Pro Futuro 2000/1

ISSN 1212-9739
Stáhnout bulletin ve formátu PDF Archív všech čísel Pošlete mail do redakce

 

 OBSAH 


 

Lidské zdroje v České republice

Po období prvních kroků směrem k tržnímu systému a demokratické společnosti začíná Česká republika pociťovat nároky reálných transformačních změn. Další ekonomická restrukturalizace a nutný přechod životaschopné části ekonomiky do rukou strategických vlastníků budou stále více vtahovat domácí prostředí do evropských a globalizačních procesů. Lidské zdroje v České republice 2003 tak budou muset prokázat vysokou flexibilitu, odbornou i jazykovou připravenost, aby obstály v silné konkurenci a nebyly uzavřeny v kruhu nízké produktivity a mezd. Je proto nejvyšší čas zamyslet se nad skutečnou kvalitou lidských zdrojů u nás a nad tím, zda vzdělávací soustava a trh práce dostatečně přispívají k jejich kultivaci a konfrontovat tyto podmínky s vývojem ve vyspělých zemích.

Z tohoto důvodu Národní vzdělávací fond, podpořen zájmem Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR i Ministerstva práce a sociálních věcí ČR, založil projekt, jehož cílem je řada periodických publikací obsahujících pravidelné monitorování a analýzy rozvoje lidských zdrojů v ČR. Každé dva roky by tak měla vyjít publikace zaměřená na vybrané téma, aby se tak postupně skládal plastický obraz vývoje lidských zdrojů v kontextu pozice ČR mezi vyspělými zeměmi.

V těchto dnech vychází první z této řady publikací. Její první část je zaměřena na přípravu lidských zdrojů v rámci prvotního i dalšího vzdělávání a posuzuje, do jaké míry jsou již v ČR nastartovány procesy, které náš vzdělávací systém přibližují konceptu celoživotního učení, který se prosazuje a postupně realizuje ve vyspělých zemích. Druhá část je zaměřena na to, jak jsou v ČR využívány lidské zdroje na trhu práce, jaká je jejich profesní a kvalifikační struktura vzhledem ke světovým trendům a jsou rozebrány problémy nezaměstnanosti mládeže a rizikové faktory přechodu mezi školou a zaměstnáním. Ve třetí části je konfrontována úroveň reálných kompetencí české populace ve srovnání se světem. Jsou zde analyzovány výsledky uskutečněného širokého mezinárodního průzkumu funkční gramotnosti dospělých, zahrnujícího testování schopností porozumět, zpracovávat a aplikovat textové i číselné informace. Čtvrtá část je věnována motivačním mechanismům a otázkám, zda jsou v současné době hmotné i hodnotové stimuly dostatečné pro podnícení vyššího pracovního výkonu, profesní flexibility a rozšiřování kvalifikace.

Čtivý text je doplněn bohatou grafickou a tabulkovou dokumentací. V rozsáhlé datové příloze jsou kombinovány domácí statistiky se statistickými zdroji EU a OECD včetně některých specifických analytických přehledů.

Publikace bude rozeslána na klíčové instituce a pro další zájemce bude rovněž k dispozici v Informačním středisku Národního vzdělávacího fondu. S případnými dotazy je možno se obrátit na redakci tohoto bulletinu: profuturo(zavinac)nvf(tecka)cz.

 

Ing. Věra Czesaná, CSc.
expertka NVF