EuroKompas
Vydává NVF-NISP a ČNA Mládež/EURODESK s podporou MŠMT a MPSV

č. 3 / září 2002

OBSAH

PDF verze PDF verze

ARCHÍV STARŠÍCH ČÍSEL

Atlasy školství pomáhají poradcům

V roce 2002 přicházejí do základních škol v celé České republice inovované informační materiály zaměřené na nabídku středoškolského studia - Atlasy školství. Vznikly jako výsledek spolupráce nakladatelství P.F.art, spol.s r.o., Brno a Správy služeb zaměstnanosti Ministerstva práce a sociálních věcí ČR. Atlasy školství navazují na předchozí edici vydávanou v letech 1996 – 2001, zahrnující přehled nejen středních škol, ale také všech ostatních typů škol a školských zařízení. Cílem nově koncipovaných Atlasů školství je maximálnu přehlednou formou poskytovat ucelené informace o středním školství v jednotlivých krajích ČR. Obsah a rozsah publikací je optimalizován tak, aby žákům končícím povinnou školní docházku, jejich rodičům a odpovědným pedagogickým pracovníkům poskytl patřičný informační základ pro výběr vhodné střední školy. Stěžejní část Atlasů školství tvoří komplexní přehled všech typů středních škol včetně speciálních.

Stěžejní část Atlasů školství tvoří komplexní přehled všech typů středních škol včetně speciálních. Relevantní kontaktní údaje na jednotlivé školy doplňuje aktuální nabídka studijních a učebních oborů, podmínky přijetí ke studiu, počty přijímaných žáků a další informace důležité pro zájemce o studium. Údaje jsou čerpány z centrální databáze Správy služeb zaměstnanosti MPSV ČR, zpracovávané a pravidelně aktualizované úřady práce.

Zvláštní kapitola je v Atlase školství vyhrazena pro vlastní prezentaci samotných škol. Formou článku s fotografiemi podrobně informují o svém zaměření či specializaci, zázemí, aktivvitách a dalších skutečnostech ovlivňujících výběr střední školy, a vhodně tak doplňují přehled základních údajů. Spojením vlastní prezentace samotných školských zařízení a databáze spravované úřady práce vznikl ucelený informační materiál, který souborně vypovídá o aktuálním stavu nabídky středních škol v celé ČR. Atlasy školství obsahují kromě zmíněného přehledu středních škol také navazující informace:

  • adresní seznam institucí poskytujících poradenství v oblasti volby povolání (informační a poradenská střediska úřadů práce, pedagogicko-psychologické poradny)
  • ,
  • podmínky a postupy dodržované při přijímacím řízení ve středních školách
  • ,
  • současně platný stav zaměstnanosti a situace na trhu práce
  • .

Atlasy školství jsou zpracovány jednotlivě pro všech 13 krajů ČR a hl. město Prahu. Jsou vydávány jednou ročně v průběhu měsíců zá ří – říjen a jejich aktualizovanou internetovou verzi naleznete od listopadu na adrese www.atlasskolstvi.cz.

Atlasy školství byly v roce 2002 zařazeny Ministerstvem práce a sociálních věcí ČR mezi informačně-poradenské materiály centrální podpory systému poradenství pro volbu povolání v souladu s evropskou strategií podporující rozvoj profesního poradenství.