EuroKompas
Vydává NVF-NISP a ČNA Mládež/EURODESK s podporou MŠMT a MPSV

č. 2/duben 2006

OBSAH

PDF verze PDF verze

ARCHÍV STARŠÍCH ČÍSEL

EURES – Evropské služby zaměstnanosti

Hana Pořízková

 

Rok 2006 byl Evropskou komisí vyhlášen jako Evropský rok mobility pracovníků. Práce v zahraničí byla vždy lákavou příležitostí, jak získat nové zkušenosti, zdokonalit se v jazyce, získat nové přátele, poznat novou zemi a její kulturu a v neposlední řadě pro zajímavé výdělky. Zahraniční zkušenost láká zejména mladé lidi, kteří jsou méně závislí na své rodině, případně dětech. Jsou-li hlavním motivem pro práci v zahraničí nové zkušenosti, poznávání nové země, kultury nebo zdokonalení jazykových schopností, volí zájemci zejména pomocné práce a krátkodobé pracovní příležitosti. Jiní zase vnímají zahraniční pracovní zkušenost jako přínosnou součást kariéry a budoucích vyhlídek na zajímavou kvalifikovanou práci, ať už v zahraničí nebo po návratu v České republice. Takto motivovaní lidé si už vyhledávají kvalifikovanější pozice, které odpovídají jejich odbornosti dosažené v České republice.

Bez ohledu na motivy, délku pracovního pobytu či vzdělání, je s prací v zahraničí vždy spojeno několik důležitých věcí, na které by se nemělo zapomenout. Z těch nejdůležitějších jmenujme zejména pracovní povolení (je-li třeba) či jinou formu povinné registrace, povolení k pobytu, zdravotní a sociální zabezpečení (kde bude pracovník odvádět do systémů pojištění a kde bude mít v konkrétním případě nárok čerpat), uznávání kvalifikace (odborné či akademické), daně, bydlení apod.

Také z tohoto důvodu funguje od 1. května 2004 na úřadech práce v České republice služba EURES (EURopean Employment Services), která se svými informačními a poradenskými aktivitami snaží usnadňovat rozhodnutí a realizaci práce v některé ze zemí Evropské unie a Evropského hospodářského prostoru. EURES v České republice je součástí celoevropské sítě EURES, kterou zřídila Evropská komise v roce 1993 a která koordinuje její aktivity.

Součástí sítě EURES jsou členské státy Evropské unie (EU), Evropského hospodářského prostoru1 (EHP) a Švýcarsko.

EURES nabízí:

  • informace a poradenství zájemcům, kteří by chtěli pracovat v jiné zemi EU/EHP nebo ve Švýcarsku;
  • pomoc zaměstnavatelům, kteří chtějí zaměstnávat pracovníky z jiných evropských zemí, při šíření jejich nabídek pracovních míst, případně i s náborem pracovníků z těchto zemí;
  • volná místa vhodná pro zaměstnání příslušníků jednoho členského státu v jiném členském státě EU/EHP a Švýcarska;
  • informace a poradenství o situaci na evropských trzích práce, o přechodných obdobích pro volný pohyb pracovních sil, o administrativě spojené s odjezdem/příjezdem do cílové země EU/EHP a Švýcarska apod.

Pro tyto účely byl také vytvořen informační portál EURES (http://portal.mpsv.cz/eures), který je součástí integrovaného portálu Ministerstva práce a sociálních věcí České republiky. Kromě materiálů o konkrétních pracovních podmínkách v jednotlivých zemích tu lze nalézt také vzory životopisů, pracovní nabídky a další informace, které souvisí s mobilitou pracovních sil a kontakty na EURES poradce. Národní portál EURES nabízí informace zacílené pro české zájemce o práci v zahraničí včetně detailů týkajících se přechodných období pro volný pohyb pracovních sil a z toho vyplývajících rozdílů v přístupu na trh práce ve státech EU/EHP a ve Švýcarsku. Na podporu pracovní mobility byl Evropskou komisí zřízen také evropský portál EURES (http://europa.eu.int/eures), kde je k dispozici více než 700 000 pracovních nabídek ze všech zemí EU/EHP a Švýcarska. Kromě vyhledavače volných pracovních míst nabízí tento portál také možnost zadat svůj životopis do databáze "CV on-line", kterou využívá zhruba 5000 zaměstnavatelů z evropských zemí. Na portálu lze nalézt také detaily o životních a pracovních podmínkách a příležitostech odborného vzdělávání v jednotlivých zemích.

Informace, které zájemce o práci v zahraničí získá na obou portálech EURES nebo přímo u EURES poradce, významně pomáhají při orientaci na evropském trhu práce.