EuroKompas
Vydává NVF-NISP a ČNA Mládež/EURODESK s podporou MŠMT a MPSV

č. 3 / září 2002

OBSAH

PDF verze PDF verze

ARCHÍV STARŠÍCH ČÍSEL

Sociální partneři a pracovně profesní poradenství pro pracovníky s nižšími příjmy

Ing.Václav Kleňha

 

V Evropě se klade velký důraz na rozvoj dovedností pracovní síly s cílem podpořit evropskou konkurenceschopnost na globálním trhu, zvětšit zaměstnatelnost a zlepšit kvalitu pracovního života. Dvěma základními cestami k rozvoji dovedností jsou vzdělávání a vyšší sebedůvěra a sebevědomí.

Pro pracovníky s nižšími příjmy je však vzdělávání všeobecně málo přístupné a tito pracovníci často váhají využít příležitostí vzdělávání, i když existují. V mnoha případech jim chybí sebedůvěra k návratu ke vzdělávání, zejména když jejich zkušenost se školou nebyla uspokojivá. Přitom pomoc pracovníkům s nižšími příjmy k tomu, aby se začali vzdělávat, přináší užitek nejen samotným pracovníkům, ale také sociálním partnerům, zejména zaměstnavatelům a odborům.

Pracovně profesní poradenství v Evropě je však bohužel většinou zaměřeno pouze na nezamustnané. Pro pracovníky s nižšími příjmy je velmi obtížně dostupné. Důvodem je nedostatek vědomostí o těchto službách a jejich nesnadná dostupnost (např. po pracovní době). Zdá se tedy, že vhodným výchozím místem k řešení je samotné pracoviště, s podstatnou rolí zaměstnavatelů a odborů, v partnerství s praktiky pracovně profesního poradenství.

Projekt Leonardo da Vinci "Sociální partneři a pracovně profesní poradenství pro pracovníky s nižšími příjmy" řeší evropské partnerství deseti zemí koordinované universitou v Glasgow, které usiluje o shromažďování a rozšiřování příkladů dobré praxe v poskytování poradenství pracovníkům a o vývoj sady praktických metod a řešení pro zaměstnavatele, odbory a poradenské služby. Na internetové stránce http://www.gla.ac.uk/wg najdete informace o projektu, o jednotlivých partnerech a národní zprávy o situaci a přístupech k poradenství pro tuto cílovou skupinu ve všech deseti zúčastěných zemích. Texty jsou v angličtině i v národních jazycích a všechny se překládají do češtiny a vkládají na českou domovskou stránku projektu.

V současné době partneři vyhodnocují pilotní projekty poradenství pro pracovníky s nižšími příjmy, jejichž výsledky se budou také postupně objevovat na internetové stránce projektu. V České republice to je distanční vzdělávací program "Poradce pro osobní rozvoj" a využití jeho výstupů v podnicích a bilanční diagnostika pracovních kompetencí poskytnutá skupině zaměstnanců nemocnice.

Závěrečným výstupem, který zobecní zkušenosti z pilotních a dalších projektů v jednotlivých zemích, bude koncem roku 2002 Průvodce dobré praxe poradenství pro pracovníky, využitelný zaměstnavateli, zaměstnaneckými sdruženími i službami zaměstnanosti.

Uvítáme, když nám sdělíte, které části internetové stránky považujete za užitečné, jak jste je prakticky využili a jaké k nim máte připomínky. Také bychom se od Vás rádi dozvěděli, jaké další informace a materiály, včetně Vašich vlastních iniciativ, byste doporučovali touto cestou rozšiřovat.
Naše adresa:
DHV ČR
Táboritská 23
130 87 Praha 3
tel.: 267 092 376
fax: 267 092 360,
e-mail: vaclav.klenha@dhv.cz,
http://www.dhv.cz.