EuroKompas
Vydává NVF-NISP a ČNA Mládež/EURODESK s podporou MŠMT a MPSV

č. 4 / prosinec 2002

OBSAH

PDF verze PDF verze

ARCHÍV STARŠÍCH ČÍSEL

Informačně-poradenské centrum Univerzity Karlovy v nových prostorách

PhDr. Hana Urychová, vedoucí Informačně-poradenského centra Univerzity Karlovy v Praze

 

Dne 31. října 2002 byl slavnostně zahájen provoz Informačně-poradenského centra Univerzity Karlovy (IPC UK) v nových prostorách v Celetné ulici 13 v Praze 1.

Informačně poradenské centrum vzniklo v roce 1996 a do roku 2002 sídlilo v Praze 1, Školské ul. 13a. Zlepšení prostorových podmínek, navíc v bezprostřední blízkosti hlavního areálu univerzity, umožnilo výrazně rozšířit informační služby pro studenty i veřejnost a současně vedlo k organizačním změnám, jejchž výsledkem byl vznik samostatného pracoviště - odboru rektorátu - Informačně-poradenského centra Univerzity Karlovy (do té doby bylo centru součástí odboru pro studium a záležitosti studentů RUK).

S osamostatněním centra přibyly i nové úkoly vyplývající z Dlouhodobého záměru Univerzity Karlovy. Znamená to, že kromě informací o studijní nabídce Univerzity Karlovy pro všechny cílové skupiny uživatelů centra přibývá další důležitá funkce: zpřístupňovat informace o možnostech studia v zahraničí, aktivně vyhledávat možnosti dofinancování mobilit a různými způsoby, především informační podporou, pomáhat při rozvoji mobilit studentů školy.

Projekty IPC

IPC realizuje několik projektů zaměřených na zkvalitnění iformačních a poradenských služeb na UK. V rámci projektu Rozvoj služeb IPC, který byl realizován v roce 2001, byla navržena a zpracována databáze studijních programů a oborů pěstovaných na UK. Webové stránky (http://www.cuni.cz/ipc/) byly přepracovány v souladu s aktuálními potřebami uživatelů. Pro zlepšení přístupu k informacím byl vytvořen hlasový informační systém UK. Rozšířeny byly informace o studiu na UK v angličtině. Na podporu mobilit studentů byl zpracován ve spolupráci s Fulbrightovou komisí přehled o možnostech studia vUSA ve formě CD ROM.

V rámci rozvoje informačních služeb je každoročně pořádáno kontaktní setkání proděkanů pro studium a vedoucích studijních oddělení fakult s řediteli a výchovnými poradci středních škol.

V roce 1998 byl zahájen projekt Absolvent, jehož cílem bylo posílit služby v oblasti profesního poradenství zaměřeného na studenty posledních ročníků studia. Projekt byl realizován formou setkání zástupců firem a dalších organizací se studenty UK. Prezentace firem byla doplněna o přednášky odborníků na téma situace na trhu práce, právní aspekty zaměstnání atd. Samostatná přednáška byla věnována zajemcům o doktorské studium. Z ohlasu studentů na akci bylo zřejmé, že kromě kontaktních možností oceňují informace získané při odborných přednáškách. Absolvent má také svou virtuální verzk přístupnou na webových stránkách IPC (http://www.cuni.cz/ipc/absolvent/ABSOLV/INDEX.HTM).

Dalším projektem realizovaným v roce 2001 byl rozvojový projekt Zkvalitnění podmínek studia handicapovaných studentů, oreintovaný na služby pro studenty se speciálními potřebami. V rámci projektu byly zmapovány služby specializovaných fakultních i mimouniverzitních pracovišť, která slouží občanům s různým typem postižení. Vybraná pracoviště byla speciálně vybavena podle potřeba handicapovaných studentů, rozvíjeny jsou i asistenční služby pro studenty.

Informační služby

Zájemcům o studium bakalářských a magisterských programů poskytuje IPC informace o otevíraných studijních programech, oborech a podmínkách přijímacího řízení, o přípravných kurzech k přijímacím zkouškám, modelových testech, literatuře doporučené k přípravě přijímacích zkoušek, atd.

Pro nové studenty univerzity jsou připravovány studijně orientační materiály, zaměřené na základní informace o organizaci univerzity, podmínkách studia, poradenských službách poskytovaných fakultními či celouniverzitními pracovišti, službách knihoven, atd.

Pro studenty UK, kteří se zajímají o možnost studijního pobytu na některé zahraniční univerzitě, shromažďuje centrum informace o nejobvyklejších formách mobilit, příslušných přihlašovacích procedurách, finančním zabezpečení pobytu, atd. Ve spolupráci se zahraničním odborem RUK centrum připravuje semináře o studiu v zahraničí a zpracovává informační materiály. S rozvojem mobilit přibývá také zájemců o studium na Univerzitě Karlově ze zahraničí. Jejich potřebám je přizpůsobeno zpracování veškerých informačních materiálů.

Pro absolventy UK i další zájemce připravuje centrum nejen informace o možnosti složení rigorózních zkoušek, ale i o nabídce kurzů realizovaných v rámci programů celoživotního vzdělávání. Nabídka zahrnuje též přípravné kurzy ke studiu i kurzy kvalifikační, specializační, doplňující, rozšiřující kurzy a kurzy zájmové, určené všem věkovým kategoriím, např. seniorům v rámci Univerzity třetího věku.

Informační zdroje

Informační služby jsou poskytovány na základě využití dostupných informačních zdrojů ať vlastních, vytvořených na univerzitě nebo zdrojů mimouniverzitních.

Kromě webových stránek fakultních, resp. univerzitních lze využít databází pokrývajících studijní nabídku UK: databáze studijních programů a oborů, databáze předmětů vyučovaných na UK, databáze kurzů realizovaných v rámci programů celoživotního vzdělávání.

Speciálně tematicky zpracované okruhy vycházejí ze zkušeností s dotazy a slouží pro snadnou orientaci uživatelů centra v prezentovaných informacích.

Poradenské služby

Speciální poradenské služby jsou nadále poskytovány ve Školské ul. 13a. Nabídka poradenských služeb v IPC doplňuje služby fakultních poradenských pracovišť pro studenty.

Psychologická poradna pomáhá při řešení možných problémů vzniklých v souvislosti s adaptací studentů na vysokoškolský způsob studia či při řešení osobních problémů.

Poradna pro handicapované studenty se orientuje na služby pro studenty se speciálními potřebami. Kromě informačních služeb o vybavení a činnosti specializovaných pracovišť na fakultách UK informuje také o mimouniverzitních organizacích, které mohou pomoci při zajišťování vyrovnávacích podmínek studia. Poradna konkrétními integračními projekty přispívá k celkové péči o tuto skupinu studentů na UK.

Profesni poradna usiluje o zajištění lepší informovanosti budoucích absolventů UK o problematice jejich vstupu do praxe a vede je k tomu, aby uměli co nejlépe využít svých znalostí a dovedností.

Právní poradna je studenty využívána při řešení jejich sociálních záležitostí, dotazy se týkají i výkladu studijních předpisů.

Další informace získate na http://www.cuni.cz/ipc nebo na tel. 224 491 850 (informační služby), 222 232 452 (poradenské služby).