Leonardo INFO

číslo 2, 2000

OBSAH

Leonardo da Vinci II

Úspěšný rok 2000

Schválené pilotní projekty 2000

Valorizační seminář

Průvodce světem povolání

Pomoc pro profesní diagnostiku

Výpočetní technika pro zrakově postižené

Příklad projektu mobility

ESTIA pomáhá infomovat

Odborníci ze zemí EU v ČR

Přehled důležitých termínů programu v roce 2001

Napsali o programu

Užitečné adresy

 

 

STARŠÍ ČÍSLA

Příklad projektu mobility

Certifikát

Odborné učiliště požární ochrany Integrované střední školy energetické v Chomutově uskutečnilo v roce 2000 v rámci programu Leonardo da Vinci projekt mobility "Záchranný a havarijní systém Spolkové republiky Německo". V rámci projektu absolvovalo sedm žáků školy a jeden učitel třítýdenní stáž v hostitelských a partnerských organizacích v Erfurtu a Chemnitz. Cílem projektu bylo poskytnout účastníkům přehled o technickém vybavení v oblasti požární ochrany, přehled o odborné přípravě příslušníků hasičských záchranných sborů a o zásadách poskytování účinné pomoci při ochraně života, zdraví občanů a majetku před požáry, při živelních pohromách a dalších mimořádných událostech ve Spolkové republice Německo. Z programu Leonardo da Vinci byl na uskutečnění projektu poskytnut příspěvek na úhradu asi 71% celkových nákladů projektu.

V Erfurtu se žáci účastnili pracovního režimu záchranného sboru. V Chemnitz prováděli praktický výcvik úkonů vedoucích k poskytování první předlékařské pomoci při záchraně lidských životů. V závěrečné zprávě o stáži jeden z žáků Miroslav Dvořák např. napsal: "Jeden den jsme byli s našimi kolegy zkontrolovat zabezpečení evakuace lidí z domova důchodců při požáru. Pak nás hasiči a záchranný sbor učili o haváriích vozidel a vyprošťování osob. Ukázali nám, jak umí zachránit lidi z aut a s jakou technikou pracují. Při vyprošťování používají hydraulický rozpínák a nůžky značky Lucas. Při jiných praktických cvičeních jsme si vyzkoušeli kontejner používaný při chemických a ekologických haváriích nebo se zúčastnili cvičného zásahu na letišti při hašení hořícího křídla letadla. Tato stáž měla pro nás velký smysl a byl jsem s ní velmi spokojen." Účastníci obdrželi na závěr stáže německý certifikát.

Výsledkem projektu jsou zlepšené odborné znalosti účastníků a jejich dovednosti komunikovat v německém jazyce, jakož i zlepšené učební osnovy, používané školou.

Kontakt: Mgr. Jan Mareš, e-mail: mares(zavinac)issecv.cz