Editorial

Vážení čtenáři,

 

dnešní číslo věnujeme významné mezinárodní konferenci, kterou jsme ve spolupráci s dalšími partnery uspořádali poslední dubnové dny v prostorách Parlamentu ČR.

PhDr. Miroslava Kopicová, ředitelka NVF

Téma konference "Konkurenceschopnost - Inovace - Lidské zdroje" je tématem doby. Evropa konsoliduje své síly, aby obnovila podstatu své konkurenceschopnosti, zrychlila růst, produktivitu a posílila sociální kohezi. To vše masivní podporou vzdělanosti, inovačních procesů, vědy. Diskuse na takový obsah je mimořádně aktuální v tomto roce, kdy se připravuje nový rozpočet EU. Od strategického cíle k mobilizaci zdrojů a zaměření finančních nástrojů, tudy se ubírá nejaktuálnější činnost EK a členských států. Jedná se o plánování finančního období 2007 - 2013, tedy léta, kdy je reálné rozšíření EU minimálně o Bulharsko a Rumunsko. Tím obtížnější pochopitelně bude vyrovnání rozdílů mezi regiony uvnitř EU a zvýšení její konkurenceschopnosti jako celku. Využití velmi napjatých zdrojů ke skutečné konvergenci předpokládá koncentraci na zásadní priority a největší potřeby, s cílem hospodářské prosperity a zaměstnanosti. (Úspěch ovšem závisí na mnoha dalších podmínkách jako je makroekonomická stabilita, strukturální a administrativní reformy, kvalitní správa, příznivé prostředí pro podnikání, včetně nabídky vysoce kvalifikované pracovní síly).

Evropská komise usiluje o strategičtější začlenění evropských priorit do národních a regionálních programů, ale také o významnější decentralizaci, sdílení zodpovědnosti a jasné stanovení pravomocí mezi jednotlivými aktéry - Komisí, Parlamentem, členskými státy. Jinými slovy, o zkvalitnění řízení rozhodujících procesů.

Strategičtější přístup se promítá také do přípravy využívání Strukturálních fondů EU. Pro příští období Komise navrhuje pouze tři fondy - Evropský fond regionálního rozvoje, Evropský sociální fond a Kohezní fond. Investice realizované jejich prostřednictvím musí být v souladu s prioritami EU, zejména těmi, které definovala lisabonská strategie, tedy orientace na soudržnost, růst a zaměstnanost. Vzhledem k omezeným prostředkům se budou orientovat na nejpotřebnější regiony a země EU.

Českou republiku čeká náročné vyjednávání o alokaci evropských prostředků. Lze očekávat složitá jednání. A. dopadnou jakkoli, není možné dělat na české straně stejné chyby jako v minulém období. Je nezbytné zjednodušit administraci programů, ale také zajistit kvalitní obsah investic. Prostředky je třeba maximálně využít pro spolufinancování národních programů, postavených na hospodářské strategii. Hospodářská strategie vlády dosud není hotova, pro oblast rozvoje lidských zdrojů však je Strategie RLZ pro ČR stále aktuální a je dobrým východiskem pro programování.

Konference, kterou jsme uspořádali, měla za cíl jednak ukázat hlavní rozdíly mezi Evropou a jejími nejvýznamnějšími konkurenty, tedy v současnosti především Spojenými státy, ale především napomoci krokům, které je třeba udělat v rozhodujících oblastech, tedy v podpoře inovací, rozvoji lidského kapitálu a v klíčové úrovni pro inovace - ve vysokém školství. Na konferenci vystoupili špičkoví řečníci, jejichž přednášky byly nejen vysoce hodnotným názorem odborníků "zvenčí", ale především bohatou inspirací pro formulování programů, projektů a opatření na další rozpočtové období. Je na každém z nás, nakolik dokážeme zúročit informace, které jsme získali.

Vážení čtenáři, předkládáme vám shrnutí výsledků konference k využití pro vaši práci, plné prezentace řečníků najdete na našich webových stránkách.


Přeji vám krásné léto
Vaše
PhDr. Miroslava Kopicová
ředitelka NVF



   

OBSAH

Editorial

Úspěšná konference

Aktivity ReferNetu: Podrobná zpráva o počátečním odborném vzdělávání v České republice

Něco pro ženy a muže

Leonardo - nové kompendium projektu

Dobrá rada nad zlato: hlasování

 
 
 
ISSN 1212-9739
PDF verze PDF verze

Redakce:
Národní vzdělávací fond
Opletalova 25
110 00 Praha 1
profuturo(zavinac)nvf(tecka)cz

ARCHÍV STARŠÍCH ČÍSEL