Kvalita v projektech mobility programu Leonardo da Vinci

6. března 2003 uspořádala Národní agentura programu v kongresovém sále pražského hotelu Olšanka konferenci Kvalita v projektech mobility programu Leonardo da Vinci. Konference se zaměřila na jednu část programu, a to na projekty mobility. Při jejich realizaci absolvují mladí lidé z ČR odborné praxe/stáže v zemích EU a učitelé, lektoři a personalisté si vyměňují informace a zkušenosti ze své práce se svými zahraničními kolegy. Cílem konference bylo ukázat přínosy projektů mobility, ocenit projekty nejvyšší kvality a přispět k dalšímu využívání těchto projektů. Zúčastnilo se jí 220 pracovníků z odborných středních, vyšších a vysokých škol, zástupců sociálních partnerů, úřadů práce, podniků a dalších organizací, a to ze všech krajů České republiky.

Náměstek ministryně školstí, mládeže a tělovýchovy PaedDr. Jaroslav Müllner předává pečeť kvality
Náměstek ministryně školstí, mládeže a tělovýchovy
PaedDr. Jaroslav Müllner předává pečeť kvality

Účastníky konference ve svých vystoupeních pozdravili 1. rada Delegace Evropské komise v ČR Christian Bourgin, náměstek ministryně školství, mládeže a tělovýchovy PaedDr. Jaroslav Müllner, ředitel odboru poradenství a zprostředkování MPSV PhDr. Miroslav Kostka a ředitelka Národního vzdělávacího fondu PhDr. Miroslava Kopicová. Poukázali mj. na přínos programu Leonardo da Vinci ke zlepšování odborného vzdělávání a k podpoře zaměstnanosti a na jeho příspěvek k rozvoji mezinárodní spolupráce na evropské úrovni.

Jak účastníky konference informovala Ing. Iva Tatarková z Národní agentury programu, v letech 1997 – 2002 u nás bylo předloženo 606 návrhů projektů mobility, z nichž bylo 394 schváleno. To umožnilo, aby téměř 4 300 většinou mladých lidí, absolvovalo několikatýdenní až několikaměsíční odborné praxe v zemích EU. Asi ze dvou třetin to byli studenti ze SOU, SOŠ a VOŠ různých oborů. Letos v únoru bylo předloženo dalších 112 návrhů projektů mobility. Schválené návrhy umožní odborné stáže další tisícovce mladých lidí.

Pečeť kvality

I když zvyšování počtu projektů mobility těší, ještě důležitější je kvalita projektů. Aby Národní agentura programu Leonardo da Vinci podpořila úsilí o zvyšování kvality projektů, vyhlásila soutěž o projekty nejvyšší kvality, a to nejprve pro projekty, schválené v roce 2000 a v dalších letech hodlá v této nově založené tradici pokračovat. Potěšující byl vysoký zájem o účast v této soutěži; přihlásilo se do ní 44 z 83 organizací. Přihlášené projekty pak byly pečlivě hodnoceny třemi nezávislými hodnotiteli podle řady kritérií seskupených do pěti oddílů: inovativnost, výsledky a přínosy projektu, řízení projektu, diseminace a valorizace a také udržitelnost (trvalost) projektu. Projekty hodnotili PhDr. Helena Úlovcová z Národního ústavu odborného vzdělávání, RNDr. Věra Šťastná z MŠMT a PaedDr. Josef Petrášek z Úřadu vlády ČR. Na konferenci informovali o hlavních výsledcích svého hodnocení, které jsou podrobně uvedeny v publikaci, kterou účastníci konference obdrželi.

Na základě hodnocení bylo vybráno 10 projektů mobility. Jejich předkladatelům byla na konferenci slavnostně předána pečeť kvality v podobě certifikátu (viz. vlevo dole) podepsaného ministryní školství, mládeže a tělovýchovy, ministrem práce a sociálních věcí a ředitelkou Národního vzdělávacího fondu. Ocenění na konferenci předali představitelům předkladatelských organizací náměstek ministryně školství, mládeže a tělovýchovy PaedDr. Jaroslav Müllner a ředitel odboru poradenství a zprostředkování MPSV PhDr. Miroslav Kostka. Seznam oceněných projektů je uveden na straně 3.

Všech deset oceněných projektů bylo na konferenci prezentováno, takže účastníci konference si mohli učinit představu o přípravě, průběhu a hlavně o přínosech těchto projektů.

Konference se zúčastnilo 250 účastníků
Konference se zúčastnilo 250 účastníků

 

 

V závěru účastníci konstatovali, že konference pomohla ukázat přínosy projektů mobility programu Leonardo da Vinci, že oceňování nejlepších projektů pečetí kvality přispívá ke zvýšení účinků a prestiže projektů mobility a že tyto projekty jsou vhodnou přípravou vzdělávacích institucí, vzdělávaných i vzdělavatelů na odborné vzdělávání v rozšířené Evropě. Doporučili, aby relevantní pracoviště na národní, regionální i lokální úrovni usilovala o začleňování dalších organizací do projektů mobility a o podporu těchto projektů.

 

 

 

Pečeť kvality získaly tyto projekty mobility:
  • Projekt Agro-gastroteam do Evropy SOU Horky nad Jizerou,
  • projekt Činnost zásahových jednotek v záchranném a havarijním systému zemí EU ISŠ energetické Chomutov,
  • projekt Síť praxí pro informační specialisty VOŠ informačních služeb Praha 4,
  • projekt Silné a slabé stránky v řízení rodinné farmy VOŠ, SZeŠ a SOU Chrudim,
  • projekt Marketingový a sociologický průzkum trhu elektrotechnického zboží SPŠ a VOŠ Písek,
  • projekt Česko-nizozemská potravinářsko-zemědělská specializace SOŠ Jihlava,
  • projekt ACTA 2000 Středních škol Educhem, Meziboří,
  • projekt Klinické stáže v komunitní péči VOŠ zdravotnické v Praze 5,
  • projekt SOCIO ISŠ, OU a U Údlice,
  • projekt Odborná praxe studentů oboru chemického inženýrství a technické elektrochemie Vysoké školy chemicko-technologické v Praze.
   

OBSAH

Kvalita v projektech mobility programu Leonardo da Vinci

Leonardo pomáhá sluchově postiženým

Pomoc pro malé a střední podniky

Projekty generace 2003

Semináře v krajích

Nové publikace

Užitečné adresy
 
 
 
PDF verze PDF verze

STARŠÍ ČÍSLA