Leonardo INFO

číslo 2, 2002

OBSAH

Leonardo da Vinci II

Úspěšný rok 2000

Schválené pilotní projekty 2000

Valorizační seminář

Průvodce světem povolání

Pomoc pro profesní diagnostiku

Výpočetní technika pro zrakově postižené

Příklad projektu mobility

ESTIA pomáhá infomovat

Odborníci ze zemí EU v ČR

Přehled důležitých termínů programu v roce 2001

Napsali o programu

Užitečné adresy

 

 

STARŠÍ ČÍSLA

Průvodce světem povolání

Spolu s přesuny ve struktuře zaměstnanosti, změnami nabídky a poptávky na trhu práce, snahou o zaměstnatelnost absolventů škol i starších osob účastnících se rekvalifikačního vzdělávání stoupají v různých zemích nároky na účinné poradenství při volbě vhodného povolání nebo pracovních činností. Proto pražská organizace DHV CR vypracovala v rámci programu Leonardo da Vinci návrh pilotního projektu "Průvodce světem povolání", jehož cílem je vyvinout multimediální databázi informací o povoláních, a to ve třech národních (jazykových) verzích. Spolu s DHV CR na projektu pracuje pět dalších organizací: britský National Institute for Careers Education and Counselling z Cambridge, slovenský Výskumný ústav práce, sociálnych vecí a rodiny z Bratislavy, řecké Centrum pro rozvoj průmyslu a vzdělávání z Pirea a z ČR Úřad práce Chomutov a pražská firma 5D SOFTWARE. Všechny partnerské organizace při práci na projektu využívají poznatky a výsledky podobných dřívějších prací, navazují na ně, zdokonalují a rozšiřují je.


Průvodce světem povolání

Partnerské organizace pracují na projektu od roku 1999. Postupně vytvářejí textovou, obrazovou a zvukovou databázi o několika stovkách povolání. Mladým či dospělým zájemcům (včetně handicapovaných) o radu týkající se vhodného povolání databáze rychle poskytne řadu informací o povoláních, které si klient u počítače může vybírat podle různých hledisek (odvětví, fyzické a mentální nároky, míra styku s lidmi apod.). Každá ze zúčastněných zemí vnáší do své národní verze databáze své specifické rysy. Na obrázku je ukázka jedné ze stovek "stran" databáze. Součástí databáze bude také test profesních zájmů.

Výsledky projektu budou od roku 2001 široce využitelné v několika zemích. V České republice je využijí například informační a poradenská střediska všech více než 70 úřadů práce, pro něž budou znamenat výraznou inovaci dosavadních postupů. Využijí je rovněž pedagogicko-psychologičtí a kariéroví poradci v asi 6 000 základních, středních, vyšších a vysokých školách, dále pak organizace pomáhající handicapovaným osobám atd.

Kontakt: Ing. Václav Kleňha, e-mail: vaclav.klenha(zavinac)dhv.cz