Jaromír Coufalík