Pro Futuro 2000/1

ISSN 1212-9739
Stáhnout bulletin ve formátu PDF Archív všech čísel Pošlete mail do redakce

 

 OBSAH 


 

Pro Futuro monitor

Rostoucí nezaměstnanost řadí na jedno z předních míst význam hledání možností, jak přispívat k jejímu snižování. Jednou z cest je i Pravidelné předvídání kvalifikačních potřeb: srovnávací analýza, vypracování metody a její aplikace. Projekt s tímto názvem řeší v současné době Národní observatoř pro odborné vzdělávání a trh práce NVF (NO).

Dvouletý mezinárodní projekt s pracovní zkratkou LABOURATORY je financován z prostředků evropského programu Leonardo da Vinci podporujícího rozvoj odborného vzdělávání. Termín dokončení je stanoven na počátek dubna 2001. Cílem projektu je navržení systému předvídání potřeb vzdělávání na základě vývoje na trhu práce ve střednědobém cca pětiletém časovém horizontu. Zavedení tohoto systému do praxe by mělo přinášet užitečné informace zejména orgánům veřejné správy z oblasti školství a zaměstnanosti, expertům pro řízení lidských zdrojů, poradenským a vzdělávacím institucím i široké veřejnosti. Projektu pod vedením NO a vědeckou koordinací CERGE Univerzity Karlovy se účastní sedm zemí - čtyři západní (Holandsko, Francie, Irsko a Německo), které již mají s podobnou tematikou delší zkušenosti, a tři země střední Evropy (Slovinsko, Polsko a ČR), v nichž je třeba systém předvídání budoucí poptávky po profesích vytvořit.

V současné době je vydána anglická verze prvního výstupu projektu: Forecasting Education and Training Needs in Transition Economies: Lessons from the Western European Experience. Obsahuje souhrnnou zprávu připravenou na podkladě úvodních studií partnerských zemí o stavu prognózování kvalifikačních potřeb v jejich zemích včetně institucionálního zajištění, využívaných nástrojů a dat. Studie, které byly prezentovány počátkem dubna 1999 na konferenci v Praze, tvoří přílohu publikace.

O dalším postupu prací na projektu a výsledcích spojených s testováním použitých modelů na národní, sektorové, případně lokální úrovni budeme opět informovat.

V současné době vychází studie "Analýza rozvoje odborného vzdělávání a institucionálního rozvoje v Ostravském regionu", završující projekt, který realizovala sekce NVF - Observatoř pro odborné vzdělávání a trh práce s podporou Evropské vzdělávací nadace. Obdobné projekty probíhaly současně v dalších předvstupních zemích (Polsku, Maďarsku a Slovinsku). V České republice byl jako pilotní vybrán vyšší územně správní celek (VÚSC) Ostravsko, kde byla zpracována analýza kvalifikačních potřeb regionálního trhu práce. Ta byla založena na šetření podnikových záměrů týkajících se přijímání a uvolňování pracovníků určitých kvalifikačních stupňů a profesí v tříletém výhledu. Dále bylo provedeno vyhodnocení informační a institucionální struktury regionu z hlediska jeho připravenosti na využívání Evropského sociálního fondu (ESF), který bude v budoucnu jedním z hlavních finančních zdrojů umožňujících podporu rozvoje lidských zdrojů a vzdělávání.

Studie představuje první pokus o komplexně pojatou analýzu kvalifikačních potřeb v podmínkách vyššího územního celku v ČR a zároveň první pokus o dynamický pohled v rámci tříletého horizontu na "produkci" školské soustavy a strukturu absolventů škol z hlediska budoucích požadavků zaměstnavatelů. Navíc na základě zmapování silných a slabých stránek ostravského regionu z pohledu intervencí ESF jsou doporučeny konkrétní kroky v podobě školení a pilotních projektů, které by měly urychlit přípravu regionu na využití evropských zdrojů pro podporu zaměstnatelnosti a zdokonalování kvalifikační přípravy jeho obyvatel. Náměty uvedené ve studii jsou využitelné jak pro formulaci opatření ve vzdělávání a na trhu práce na Ostravsku, tak při hledání kompetenční náplně nově se ustavujícího VÚSC.

Studie je určena pro státní správu a odbornou veřejnost v regionu i mimo něj. Velký zájem o závěry projektu svědčí o slabém pokrytí tématu a o důležitosti regionálních analýz ve fázi přípravy na zapojení do strukturálních fondů EU. Zájemci se mohou obrátit na Informační středisko Národního vzdělávacího fondu nebo získat další informace o projektu prostřednictvím redakce bulletinu: profuturo(zavinac)nvf(tecka)cz.