Semináře poradenských pracovníků příhraničních úřadů práce ČR a SRN

Vzájemná výměna zkušeností a spolupráce pomáhají odstranit překážky, které přinesl předcházející historický vývoj, a pomáhají také řešit úkoly, jež postupně přináší soužití ve sjednocené Evropě.

Proto také na základě iniciativy Národního vzdělávacího fondu, Správy služeb zaměstnanosti Ministerstva práce a sociálních věcí a Spolkové agentury práce Německa, resp. Zemských agentur práce Bavorska a Saska, vznikl cyklus seminářů poradenských pracovníků příhraničních úřadů práce z České republiky a Německa. Tato setkávání mají již několikaletou tradici a probíhají většinou dvakrát do roka, přičemž v organizaci seminářů se země střídají.

Semináře poradenských pracovníků příhraničních úřadů práce ČR a SRN

Semináře se zaměřují na témata jako např. vzdělávací systémy v jednotlivých zemích, volba povolání, další vzdělávání, podpora znevýhodněných lidí, sociální problematika, situace na místních trzích práce či možnosti zaměstnávání zahraničních pracovníků. Ve dnech 9.-11. října 2006 se konal již 7. seminář v Liberci, kde zazněl např. příspěvek na téma Spolupráce Úřadu práce v Liberci s Landratsamt Zittau v oblasti vzdělávání a zaměstnávání nezaměstnaných nebo se představilo Českoněmecké gymnázium Friedricha Schillera v Pirně.

Činnost pracovníků německých agentur práce a českých úřadů práce je velmi podobná. Na obou stranách hranice mají pracovníci služeb zaměstnanosti stejné poslání, potýkají se se stejnými úkoly a mají stejné starosti. Cíle jejich práce jsou totožné, tj. snaha pomoci najít pracovní uplatnění lidem, kteří se ocitli v tíživé životní situaci, a obdobná jsou proto i mnohá řešení v této oblasti. Přenos dobrých, ale i špatných zkušeností může často urychlit řešení některých společných problémů.

Jak vnímají setkání sami poradci?

Poradce z ČR: "Tato setkávání jsou důležitá i proto, že my Češi máme možnost uvědomit si hodnotu vlastní práce. Ve srovnání s Němci vidíme, že náš přístup, pojetí poradenské problematiky i lidské nasazení jsou v podstatě na stejné úrovni. Česká strana má samozřejmě ještě dílčí nedostatky ve finanční a institucionální podpoře, ale již to nejsou zásadní systematické problémy."

Poradce ze SRN: "Díky semináři jsem navázal osobní kontakty s českými kolegy, a tak jsem byl dvakrát na pracovní návštěvě v Chebu. Jinak mám pocit, že se během semináře objevilo mnoho kreativních podnětů a nyní je nutno si udělat určitý odstup a impulsy zpracovat."

Sborníky z vybraných seminářů naleznete na www.nvf.cz/spps.



Ing. Ondřej Gbelec



   

OBSAH

Kdo zvítězil v soutěži Dobrá rada nad zlato v roce 2006?

Evropské poradenské fórum

Prezentace projektů grantových schémat JPD 3

Zavádění standardů kvality do sociálních služeb v kraji Vysočina

Semináře poradenských pracovníků příhraničních úřadů práce ČR a SRN

Vzdělávání poradenských pracovníků

 
 
 
ISSN 1212-9739
PDF verze PDF verze

Redakce:
Národní vzdělávací fond
Opletalova 25
110 00 Praha 1
profuturo(zavinac)nvf(tecka)cz

ARCHÍV STARŠÍCH ČÍSEL