EuroKompas
Vydává NVF-NISP a ČNA Mládež/EURODESK s podporou MŠMT a MPSV

č. 2/duben 2006

OBSAH

PDF verze PDF verze

ARCHÍV STARŠÍCH ČÍSEL

Evropská jazyková cena LABEL

Jitka Schubertová

 

Počátky programu Evropská jazyková cena – LABEL sahají již do roku 1995, kdy si Evropská komise vytyčila cíl vytvořit podmínky pro to, aby každý občan EU ovládl kromě mateřštiny další dva jazyky. V tomto kontextu se poprvé objevil návrh vytvořit program, který bude formou soutěže udělovat ceny projektům s tematikou jazykového vzdělávání. Na konci roku 2001 byla Česká republika spolu s dalšími kandidátskými zeměmi přizvána, aby se na programu podílela také.

V programu Label došlo v roce 2005 k významné změně. V rámci Evropské jazykové ceny Label bylo kromě ocenění pro inovativní projekty v oblasti jazykového vzdělávání představeno i nové ocenění pro jednotlivce – Evropský učitel jazyků roku.

Evropský učitel jazyků roku 2006 – individuální ocenění

Cílem této aktivity je ocenit osobnosti/ učitele, kteří se zasloužili o něco inovativního a inspirativního v oblasti jazykového vzdělávání nebo kteří motivují svým přístupem k dalšímu jazykovému vzdělávání. Nominováni mohou být učitelé všech typů škol i jiné osobnosti, které výrazným způsobem přispívají k vytváření motivujícího prostředí pro jazykové vzdělávání a rozvoj jazykové rozmanitosti. Jednotlivci mohou být nominováni jakoukoliv organizací, která působí v oblasti jazykového vzdělávání.

Inovativní projekty v oblasti jazykového vzdělávání

Evropská jazyková cena – LABEL pro inovativní projekty v oblasti jazykového vzdělávání může být udělena jakékoli škole či jiné instituci, jejíž projekt se týká jazykového vzdělávání. Projekty přihlášené do soutěže bývají opravdu různorodé a lze přihlásit i ty, které jsou realizovány v rámci jiného grantového schématu.

Instituce, která se chce o cenu ucházet, musí téma zpracovat ve formě projektu a přihlásit ho. Projekty jsou následně hodnoceny a ty úspěšné postoupí do dalšího kola. Členové poroty poté jezdí na kontrolní návštěvy, aby ověřili, jak funguje projekt v praxi. Vítězné projekty obdrží certifikát a získají finanční odměnu v podobě účelové dotace od Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.

Evropská komise každoročně vyhlašuje priority na zaměření projektů, které se mohou o cenu Label ucházet. V roce 2005 hlavním tématem bylo předškolní vzdělávání a integrace jazykové výuky do ostatních předmětů, letošní prioritou je počáteční a další vzdělávání učitelů jazyků a rozmanitost vyučovaných cizích jazyků. Evropská komise stanovuje priority tak, aby byly zasaženy nejvýznamnější oblasti v rámci jazykového vzdělávání.

Podrobnější informace o Evropské jazykové ceně – LABEL včetně výzvy k předložení návrhů a přihlášky získáte na www.socrates.cz/label. Přihlášky pro rok 2006 zasílejte nejpozději do 20. dubna 2006.