Editorial
Vážení čtenáři,
Od našeho posledního setkání jsme vstoupili do nového, impozantního letopočtu a jám vám přeji jménem svým i svých kolegů mnoho zdraví, vyrovnanosti, osobních i pracovních úspěchů.
V tomto období hodnotíme výsledky práce minulého roku a začínáme naplňovat nové úkoly. Rok 2000 ukončil několik významných programů a projektů:
Především jsme uzavřeli jednu velkou pracovní etapu - několikaleté období programů rozvoje lidských zdrojů, zaměřených na podporu managementu a konkurenceschopnosti podniků. Tyto programy začaly v roce 1994 a významně podpořily zkvalitnění nabídky manažerského vzdělávání, zabývali jsme se i stranou poptávky, vznikla celá řada analytických a informačních materiálů.
V loňském roce jsme završili práce na modulových vzdělávacích programech. Poskytli jsme odbornou pomoc vzdělavatelům a lektorům, vyučujícím v programech, které NVF vyvinul již dříve. Vznikla řada metodických materiálů, zejména manuál pro evaluaci vzdělávacích programů, manuál pro marketingovou, propagační, informační a reklamní strategii manažerského vzdělávání, dále návrh systému kvalifikačního vzdělávání personálních manažerů a specialistů, založený na modulovém vzdělávacím programu NVF, včetně komplexní metodologie pro akreditaci vzdělavatelů, lektorů a podmínek pro nezávislé ověření a certifikaci znalostí a dovedností.
Ve spolupráci s Asociací vzdělávacích a poradenských firem a asociací podnikatelů a personálních manažerů bylo vyvinuto komplexní know-how pro lektory a konzultanty působící v oblasti malých a středních firem, bylo proškoleno 62 lektorů v aplikaci moderních poradenských metod, navržen systém zjišťování a hodnocení kvalifikace lektorů a jejich certifikace. Podpořili jsme Institut členů správních orgánů vypracováním jeho rozvojové strategie, definováním a vývojem standardů pro správu společností aj. V rámci projektu byl vyvinut modulový vzdělávací program a další materiály pro klíčová témata správy společností. Vedle sady 20 vzdělávacích modulů a komplexní metodologie jejich implementace pro různé cílové skupiny vznikl kompetenční profil člena správních orgánů včetně etického kodexu, materiály pro distanční vzdělávání.
Pokračovala spolupráce se třemi podniky na zkvalitňování managementu a rozvoji lidských zdrojů pro zvyšování jejich konkurenceschopnosti, byly vyvinuty materiály pro zaměstnance podniků i vzdělavatele. Specifický přístup pro práci s lidmi jsme zpracovali pro stavební firmy.
Další modifikace, zpracovaná pro řízení nemocnic se významně prosadila v sektoru zdravotnictví. Projekt, který jsme realizovali v loňském roce, byl pokračováním dřívějšího projektu a orientoval se na procedury, metody, TQM a přeměny pracovních skupin v autonomní týmy.
Vyvrcholením programu rozvoje lidských zdrojů bylo vypracování návrhu Strategie rozvoje lidských zdrojů v ČR. Tým renomovaných odborníků spolupracoval s NVF, zpracoval 24 podkladových studií a poté strategický dokument, který definuje hlavní problémy, před kterými naše republika stojí, a jejich důsledky pro rozvoj lidských zdrojů. Zabývá se také možnostmi malé země v podmínkách globalizace, koncentrací zdrojů, výhodami a nevýhodami, které máme.
Prostor k široké diskusi vytvořila konference k návrhu strategie, pořádaná v listopadu loňského roku, která podpořila strategická doporučení a další kroky k implementaci systémových změn zejména v oblasti dalšího vzdělávání.
Vedle Strategie rozvoje lidských zdrojů vzniká v NVF řada dalších strategických, koncepčních a analytických materiálů, zabývajících se pozicí ČR v otázkách rozvoje lidských zdrojů mezi vyspělými zeměmi. Byl zpracován přehled o výzkumu odborného vzdělávání. V rámci činnosti Observatoře se zabýváme metodami předvídání vzdělávacích potřeb na trhu práce, otázkami sociální exkluze, profesní mobilitou a dalšími oblastmi. Ve vazbě na přípravu Evropského sociálního fondu se věnujeme auditu kvalifikací a dovedností ve vybraných regionech.
V loňském roce jsme uzavřeli všechny smlouvy k naplnění grantového programu PALMIF. Ze 78 žádostí komise schválila 28, dva nadregionální projekty a dvacet šest lokálních. Většina projektů je zaměřena na vytváření nových pracovních míst, zejména pro skupiny občanů znevýhodněných na trhu práce (zdravotně postižení, absolventi škol a další), pro které jsou připravena speciální školení a rekvalifikace s výcvikem většinou přímo u budoucích zaměstnavatelů.
Pro evropský program na podporu inovací odborného vzdělávání Leonardo da Vinci, jehož fungování v České republice NVF zajišťuje, byl rok 2000 prvním rokem nového šestiletého období (2000-2006) s upravenými pravidly. Přinesl rekordní počty předložených projektů: 164 projektů stáží a výměn 79 pilotních projektů. Umožnily například vyslat téměř tisíc mladých lidí z ČR do zemí EU na odbornou praxi a zahájit práce na nových vzdělávacích materiálech, vytvářených za účasti zahraničních organizací.
V loňském roce jsme také dokončili své působení v projektech zaměřených na podporu reformy veřejné správy pro MV ČR financovaných programem Phare. Navázali jsme na projekt, v němž jsme zpracovali analýzu a návrh reformy veřejné správy.
Program Systémy rozvoje lidských zdrojů ve veřejné správě vytvořil široké spektrum výstupů, tištěných materiálů, seminářů, studijních cest, realizovaných vzdělávacích programů a dalších forem podpor jednotlivým institucím podílejícím se na přípravě pracovníků veřejné správy. Podíleli jsme se na systémových krocích, jako je řízení kvality vzdělávání pracovníků, variantní návrhy na hospodářsko-právní formu budoucího Národního institutu veřejné správy, zpracování standardů výuky problematiky veřejné správy na vysokých školách aj. Velký objem práce projekt věnoval tvorbě metodik personálního řízení a tvorbě vzdělávacích programů. Vedle Minima personálního řízení ve veřejné správě tak byla připravena série vzdělávacích modulových programů - vstupní program, program pro vrcholové manažery, pro vedoucí profesionální pracovníky, pro školitele. Podrobněji se o tomto projektu dozvíte v článku "Veřejná správa a lidské zdroje", který vychází v tomto čísle "Pro Futuro".
Vedle těchto projektů NVF dále pro MZV řídil pracovní skupinu lidských zdrojů v rámci Středoevropské iniciativy, zastupoval MPSV v Poradním sboru Evropské vzdělávací nadace, realizoval vzdělávání pro přípravu na strukturální fondy, zodpovídal za Speciální přípravný program na využívání Evropského sociálního fondu aj.
Rok 2000 byl, jak je zřejmé, pracovně velmi náročný, ale také zajímavý.
Chtěla bych poděkovat vám všem, kteří jste s námi spolupracovali, kteří jste nám důvěřovali a podporovali nás. Věřím, že vás stejně zaujmou úkoly, které nás čekají v tomto roce a o kterých vás budu informovat v příšítm čísle.
PhDr. Miroslava Kopicová
ředitelka NVF
|