Pro Futuro 2001/2

ISSN 1212-9739
Stáhnout bulletin ve formátu PDF Archív všech čísel Pošlete mail do redakce

 

 OBSAH 


 

Zvyšování kvalifikace trenérů a konzultantů managementu

Koncem minulého roku byl formálně ukončen významný projekt Phare Národního vzdě lávacího fondu,zaměřený na rozvoj znalostí a dovedností v oblasti podnikového pora denství.Projekt byl vyvrcholením dosavadních snah NVF systematicky zvyšovat kvalitu nabídky na trhu vzdělávání a rozvoje manažerů a byl tentokrát cíleně orientován na ty, kteří jsou klíčovým nositelem této kvality – trenéry a konzultanty managementu.

Projekt sledoval dva základní cíle. Záměrem bylo jednak okamžitě zvýšit odbornou způsobilost českých trenérů a konzultantů, kteří poskytují služby voblasti managementu tak,aby byli schopni aplikovat nové poznatky,moderní metody a přístupy v procesu rozvoje managementu, a zejména rozšířit jejich praktické zkušenosti podnikovým poradenstvím v tržní ekonomice. Druhým dlouhodobým cílem bylo nastartovat proces systematického rozvoje kvalifikace trenérů a konzultantů managementu v České republice a vytvořit podmínky pro využívání kvalifikačních a výkonnostních standardů pro systematické hodnocení odborných kompetencí trenérů a konzultantů managementu včetně zavedení systému jejich certifikace.

Britská firma West Midlans Enterprise, která byla řešitelem projektu, zpracovala spolu s NVF realizační program, který proběhl ve dvou fázích. V první etapě prošlo 22 vysoce kvalifikovaných českých konzultantů a trenérů managementu nejprve vzdělávacím programem ve čtyřech oblastech: strategické řízení, marketing a prodej, řízení financí a řízení lidských zdrojů. Program byl založen na rozvoji znalostí a poradenských kompetencí a díky profesní orientaci špičkového týmu zahraničních konzultantů byl zaměřen na manažerské poradenství v malých a středních firmách.

Po úspěšném ukončení vzdělávacího programu se 20 jeho absolventů zapojilo do aktivit konzultačních firem v UK a Irsku vrámci krátkodobé stáže. Ve druhé etapě projektu se těžiště práce přesunulo na českou stranu. 6 českých konzultantů, vybraných z úspěšných absolventů první fáze projektu, připravilo a implementovalo pod supervizí britských a irských expertů specifický rozvojový program, v němž zhodnotili čerstvě nabyté znalosti a zkušenosti a přenesli získané know-how dalším 40 českým konzultantům a trenérům managementu. Účastníci programu byli vybráni na základě veřejného náboru z 81 zájemců vnáročném výběrovém řízení. Všichni museli prokázat svou odbornou způsobilost a poradenskou a trenérskou zkušenost voblastech managementu.

Cílem programu bylo rozvinout jejich konzultační dovednosti, rozšířit přehled účastníků o poradenských přístupech v jednotlivých oblastech podnikové činnosti (firemní strategie, marketing a prodej, finanční řízení a řízení lidských zdrojů) a zejména poukázat na provázanost jednotlivých oblastí podnikové činnosti a zdůraznit souvislosti a nutnost komplexního pohledu konzultanta při diagnostikování a řešení problémů a potřeb firmy. Dále program seznámil účastníky s trendy a novinkami ovlivňujícími poradenskou činnost jako obor podnikání a umožnil jim prověření získaných znalostí v konkrétních konzultačních projektech ve vybraných 9 malých a středních firmách, které se do programu přihlásily ve spolupráci se Sdružením podnikatelů ČR.

V průběhu celého projektu probíhaly zároveň různé aktivity, směřující k přípravě modelu akreditace poradenských služeb v oblasti managementu a certifikace kvalifikace trenérů a konzultantů managementu. V úzké spolupráci zahraničních a českých expertů vznikaly postupně varianty modelu, které byly diskutovány s účastníky programu a dalšími zainteresovanými subjekty, působícími vmanažerském vzdělávání a poradenství a rovněž s představiteli klientů manažerského vzdělávání a rozvoje – s podnikateli a personálními manažery firem. Formální platformou pro tyto průběžné konzultace byla Rada projektu, založená NVF a WME, v níž byly vytvořeny výborné partnerské vztahy mezi zúčastněnými představiteli asociací vzdělávacích a poradenských firem (AIVD, CAMETIN, APP), asociací klientů (Sdružení podnikatelů ČR, Klub personalistů), NVF a dalšími MV ČR).

Všechny uvedené zainteresované strany se shodly, že zavedení systému certifikace kvalifikace trenérů a konzultantů managementu, případně akreditace poradenských služeb v oblasti managementu je potřebné zejména z následujících důvodů:

  • V ČR je výrazná poptávka po garantování kvality služeb v oblasti poradenství ze strany odběratelů těchto služeb. Tato garance by podstatně zvýšila zájem podnikatelských (zejména malých a středních firem) a dalších subjektů o poradenské služby voblasti řízení. Vzhledem k velmi rozdílné kvalitě nabídky poradenských služeb a neexistenci definovaných kvalifikačních požadavků pro výkon činnosti konzultanta v oblasti řízení, je nutné vnést do trhu určité regulační mechanismy, které zprůhlední trh a ochrání klienty před neprofesionálními a nekvalitními službami.
  • Je nutné zvýšit kvalitu nabídky vzdělávání a poradenství v oblasti řízení. Je třeba vytvořit podmínky a příležitosti pro systematický profesionální rozvoj trenérů a konzultantů, působících voblasti řízení, zvýšit a usnadnit jejich přístup k novým informacím a know-how a zároveň vytvořit formální nástroje a mechanismy,nutící trenéry a konzultanty k systematickému vzdělávání a rozvoji jejich odborných kompetencí. Dále je třeba získávat nové odborníky z praxe s manažerskou zkušeností pro výuku a poradenství a doplnit jejich odbornou kvalifikaci pedagogickými a poradenskými dovednostmi a motivovat je nabídkou uznávané kvalifikace trenéra a konzultanta.
  • Je třeba posílit význam a úlohu asociací vzdělávacích a poradenských institucí ve směru zvyšování jejich kompetencí voblasti nabídky poradenských a vzdělávacích služeb a posilování jejich profilu směrem od spíše zájmových k profesním organizacím. Asociace vzdělávacích a poradenských firem s charakterem profesních sdružení budou hrát stále důležitější roli vdialogu s orgány veřejné správy a sociálními partnery voblasti rozvoje lidských zdrojů a jejich úloha je nezastupitelná.
  • Transparentnost a kompatibilita kvalifikace trenérů a konzultantů je důležitým požadavkem uplatňování pravidel volného pohybu pracovních sil v zemích Evropské unie a stane se výhodou po vstupu ČR do EU. Systém certifikace kvalifikace trenérů a konzultantů by rovněž přinesl výhody již v současné době např. při zapojení trenérů a konzultantů v projektech, financovaných z EU a jiných zahraničních zdrojů ale např. v programech financovaných či spolufinancovaných ze státního či veřejných rozpočtů, u nichž stát či samospráva bude vyžadovat garanci kvalifikace expertů.

Návrh systému certifikace trenérů a konzultantů managementu, doporučený experty z uvedeného projektu Phare NVF, se stal spolu s dalšími projektovými výstupy velkou výzvou pro aktéry českého trhu manažerského vzdělávání a poradenství. Již dnes však lze říci, že výzva byla velmi účinná a výsledky projektu výrazně přispívají k pozitivním změnám v tomto sektoru. Na trhu působí 60 trenérů a konzultantů managementu obohacených o nové odborné znalosti a dovednosti a vybavených moderními poradenskými metodami a nástroji pro řízení malých a středních firem, je k dispozici komplexní know-how pro konzultanty z oblasti řízení malých a středních firem a implementace systému certifikace kompetenční způsobilosti trenérů a konzultantů managementu se úspěšně rozběhla pod hlavičkou Přípravného výboru pro akreditaci poradenských služeb voblasti řízení, který byl založen asociacemi, participujícími dříve v Radě projektu, doplněnými o další významné členy jako je ATKM či České revitalizační centrum.

 

PhDr.Miroslava Mandíková,
NVF