Pro Futuro 2000/5

ISSN 1212-9739
Stáhnout bulletin ve formátu PDF Archív všech čísel Pošlete mail do redakce

 

 OBSAH 


 

Strategie rozvoje lidských zdrojů pro Českou republiku

Projekt jsme zadali tak, aby vytvořil, prezentoval a zaváděl strategický přístup k budoucímu rozvoji lidských zdrojů v České republice. Má být zpracován do takové podoby, aby mohl sloužit jako směrnice obsahující konkrétní specifická doporučení.

Práce na strategii dospěly do stadia, kdy se rýsují jasné kontury budoucí situace, nároků kladených na lidské zdroje, variant přístupů k jejich zabezpečení a dopady zvolených řešení. Intenzivní probíhající diskuse má zpřesnit pohled na současnou a budoucí realitu, zkonkretizovat a propracovat kroky, strategická rozhodnutí a opatření, která je třeba přijmout, diskuse s hlavními partnery má ovšem také zajistit jejich angažovanost v celém procesu a jejich podporu.

Pro tuto strategii, která za hlavní cíl rozvoje České repu-bliky pokládá zaměstnanost a hospodářský růst, je pojem lidské zdroje zúžen především na ty znalosti, dovednosti, morální a další vlastnosti, které jsou významné z hlediska legitimních uživatelů lidských zdrojů, při zachování integrity a občanské svobody jednotlivců.

Strategie je založena na jasném, prakticky orientovaném modelu:

Výzvy budoucnosti, tj.hlavní hospodářské, technologické, organizační a sociální trendy, jež ovlivňují očekávání vůči národním lidským zdrojům.
Cílové stavy lidských zdrojů, řešitelský tým je shrnul pro nejbližší období několika desetiletí do dominantního cíle: "co největší mezinárodně srovnatelná přitažlivost národních lidských zdrojů pro investory", z něhož se odvozují další cíle, např. dosáhnout úroveň zemí EU, různé typy gramotnosti aj.
Národní zdroje a jejich hojnost, respektive nedostatkovost, tj. zejména kvalita a kvantita disponibilních lidských zdrojů, finanční zdroje, stav vzdělávacích kapacit atp. Za národní zdroj je považován také vztah občanů ke vzdělání.
Dílčí strategické směry rozvoje lidských zdrojů, tj. hlavní oblasti aktivního působení státních institucí, jednotlivců a dalších relevantních aktérů a jejich aktivit, které by měly přinést naplnění cílů a záměrů strategie.

Připravovaný dokument tedy pojmenovává budoucí globální i národní výzvy, z nichž se odvozují nároky kladené na lidské zdroje, vychází z faktu globalizace světové ekonomiky a prohlubující se internacionalizace české ekonomiky. Z této pozice také posuzuje budoucnost velkých a malých podniků, roli výzkumu, nové formy organizace práce, technologický vývoj, zejména vliv ICT, potřebu řemeslné a dělnické kvalifikace. Zvláštní pozornost věnuje změnám ve vzdělávání, výcviku a roli firemního vzdělávání.

Z hlediska konkrétní situace v ČR se ukázalo nezbytné zvolit diferencovaný přístup k uplatnění tří generací lidských zdrojů, které budou ve zvoleném horizontu působit na trhu práce - starší střední generace (nad čtyřicet let, se vzděláním často zastaralým, se silně zakořeněnými návyky, neatraktivní pro většinu firem, vzhledem ke stárnutí populace je však nezbytné stimulovat tuto generaci, podpořit její adaptaci na změny nároků), - mladší střední generace (ti, kteří již ukončili své vzdělání, poplatné však starší koncepci; jen část dosáhla odpovídající kvality vzdělání. Jde o klíčovou populaci, u které je třeba najít cestu k jejímu modernímu a internacionalizovanému dovzdělání), - mladá generace (děti od mateřských škol až po univerzity; o jejich budoucnosti se rozhoduje nyní a je třeba zajistit, aby nepokračovaly v podmínkách předchozí kategorie).

Strategie obsahuje dvanáct hlavních strategických směrů:
Strategie vyrovnání demokratické, tržní, metodologické a existenciální gramotnosti české populace
Strategie informační, technologické a řemeslné excelence
Strategie pro české zaměstnance
Strategie pro české manažery
Strategie pro české podnikatele a investory
Strategie zvýšení úrovně veřejné správy
Strategie pro mládež
Strategie pro učitele a vzdělavatele
Strategie dosažení všeobecné znalosti angličtiny
Národní management lidských zdrojů
Systém regionálního rozvoje lidských zdrojů a jejich přitažlivosti pro investory
Financování rozvoje lidských zdrojů
Strategický materiál se zabývá také motivací, hodnotou vzdělání a náročné práce pro občany naší republiky, protože ta bude mít vliv na ambiciózní nebo přežívající budoucnost země. Nemáme jinou možnost než obstát v konkurenci, které jsme a budeme nezbytně vystaveni, akceptovat globalizační trendy a pracovat na svých komparativních výhodách atraktivnosti pro investory. Je ale třeba, aby touto výhodou nebyla nízká mzda a slušná kvalifikační úroveň, ale kvalifikace mezinárodně srovnatelná, vysoká pracovní morálka, kreativita a pružnost českých pracovníků. Představila jsem vám hlavní strukturu a orientaci zpracovávaného návrhu národní strategie. Jejím nejtěžším úkolem je, aby se podařilo "překlopit" teoretická východiska do návrhu operační roviny, získat pro ně hlavní partnery (a těch je v oblasti rozvoje lidských zdrojů hodně) a uvést nezbytná opatření do života.

 

PhDr. Miroslava Kopicová