Příspěvek k reformě sociálních služeb v rámci spolupráce s MPSV

V říjnovém čísle tohoto bulletinu jsme publikovali první část textu o spolupráci NVF na vytváření standardů kvality v sociálních službách. Článek se věnoval především Projektu podpory činnosti pracovních skupin a jejich koordinace při vytváření standardů kvality sociálních služeb.


Pracovníci sekce sociálních programů NVF (Jiří Neuberg, Vlastimil Outlý, Alena Valečková, Zora Fídlerová, Naďa Homolová, Petr Musial, Irena Tomešová) měli příležitost svou účastí na řízení a realizaci projektů přispět k vytvoření významných materiálů v oblasti standardů a kvality v sociálních službách. Na zmíněný projekt plynule navázaly další projekty, které pokračovaly v rozpracovávání dané problematiky a ověřovaly výstupy projektů v praxi.

Projekt podpory Ministerstva práce a sociálních věcí při tvorbě sociální politiky a institucionálním rozvoji (tzv. česko-britský projekt

V roce 2000 navázalo MPSV konkrétní spolupráci s britským Ministerstvem pro mezinárodní rozvoj prostřednictvím tříletého projektu, který byl zaměřen především na podporu reformy sociálních služeb. Pracovníci sekce sociálních programů NVF zajišťovali management projektu pro britskou stranu. Projekt byl rozdělen do vzájemně propojených modulů.

První modul se zabýval analýzou potřeb a plánováním služeb (komunitní plánování) na místní úrovni (město, pověřená obec) a po celou dobu probíhal v pilotní lokalitě Písek. Jeho cílem bylo podpořit rozvoj inovativních sociálních služeb v dané lokalitě a zavést postupy pro komunitní plánování do dalších regionů.

Druhý modul byl zaměřený na oblast standardů kvality a systém jejich kontroly a probíhal v Olomouci. Jeho cílem bylo dopracovat a ověřit systém standardů kvality a systém udělování licencí poskytovatelům sociálních služeb. V roce 2002 bylo provedeno 33 pilotních inspekcí v institucích státního a dalšího veřejného sektoru, v nestátních neziskových organizacích, napříč různými typy služeb. Pro další pokračování inspekcí byl vytvořen registr inspektorů sociálních služeb a rámec dobrovolných inspekcí, jejichž realizaci MPSV zatím odložilo.

Dalším výstupem projektu bylo vyhlášení programu pilotních (inovativních) projektů v prosinci 2002 zaměřeného zejména na podporu aktivit komunitního plánování, zavádění standardů kvality v sociálních službách a na podporu dalších prioritních úkolů MPSV. V listopadu 2002 byl také dokončen text dokumentu, tzv. Bílé knihy, který si kladl za cíl být konzultačním dokumentem a strategickou základnou v pokračování reformy sociálních služeb v České republice.

Česko-britský projekt byl završen dvěma semináři v červenci 2003. Na seminářích byly prezentovány hlavní výstupy projektu, které byly pracovníky Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí se svolením britských expertů publikovány na CD ROM.

Projekt podpory hodnocení kvality sociálních služeb

Projekt byl zahájen v květnu 2001 a ukončen v listopadu 2002. Jeho bezprostředním cílem bylo souběžně s česko-britským projektem přispět k podpoře reformy sociálních služeb následovně

  • vytvořit potřebné nástroje (např. dopracování metodik hodnocení kvality dalších komplexů sociálních služeb, metodiky školení hodnotitelů kvality sociálních služeb, databáze hodnotitelů apod.),
  • ověřit některé metodické postupy v terénu (další zavádění metodik hodnocení do praxe), propojit nové principy připravovaného zákona s tehdejším dotačním řízením (návrh metodiky monitorování a kontroly poskytovatelů služeb).

Projekt se skládal ze 6 vzájemně propojených subprojektů, z nichž následující se týkal problematiky standardů kvality v sociálních službách.

Subprojekt "Standardy kvality sociálních služeb pro stupeň registrací a sebehodnotící inventáře pro metodiku monitorování a kontroly"

Cílem subprojektu bylo vymezit hlavní skupiny komplexů sociálních služeb, vypracovat standardy kvality sociálních služeb pro stupeň registrací a připravit sebehodnotící inventáře pro vybrané typy služeb (hl. ambulantní a terénní služby) pro účely dalšího z projektů, takzvaných jednodenních šetření na místě v rámci dotačního řízení MPSV.

Pracovní skupina pro zpracování a formulaci registračních standardů vznikla spontánně na setkání koordinátorů pracovních skupin pro jednotlivé komplexy služeb a tvořili ji koordinátoři, kteří se k práci na registračních standardech přihlásili (Ilja Hradecký: ředitel os Naděje, Jan Paleček: vedoucí chráněného bydlení FOKUS, Vladimír Bodlák: ředitel os KROK, Jana Hrdá: os POV, Michaela Svobodová: ředitelka os DOM a vedoucí projektu, za odbor sociálních služeb MPSV: Milena Johnová, Jaroslava Sýkorová).

Výstupem projektu byl návrh registračních standardů, který vycházel ze standardů publikovaných MPSV v květnu 2000 pro účely "sociální konference", měl stejné členění na personální, procedurální a provozní standardy, odpovídal deklarovaným požadavkům na vlastnosti a cíle služeb, principům reformy a etickým principům použitelným v rámci systému registrací a kontroly kvality tak, jak to bylo formulováno v tehdejším znění věcného návrhu zákona o sociálních službách (registrovány neměly být komplexy sociálních služeb ale "skupiny" služeb, např. rezidenční služby). Do návrhu byly zahrnuty zkušenosti a poznatky z předešlých souvisejících projektů, hlavně z projektu auditů kvality a sebehodnotícího inventáře.



Irena Tomešová



   

OBSAH

Editorial

Přípravy na Evropský sociální fond vrcholí

Nová příležitost pro výměnu informací, zkušeností a názorů

Setkání k otázkám rozvoje lidských zdrojů v krajích

Leonardo jednal s experty

Setkání příhraničních profesních poradců

Příspěvek k reformě sociálních služeb v rámci spolupráce s MPSV

Ocenění kvalitním projektům mobility
 
 
 
ISSN 1212-9739
PDF verze PDF verze

Redakce:
Národní vzdělávací fond
Opletalova 25
110 00 Praha 1
profuturo(zavinac)nvf(tecka)cz

ARCHÍV STARŠÍCH ČÍSEL