Partnerský přístup
- Je možné získat více informací o tom, jaký druh partnerství je očekáván? Např. bude se druh rozvojových partnerství (RP) lišit podle témat, na kterých pracují?
Charakter RP se může lišit podle tematického zaměření a podle situace v každém členském státu. Rozvojové partnerství by ale mělo umět obhájit svoje složení a prokázat ŘO (Řídícímu orgánu, Managing Authority), že RP v sobě zahrnuje všechny subjekty potřebné k úspěšné realizaci projektu (např. veřejné instituce, nevládní neziskové organizace (NNO), podniky, sociální partnery).
- Mělo by každé RP spadat pouze pod jedno téma - např. při řešení různých forem diskriminace a nerovností v určité oblasti?
Každé RP bude vybráno pro jedno téma a k tomuto tématu by se měla vztahovat většina jeho aktivit. Některá témata jsou ale velmi široká a v dané oblasti umožní řešení různých forem diskriminace. Do řešení problému tedy bude možné zahrnout prvky, které, striktně řečeno, patří pod jiné téma, musí ale být prokazatelné, že to je ten nejvhodnější způsob řešení daného problému.
- Kdo by měl být zahrnut mezi zakládající členy partnerství při přihlašování se na Akci 1?
Od samého začátku se musí jednat alespoň o dva různé partnery.
- Malé nevládní organizace zaměřené na jedno téma bývají v konfrontaci s úřady a vzájemně si konkurují v přístupu k financím z EU. Jak naleznou společný prostor pro spolupráci v RP?
Nevládní organizace mají být odpovídajícím způsobem zahrnuty do RP. Rozvojová partnerství musejí prokázat, že odpovídající malé organizace jsou plně schopny účastnit se práce RP. ŘO tomu bude věnovat pozornost při hodnocení návrhů.
- Za jakých podmínek mohou existující partnerství (např. regionálního typu) převzít roli rozvojového partnerství v rámci EQUAL?
Partnerství musejí být schopna splnit požadavky § 35 a § 37 směrnice o iniciativě EQUAL.
- Co se považuje za rozumnou geografickou oblast pro RP?
Evropská komise nespecifikuje ideální rozsah RP. Může se jednat o město, určitou venkovskou oblast, místní správní oblast mebo oblast, ze které se cestuje do zaměstnání. Požadavek na celistvé a fungující partnerství bude záviset na problému, který má být řešen.
- Propozice jasně nevysvětlují povahu "oborových" RP. Měla by být taková RP zakládána pouze v hospodářských sektorech?
Pro zjednodušení zvolila Evropská komise pouze dva druhy RP: RP založená v určité geografické oblasti a ta druhá, nazvaná "oborová" RP. Oborová RP mohou být zakládána v rámci daného hospodářského sektoru, ale mohou se také zaměřit na otázku týkající se politiky proti diskriminaci, exkluzi a nerovnosti na pracovním trhu nebo se mohou v některých řádně ospravedlněných případech zaměřit na specifickou skupinu populace.
- Bude každý z partnerů RP přímo dostávat prostředky z fondu EQUAL anebo dané % prostředků určených pro RP?
Tam, kde má RP právní status, bude tento subjekt přímo dostávat finanční prostředky. Právní status RP se může lišit podle legislativy a pravidel v každé členské zemi. Pokud RP nemá právní formu, musí zajistit, že odpovědnost za administrativu a finance převezme organizace, která bude schopná řídit a účtovat tyto veřejné finance za celé RP. Takovéto ujednání musí být v přihlášce specifikováno.
- Jaká smluvní/právní forma bude vyžadována pro dohody o rozvojovém partnerství?
Dokument podepsaný všemi partnery vyjadřující jejich souhlas a převzetí závazku společně implementovat rozvojovou strategii. Tento dokument má být zveřejněn. Může mít jakoukoliv formu, ktará bude partnery zavazovat (od smlouvy o porozumění po vytvoření nové právnické osoby); ŘO bude specifikovat podmínky ve výzvě k předkládání návrhů projektů.
- Může RP uzavřít poddodavatelskou smlouvu na některé ze svých aktivit?
RP rozhodne, jakým způsobem může každý ze členů přispět k bádání a k dalším aktivitám. Partneři mohou vykonávat samostatné činnosti, ale všichni se budou podílet na práci a budou sdílet poznatky v rámci RP. Rozvojové partnerství by nemělo uzavírat poddodavatelské smlouvy na svoje hlavní činnosti mimo rámec RP. Podle zásad iniciativy EQUAL (principy podněcování aktivit a partnerství) by převážná část činností měla být vykonána členy RP.
- Může jedna organizace patřit do více než jednoho RP?
Ano. Jedna organizace může být zapojena do několika RP; např. některé větší organizace (jako sociální partneři, úřady práce,…), které budou pokrývat různé sektory nebo oblasti, mohou působit ve více RP. Rozhodujícím faktorem bude hodnota přidaná každým partnerem při řešení specifického problému. Různá RP by se samozřejmě měla zaměřit na různé problémy, aby se jejich činnost neduplikovala. Lidské a finanční zdroje přidělené jednou organizací několika RP by měly být jasně identifikovány.
- Jaký je rozdíl mezi partnersvím a sítí projektů?
Partnerství je skupinou lidí nebo organizací, které se zavázaly spolupracovat na dosažení společných cílů. V případě iniciativy EQUAL budou spolupracovat na řešení specifického problému a to na základě společného závazku sdílet cíle, priority a společnou metodologii práce. Sítí se rozumí skupina projektů s propojenými zájmy, kde je žádáno, aby docházelo ke sdílení zkušeností.
- Jaká opatření musejí RP podniknout, aby splnila podmínku transparentnosti získaných výsledků?
Cílem iniciativy EQUAL není umožnit rozvojovým partnerstvím generovat zisk z produktů, které vyvinou. Smlouva o rozvojovém partnerství a Smlouva o mezinárodním partnerství zajistí, aby byly získané výsledky publikovány. O podmínkách šíření výsledků a distribuce bude rozhodnuto v dohodě s ŘO.