Pro Futuro 2000/4

ISSN 1212-9739
Stáhnout bulletin ve formátu PDF Archív všech čísel Pošlete mail do redakce

 

 OBSAH 


 

Projekty roku 2000

Informační středisko rozvoje managementu

V lednu 2000 byl nastartován projekt zaměřený na informační podporu managementu v českých podnicích, který navazuje na předchozí aktivity Národního vzdělávacího fondu v této oblasti. Již v roce 1996, v rámci podpory z programu Phare, založil NVF Informační středisko rozvoje managementu (ISRM), které v prvních dvou letech svého působení fungovalo ve spolupráci se CMC Graduate School of Business v Čelákovicích. Vzhledem ke vzrůstajícím nárokům na komplexnost a profesionalitu služeb a především díky pozitivnímu ohlasu a zájmu o tento typ aktivit jsou činnosti střediska od začátku tohoto roku zajišťovány v rámci sítě spolupracujících institucí - Knihovny CERGE-EI Univerzity Karlovy, Centra informačních a knihovnických služeb Vysoké školy ekonomické v Praze a Albertiny Icome Praha. Kolem projektu vznikla skupina a menší pracovní týmy složené z profesionálů v oblasti informačních služeb, kteří spolupracují se špičkovými experty z klíčových oblastí rozvoje managementu.

Síťová ekonomika zakládá své bohatství na lidském kapitálu, tedy schopnostech lidí vytvářet a sdílet informace, znalosti a know-how a zakládat tak své jednání na analytické práci a strategickém využití informací. Právě lidský kapitál může být jednou z mála konkurenčních výhod České republiky na evropském a globálním trhu. Proto jsou projekty orientované na investice do rozvoje lidských zdrojů tak důležité pro zlepšování podmínek našeho vstupu do tohoto prostředí. Přílišný důraz na technické zabezpečení těchto podmínek, tedy především investice do informačních a komunikačních technologií, někdy zakrývají skutečnost, že tyto investice budou zhodnoceny až tehdy, kdy zejména v decizivní sféře společnosti budou využity na získávání, zpracování a analýzu informací strategické povahy pro vybranou oblast činnosti. Pro české manažery to tedy znamená obrat od rozhodování založeného na intuici, dlouholeté praxi a osobních vztazích k manažerskému využití interních i externích informačních zdrojů a služeb.

Informační středisko rozvoje managementu zacílilo svou vzdělávací, osvětovou a informační činnost především na organizátory vzdělávání a poradenství pro oblast managementu, tedy vzdělavatele, trenéry, konzultanty, poradce, asociace, sdružení a informační centra a dále na manažery a podnikatele, na nichž především závisí úspěšné dokončení reforem v podnikové sféře a prosperita české ekonomiky. Každé z uvedených cílových skupin jsou v souladu s jejími specifickými potřebami a charakteristikami poskytovány elektronické i klasické informační služby založené na základním stavebním kameni projektu - síti spolupracujících knihoven, databázových center a odborníků. Klienti střediska mají možnost přímého vstupu do vybraných databází a knihoven, a to zcela zdarma. ISRM vydává referátový časopis "Management Digest", který přináší informace o trendech a novinkách v oblasti rozvoje managementu formou anotací našich i zahraničních knih a také výtahů článků z časopisů s možností nahlédnutí do plného textu. Na internetovém portálu střediska, jehož adresa byla inspirována právě tímto časopisem - www.digest.cz, návštěvník nalezne nejen aktuální číslo Management Digestu, které vyšlo 16. června 2000, ale také všechna předchozí čísla časopisu v retrospektivě, s možností prohledávání. Časopis vychází v papírové podobě jen v omezeném nákladu, neboť je volně k dispozici na výše uvedené internetové adrese, navíc s možností propojení na další související zdroje a služby.

Cílenou přípravu manažerů na nároky informační společnosti v oblasti rozvoje managementu, zvyšování jejich informační gramotnosti a potřebným tréninkem pro práci s informacemi jsou semináře připravované společně s odborníky z klíčových oblastí rozvoje managementu a jeho informační podpory. Každý ze série celkem tří seminářů bude ušit na míru potřebám a schopnostem konkrétní cílové skupiny. Přihlášky a podrobný popis obsahu seminářů jsou k dispozici na zmíněné internetové adrese střediska: www.digest.cz. Podporou rozvoje lidských zdrojů pro oblast managementu je i zvláštní informační služba zprostředkování informací o vzdělávacích institucích u nás i v zahraničí z unikátní databáze Clearing House. Ta obsahuje podrobné informace o institucích působících v České republice, Evropě a Severní Americe, přehled kurzů, údaje o jejich obsahu a zaměření, informace o přihláškách a možnostech studia, výukové materiály, knihy, případové studie a výzkumné zprávy. Tuto databázi postupně rozšiřují také informace o multimediálních a distančních kurzech pro manažery.

Projekt Informačního střediska rozvoje managementu navazuje na první fázi stejnojmenného projektu, který ve svých počátcích v roce 1996 s velkými obtížemi prosazoval zvyšování informační kultury v českých podnicích. Cenné zkušenosti z tohoto období pomohly v roce 2000 zahájit projekt a založit jeho aktivity na principech, jež rozhodně mají nejen opodstatnění, ale i jistou budoucnost. V projektovém týmu se tedy připravuje navázání projektu na existující systémy podobných aktivit v EU a rovněž rozšíření spolupráce na národní úrovni. Pozitivní ohlas na projekt a vysoké využívání služeb, které nabízí, ukazují, že tento typ aktivit má pro transformační procesy v naší společnosti vzrůstající význam.

 

Mgr. Petra Jedličková
projektová manažerka NVF