Závěrečná konference projektu EVABCOM

Dne 26. 8. 2005 se konala závěrečná konference projektu EVABCOM, který byl realizován v rámci programu Leonardo da Vinci. Tento pilotní projekt měl za cíl ověřit a rozvinout metodické přístupy zaměřené na definování pracovních úkolů v moderních rychle se rozvíjejících profesích a na vyhodnocování stupně získávání profesních kompetencí v rámci přípravy studentů.


Základním ideovým východiskem projektu byl předpoklad, že globalizace směřuje k tomu, že suroviny, technologie a výrobní procesy jsou dostupné na celém světě, unifikují se, a proto je vyžadována srovnatelná kvalita práce a výrobků. Z toho vyplývají důsledky pro kvalifikace a kompetence pracovníků, které jsou vyžadovány moderními výrobními procesy.

V projektu proběhly semináře se zkušenými kvalifikovanými dělníky, kteří stanovili stěžejní pracovní úkoly dané profese, a byly testovány pilotní skupiny studentů na počátku a na konci studia prostřednictvím řešení reálných pracovních úkolů. Testování probíhalo ve vybraných profesích v rámci tří průmyslových odvětví: automobilový průmysl, kosmetický průmysl a letecký průmysl. Do projektu byly zapojeny velké evropské průmyslové koncerny, v jejichž podnicích pilotáže probíhaly. Jednalo se o koncern VW (podniky Škoda auto, a.s., VW Slovakia, Motor Polska, VW Zwickau), koncern L‘Oréal (podniky L‘Oréal France, L‘Oréal Germany, L‘Oréal UK), koncern Eurocopter (podniky Eurocopter France, Eurocopter Germany).

Závěrečná konference projektu EVABCOM

Předkladatelem a vedoucím projektu byl ITB institut při Univerzitě Bremen (SRN). Dalšími partnery byly vzdělávací či akademické instituce ve Francii (Cereq) a Velké Británii (Univerzita Sterling) a Německu (VW Bildungsinstitut). Tyto instituce byly hlavními expertními místy přispívajícími k rozvoji metodiky ověřované projektem. Národní observatoř zaměstnanosti a vzdělávání Národního vzdělávacího fondu (NOZV - NVF) byla zapojena do hodnocení profese mechatronik. Byly aplikovány metodické postupy vyvinuté v ITB. NOZV - NVF měla na starosti realizaci pilotáže v podnicích Škoda Auto v Mladé Boleslavi a VW Slovakia v Bratislavě.

Závěrečná konference projektu byla příležitostí shrnout a seznámit s výsledky projektu širší odbornou veřejnost, zejména možné uživatele ze škol. Konferenci zahájila ředitelka NVF PhDr. M. Kopicová, dále zde vystoupili experti z ITB institutu Dr. Bremer a Dr. Tuppak a pracovníci Národního vzdělávacího fondu, kteří prezentovali jak metodické výsledky projektu, tak některé praktické výstupy, kterými jsou "Popis stěžejních pracovních úkolů profese mechatronik" a "Vyhodnocení evaluačních úloh řešených studenty v různých podnicích a zemích". Zajímavé příspěvky týkající se tvorby kurikula ve vazbě na potřeby podniku a zkušeností s realizací praktické výuky přednesli zástupci vzdělávacích zařízení Škoda auto (Ing. Zehnal) a VW Slovakia (Ing. Mikula a Ing. Gáfrik). Konference se zúčastnili zástupci MŠMT, NÚOV, Svazu průmyslu, ČMKOS a především pedagogičtí pracovníci středních odborných škol a učiliš., které obor mechatronik vyučují.

Konference ukázala, jak důležité je ověřovat obsah odborné přípravy a kvalitu získaných profesních kompetencí ve vazbě na reálné pracovní procesy. Prezentované postupy a metodiky mohou být inspirací zejména pro školy při organizování jejich spolupráce s podniky a při koncipování školního kurikula.

Pro další informace lze kontaktovat NOZV-NVF: observatory(zavinac)nvf(tecka)cz.



Ing. Věra Czesaná, CSc.



   

OBSAH

Editorial

Konference "Jsme v Evropě zaměstnatelní?" a vítězné projekty soutěže Dobrá rada nad zlato

Poslední finance Phare 2003 Rozvoj lidských zdrojů - grantová schémata

Grantové projekty JPD 3

Závěrečná konference projektu EVABCOM

Psychologické metody ve výchovném a profesním poradenství

Ukončení technické asistence k I. kolu Iniciativy Společenství EQUAL

Kvalita v projektech mobility

Vzdělávání pracovníků v nízkoprahových sociálních službách a podpora z ESF

 
 
 
ISSN 1212-9739
PDF verze PDF verze

Redakce:
Národní vzdělávací fond
Opletalova 25
110 00 Praha 1
profuturo(zavinac)nvf(tecka)cz

ARCHÍV STARŠÍCH ČÍSEL