Pro Futuro 2000/5

ISSN 1212-9739
Stáhnout bulletin ve formátu PDF Archív všech čísel Pošlete mail do redakce

 

 OBSAH 


 

Aktuality

Čtyřlístek od Leonarda

Je-li pravda, že čtyřlístek znamená štěstí, může vám přinést štěstí i čtveřice zpráv z Národní agentury programu Leonardo da Vinci. V každém případě mohou všechny zprávy zájemce o program potěšit. První zpráva je zcela zásadní: Všechny potřebné kroky pro účast České republiky ve druhém období programu (2000 - 2006) byly již vykonány a Česká republika se tak stala účastnickou zemí programu pro toto období. Veškeré práce na přípravě nových projektů a vůbec celá implementace programu v České republice tak již dostaly náležitý oficiální základ. Druhá zpráva: V letošním roce bylo v obou termínech pro předkládání návrhů projektů (březen, červen) Národní agentuře programu předloženo 164 projektů stáží a výměn. Po posouzení návrhů jich pak bylo schváleno 90. Pokud jde o pilotní projekty, bylo letos předloženo 79 předběžných návrhů pilotních projektů. Do fáze konečných návrhů projektů jich pak postoupilo 37. Počet schválených pilotních projektů zatím není známý, protože Evropská komise rozhodne o výsledcích schvalovacího řízení až po vydání tohoto čísla Pro Futura. Všechny zmíněné údaje znamenají další zvýšení počtu projektů oproti loňskému roku a rozšíření programu v České republice a poskytují tak další možnosti inovací odborného vzdělávání v evropském kontextu. Třetí zpráva: Publikace Kompendium projektů programu Leonardo da Vinci, která obsahuje charakteristiku 316 projektů s českými organizacemi (ať již v roli předkladatelů projektů nebo v roli partnerů zahraničních organizací), je již dostupná i na internetové stránce Národní agentury programu (www.nvf.cz/leonardo). A konečně čtvrtá zpráva, resp. připomenutí: Nejbližší termín pro předkládání návrhů jak projektů mobilit, tak i pilotních projektů je 19. leden 2001.

JC

Připravujeme

pracovní konferenci LIDSKÉ ZDROJE NA KŘIŽOVATCE, Národní strategie Praha, Hotel Diplomat, 9.-10. 11. 2000

Národní vzdělávací fond zahájil začátkem letošního roku významný projekt Strategie rozvoje lidských zdrojů v České republice. Projekt je financován z programu Phare a probíhá pod záštitou ministerstva práce a sociálních věcí. Interdisciplinární projektový tým tvoří přední domácí i zahraniční odborníci.

Cílem projektu je definovat a doporučit vhodnou národní strategii, navrhnout potřebné institucionální struktury a vypracovat praktický a srozumitelný dokument sloužící k realizaci strategických záměrů v rozvoji lidských zdrojů v České republice.

Národní vzdělávací fond si uvědomuje, jak důležité je pro úspěšné naplnění cílů projektu informování a zapojení odborné veřejnosti do zpracování národní strategie. Pořádá proto ve dnech 9. a 10. listopadu tohoto roku pracovní konferenci Lidské zdroje na křižovatce. Konference je určena pro odborníky z veřejných i soukromých institucí, kteří se angažují v rozvoji lidských zdrojů a mají zájem na jeho podpoře. Na konferenci budou mít možnost společně s řešitelským týmem diskutovat o návrhu národní strategie a aktivně ovlivnit její závěrečnou podobu. Konference se uskuteční pod záštitou prvního místopředsedy vlády a ministra práce a sociálních věcí PhDr. Vladimíra Špidly. V programu vystoupí zástupci řešitelského týmu, zahraniční hosté, zástupci státní správy, sociálních partnerů, univerzit a dalších vzdělávacích institucí, veřejného i privátního sektoru. V pracovních seminářích se bude diskutovat o tématech, která rozhodujícím způsobem ovlivňují rozvoj lidských zdrojů jako jsou: Možnosti a limity malého národa v podmínkách globalizace, Vzdělání pro informační společnost a high-technology, Lidské zdroje pro konkurenceschopné organizace, Strategie pro mládež, Národní management lidských zdrojů, Regionální management lidských zdrojů, Podpora inovací prostřednictvím spolupráce univerzit a podniků a Lidské zdroje ve státní správě. Podrobnější informace o připravované konferenci najdete na internetové adrese: http://www.nvf.cz/strategie. Zde také bude koncem října zveřejněn text Strategie rozvoje lidských zdrojů a další podkladové materiály k diskusi.

JD