Vydává NVF-NISP a ČNA Mládež/EURODESK s podporou MŠMT a MPSV
č. 1/ leden 2005OBSAH
|
Dobrovolně v Tandemu v Regensburgu a v PlzniO Evropské dobrovolné službě (EVS) jsme vás již informovali v dřívějších číslech EuroKompasu. Dobrovolníkem se může stát každý mladý člověk ve věku 18 – 25 let. Důležitým faktorem nejsou ani jazykové schopnosti ani dosažené vzdělání, ale především motivace poznat život v jiných zemích, poznávat odlišné kultury a vyzkoušet si práci v mezinárodním týmu mladých lidí. Důležitou roli hraje také pomoc místní komunitě. Chcete-li se stát EVS dobrovolníkem, je potřeba nalézt si organizaci, která by vás vyslala, tzv. "vysílající organizaci". Spolu s ní nebo z vlastní iniciativy si vyhledejte partnerskou hostitelskou organizaci v jedné ze zemí Programu Mládež. K tomu slouží centrální databáze Evropské komise "schválených" hostitelských organizací (viz www.sosforevs.org). Obdobnou možnost práce v Německu nabízí program Dobrovolný sociální rok (Freiwilliges soziales Jahr - FSJ), který nabízí mladým lidem ve věku 16 až 27 let jedinečnou příležitost a šanci poznat sám sebe i ostatní a být prospěšný/á. Pracovní místa jsou hlavně v oblastech péče o přestárlé, o nemocné nebo v zařízeních pro děti a mládež. Doba trvání je zpravidla 12 – 18 měsíců a začíná se většinou 1. září daného roku. Jaká může být konkrétní zkušenost nám napsaly dvě dobrovolnice Lenka Hofmanová a Birgit Müller.
Jmenujeme se Birgit a Lenka a jsme dobrovolnice u Tandemu. Obě se vám představíme, ale každá to uděláme za sebe:
Jmenuji se Lenka Hofmanová a od září pracuji v Tandemu Regensburg v rámci Dobrovolného sociálního roku (FSJ – Freiwilliges Soziales Jahr). Je mi 23 let a pocházím z Mladé Boleslavi, kde jsem studovala na osmiletém gymnáziu. Teď studuji na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy učitelství pro 1. stupeň základních škol se specializací německý jazyk. Minulý rok jsem byla na letním semestru v rakouském Linci v rámci programu Socrates/Erasmus. Zajímám se o pedagogiku mládeže a práci s ní. Ráda poznávám jiné kultury a nové lidi. Jsem členem sdružení Lávka, tj. sdružení pro mimoškolní vzdělávání mládeže. Zúčastnila jsem se různých seminářů a česko-německých setkání mládeže. Právě na jednom takovém semináři jsem potkala svou předchůdkyni, dnes už bývalou dobrovolnici z Tandemu Regensburg, která mě informovala o možnosti absolvovat FSJ u této organizace. V červnu 2004 se pak konal v Praze pohovor u Paritätischer Wohlfahrtsverband, kde se sešli všichni Češi, kteří měli zájem o Dobrovolný sociální rok v Německu od září 2004. FSJ v Německu zprostředkovává již zmíněný Paritätischer Wohlfahrtsverband a Internationale Jugendgemeinschaftsdienste (IJGD). Paritätischer Wohlfahrtsverband spolupracuje již delší dobu s Tandemem a každý rok umožňuje 10 – 15 Čechům/Češkám vykonat dobrovolný sociální rok v nějakém sociálním zařízení v Regensburgu a okolí. Od září 2003 také nabízí jedno místo u Tandemu Regensburg. IJGD nabízí možnost FSJ i EVS v některých oblastech Německa. Podmínkou je osobní pohovor v jedné z jejich kanceláří. Místa mají v domovech důchodců, v zařízeních pro postižené a nemocnicích. Více informací najdete na našich stránkách www.ahoj.info/delivery/s89.html. A jak dobrovolný rok probíhá? Ti, kteří vycestují v rámci tohoto programu, mají zajištěné ubytování např. na koleji nebo v ubytovně pro zaměstnance. Dále každý dostává měsíčně peníze na stravování a kapesné. Pracovní doba je 38,5 hodiny týdně. Každý dobrovolník má nárok na 26 dní dovolené a 25 dní seminářů v rámci FSJ a po absolvování dostane vysvědčení o vykonané práci. Věřím, že spoustu poznatků, které jsem získala a ještě získám v tomto roce, budu moct využít ve své praxi. Dobrovolný sociální rok mi připadá jako dobrá příležitost pro všechny mladé lidi, kteří se chtějí zdokonalit v jazyce, poznat nové lidi a kulturu.
Jmenuji se Birgit Müller a jsem evropská dobrovolnice v Tandemu Plzeň. Je mi 23 let a narodila jsem se v Pirně, ale jinak bydlím v Mannheimu. Maturitu jsem složila na gymnáziu a potom jsem studovala ekonomiku a zahraniční obchod. Evropská dobrovolná služba je jednou z možností, jak vycestovat do zahraničí na 6 až 12 měsíců. Nabízena je mladým lidem, kterým je 18 až 25 let. Dobrovolník pracuje v oblasti sociálního prostředí, kultury nebo ekologie. Má zajištěné ubytování, stravování a kapesné, které se liší stát od státu. Pracovní doba se také různí, tzn. 30 – 35 hodin týdně. Na stránce http://europa.eu.int/comm/youth/program/sos/index_en.html najdete mezinárodní databanku a objevíte zde více informací o Evropské dobrovolné službě. Já osobně jsem se o projektu, na kterém se právě podílím, dozvěděla náhodou z internetu a ne, jak tomu častěji bývá, v databázi. Tandem se postaral o mé ubytování na studentské koleji.Evropská dobrovolná služba je dobrá možnost, jak posbírat nové zkušenosti a získat další poznatky, a také navíc, jak poznat svoje hranice. Sama za sebe můžu dobrovolnou službu jedině doporučit a radím vám také využít podobné možnosti. Zkušenosti, které získáte, vám mohou v budoucnu určitě dále pomoci. Naší prací po celý rok bude starat se o stránky www.ahoj.info, což je dvojjazyčný internetový portál pro mládež. Jsou to internetové stránky tvořené mladými lidmi pro mladé lidi. Na stránkách ahoj.info najdete informace o studiu a stipendiích, výměnách mládeže, hospitacích a praxích i Evropské dobrovolné službě. Můžete se dozvědět více o práci v Německu, o workcampech, setkáních mládeže a různých projektech. Navíc zde najdete spoustu zajímavostí o druhé zemi, o kultuře a jazyce, o možnostech cestování v České republice nebo u našich sousedů, a také zjistíte v našem kalendáři akcí, kdy se pořádají různé semináře, přednášky, školení nebo konference. Ti, kteří hledají německého partnera pro společný projekt nebo se k nějakému německému projektu chtějí přidat, mohou získat informace v kontaktní burze. Vedle udržování a aktualizování tohoto portálu často jezdíme na různé semináře a veletrhy, kde představujeme tento projekt. Naše práce je hodně rozmanitá a zajímavá. Vaše dotazy, nápady a postřehy můžete psát na: lenka@ahoj.info nebo birgit@ahoj.info. |