Pro Futuro 2001/3

ISSN 1212-9739
Stáhnout bulletin ve formátu PDF Archív všech čísel Pošlete mail do redakce

 

 OBSAH 


 

Valorizační semináře programu Leonardo da Vinci

Do evropského programu na podporu inovací odborného vzdělávání Leonardo da Vinci se již začlenilo několik stovek českých odborných škol, podniků, úřadů práce a dalších organizací. Pracovaly jak v roli předkladatele projektů, na nichž se podílely zahraniční organizace, tak i jako partneři institucí ze zemí EU. V pilotních projektech tak bylo postupně v rámci nadnárodní spolupráce a s podporou programu vypracováno značné množství inovativních učebních materiálů: vzdělávacích modulů, učebních textů, metodik, sbírek příkladů, vzdělávacího software, testů apod.

Protože tyto zpravidla několikaleté projekty zahájené během prvního období programu (do konce roku 1999), končily většinou loni a letos, nazrál čas pro práce zaměřené na valorizaci dosažených výsledků. Jednou její součástí byly semináře, jež řada institucí konala vždy na závěr projektu. Za příklad může posloužit seminář, který uspořádalo Sdružení škol vyššího studia v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR ke svému projektu K evropským modulárním strukturám.

1. seminář

Jako další linii valorizačních prací uspořádala Národní agentura programu Leonardo da Vinci, která je součástí Národního vzdělávacího fondu, sérii čtyř valorizačních seminářů. Jejich cílem bylo rozšířit informovanost o výsledcích (produktech) projektů, nabídnout je k využití dalším českým organizacím a také posoudit, na jaká témata by se měly příští projekty zaměřovat, aby to co nejvíce prospělo celému systému odborného vzdělávání a podpory zaměstnanosti u nás. Proto Národní agentura programu pořádala semináře v úzké spolupráci s příslušnými ministerstvy.

První seminář se uskutečnil ve spolupráci s Ministerstvem práce a sociálních věcí již v listopadu 2000 k projektům vztahujícím se k tématu Zlepšování postupů aktivní politiky zaměstnanosti včetně podpory znevýhodněných osob a poradenství. Další semináře následovaly letos. V dubnu to byl seminář Přínos nadnárodní spolupráce pro inovace odborného vzdělávání a výzkumu v terciárním vzdělávání, uspořádaný ve spolupráci s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy. V květnu následoval seminář Využití informačních a komunikačních technologií při řízení rozvoje lidských zdrojů a při rozvíjení cizojazyčných dovedností, který byl uspořádán ve spolupráci s MŠMT a Ministerstvem průmyslu a obchodu. Vzhledem ke svému tématu se uskutečnil v rámci Evropského roku jazyků. Sérii seminářů uzavřel červnový seminář na téma Přínos nadnárodní spolupráce škol a podniků ke zlepšování relevance odborného vzdělávání.

2. seminář
Účastníci valorizačních seminářů soustředěně sledovali prezentace výsledků projektů programu Leonardo da Vinci

Na seminářích zástupci příslušných organizací prezentovali výsledky projektů. Na všech seminářích tak byly předvedeny výsledky asi 50 pilotních projektů programu Leonardo da Vinci. Seznámilo se s nimi asi 300 odborníků z různých institucí. Z jejich reakcí je patrné, že valorizační semináře Národní agentury programu iniciovaly další akce zaměřené na využívání výsledků projektů (např. v regionech). Semináře tak splnily své cíle a přispěly k celkovému přínosu programu Leonardo da Vinci v ČR.

 

 

Jaromír Coufalík