Pro Futuro 2000/2

ISSN 1212-9739
Stáhnout bulletin ve formátu PDF Archív všech čísel Pošlete mail do redakce

 

 OBSAH 


 

Leonardo da Vinci pokračuje

Koncem minulého roku skončilo pětileté období evropského programu na podporu odborného vzdělávání Leonardo da Vinci. Program podpořil několik tisíc inovačních projektů organizací z členských zemí EU i z dalších zemí a přispěl tak k rozvoji odborného vzdělávání v Evropě, což byl jeho hlavní cíl.

České organizace se do programu začaly zapojovat v roce 1996. Jejich počet se postupně zvyšoval, zejména pak v letech 1998-1999, poté co Česká republika získala (na podzim 1997) v programu plnoprávné členství. Když jsme v prosinci minulého roku v Národním vzdělávacím fondu první období programu Leonardo da Vinci v České republice bilancovali, dospěli jsme mimo jiné ke dvěma zajímavým číslům: české organizace již předložily téměř 200 projektů, jež pak byly schváleny, a více než 370 organizací se začlenilo do projektů předložených zahraničními institucemi v roli partnerů. Jsou mezi nimi jak odborné střední a vyšší školy a vysoké školy, tak úřady práce, podniky a další organizace. Tyto výsledky, dosažené většinou ve druhé polovině pětiletého období, velmi dobře obstojí i ve srovnání s podobnými údaji z členských zemí EU.

S přihlédnutím k dosaženým výsledkům rozhodla Evropská rada již loni o dalším pokračování programu, a to po dobu sedmi let 2000-2006. Vyčlenila na podporu projektů finanční prostředky ve výši 1 150 miliard EUR a zároveň stanovila pro druhé období programu aktualizovaná pravidla. Ta zachovávají hlavní zaměření programu z dřívějšího období. I nadále jde o program podporující inovace odborného vzdělávání, a to počátečního i dalšího, uskutečňovaného nejen v odborných školách všech stupňů, ale také v podnicích, s účastí úřadů práce a podobně. Celoevropský charakter programu dokládá skutečnost, že se jej účastní již více než 30 zemí: všechny členské země Evropské unie, Norsko, Lichtenštejnsko, Island, Kypr, Malta, Turecko a většina přidružených zemí střední a východní Evropy.

Mezi nejčastější druhy projektů budou podobně jako dosud patřit projekty stáží nebo výměn a pilotní projekty. Zachován zůstává také hlavní princip financování projektů. Ten spočívá v tom, že na úhradě nákladů projektu se podílí jak jeho předkladatel s partnery, tak program. Na druhé straně však dochází v pravidlech programu k určitým změnám. K nejčastějším typům projektů patří stáže nebo výměny, souhrnně nazývané projekty mobilit. Předkladatelské organizaci stačí k jejich uskutečnění jen jeden zahraniční partner z některé členské země EU. Formulář přihlášky projektu je poměrně stručný a vyplňuje se česky, schvalovací procedura projektu je kratší. Předkladatel navrhuje, jak velkou skupinu stážistů do zahraničí vyšle, na jak dlouhou dobu, v jakém termínu a na jaký obor nebo na jakou tematiku bude stáž zaměřena. Délka stáží a výměn se pohybuje od 1 týdne do 12 měsíců. Pravidla pro ně jsou podobná, jako tomu bylo v předchozím období programu.

Novinkou je požadavek, že chce-li organizace vyslat skupinu osob na stáž nebo na výměnu, musí na rozdíl od dřívějších podmínek vždycky předložit návrh projektu. Druhým nejčastějším typem projektů jsou takzvané pilotní projekty. Jejich cílem je vypracovat nějaký hmatatelný vzdělávací produkt (například osnovu, učební text nebo jiný učební materiál, vzdělávací software, soubor testů apod.), který zlepšuje dosud používané způsoby vzdělávání určité cílové skupiny. Pracují na nich společně partnerské organizace z nejméně tří zemí, z nichž aspoň jedna musí být členskou zemí EU. Pilotní projekty patřily již dříve k náročnějším projektům a úprava pravidel programu jejich náročnost ještě zvyšuje. Maximální délka projektu se prodloužila až na tři roky a maximální roční příspěvek z programu na projekt se zvýšil na 200 000 EUR. Ve fázi přípravy a schvalování projektu dochází ke změně v tom, že předkladatel ve stanoveném termínu předloží nejprve předběžný, jednodušší návrh projektu. Pokud je schválen, předkladatel jej teprve potom dopracuje do konečné podoby, zatímco neschválené předběžné návrhy již z dalšího schvalovacího postupu vypadávají. Konečné návrhy jsou pak opět hodnoceny a některé z nich schváleny. Dne 27. ledna vyhlásila Evropská komise pro všechny zúčastněné země výzvu k předkládání projektů v roce 2000 a zároveň stanovila termín pro předložení návrhů projektů, a to na 27. března 2000. Chod programu Leonardo da Vinci v České republice bude i nadále zajišťovat Národní vzdělávací fond, delegovaný MŠMT a MPSV do role Národní agentury programu. Její úlohou je poskytovat aktuální informace o programu, formuláře pro návrhy projektů, poradenské služby při přípravě návrhu projektu a pomoc při vyhledávání zahraničních partnerů. Národní agentura programu bude pořádat informační a vzdělávací akce k programu a zprostředkovávat styk s Evropskou komisí a zahraničními agenturami programu. Zájemci o účast v programu by měli také sledovat webovou stránku Národní agentury programu. Najdou na ní totiž mimo jiné oficiální text výzvy Evropské komise k předkládání projektů s vyhlášenými prioritami programu, formuláře přihlášek projektů, příručky pro předkladatele a další užitečné informace. Mohou se též obrátit na Národní agenturu přímo.

Kontaktní údaje:
tel. 02/24 21 51 78 nebo 02/24 23 16 87,
fax 02/24 21 45 33,
e-mail: leonardo(zavinac)nvf(tecka)cz,
webové stránky www.nvf.cz/leonardo.

Ing. Jaromír Coufalík, CSc.
konzultant NVF