EuroKompas
Vydává NVF-NISP a ČNA Mládež/EURODESK s podporou MŠMT a MPSV

č. 3 / červen 2004

OBSAH

PDF verze PDF verze

ARCHÍV STARŠÍCH ČÍSEL

Program Evropské unie SOCRATES

Vzdělávací program Evropské unie SOCRATES byl pro Českou republiku a další nečlenské země otevřen v říjnu 1997 a stal se významnou součástí našeho školství. Jeho vznik se váže k zahájení nové etapy v evropské vzdělávací politice a byl schválen v roce 1995 na pětileté období jako program určený pro posílení vzdělávání evropských občanů od předškolního věku až po vzdělávání celoživotní. V současnosti mluvíme o jeho dvou fázích, z nichž první se realizovala v letech 1997 – 2000. Jeho druhá fáze na období 2000 – 2006 byla Evropským Parlamentem a Evropskou Radou přijata v lednu 2000. Kromu dnes již 25 členských zemí EU se programu účastní zemu EFTA (Norsko, Island, Lichtenštejnsko) a kandidátské zemu (Bulharsko, Rumunsko, Turecko).

Program Socrates se realizuje prostřednictvím jednotlivých podprogramU a jejich aktivit a umoIAuje zapojení všem typUm škol, školní inspekci, místním i regionálním úřadUm státní správy, dalším vzdulávacím institucím a neziskov ým organizacím.

Pravidla programu SOCRATES jsou stanovena v Guidelines 2000 - 2006. Pro upřesnění priorit a dalších podmínek účasti v programu vydává Komise EU každoročně tzv. Call for Proposals.

Podprogramy jsou následující:

  • Erasmus
  • Comenius
  • Lingua
  • Grundtvig
  • Minerva
  • Průzkum a inovace
  • Doplňkové aktivity
  • Společné akce

V Národní agentuře SOCRATES můžete získat další informace a materiály k jednotlivým podprogramům nebo požádat o konzultace na adrese: Národní agentura SOCRATES, U Lužického semináře 13, 118 01 Praha 1, Tel.: 257 011 344, fax: 257 532 407, e-mail: info@socrates.cz, www.socrates.cz.

Program SOCRATES se člení do následujících podprogramů:

ERASMUSje zaměřen na univerzitní vzdělávání a vysoké školství a jeho cílem je podpora evropské spolupráce v této oblasti. Erasmus je rozdělen do tří skupin:
ERASMUS 1: projekty na vývoj společných učebních osnov a projekty intenzivních programů
ERASMUS 2: podpora mobilit studentů a vysokoškolských učitelů, zavádění ECTS (evropský kreditní systém)
ERASMUS 3: projekty tématických sítí
COMENIUSpodporuje mezinárodní spolupráci od mateřských škol, přes základní a střední školství; nabízí možnosti i pro vysoké školy a instituce dalšího vzdělávání učitelů. Comenius zahrnuje tyto aktivity:
COMENIUS 1: projekty spolupráce škol; jazykové projekty; projekty rozvoje škol
COMENIUS 2: evropské projekty dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků, stáže pro studenty – budoucí uaitele; asistent při výuce jazyka; kurzy stálé profesní přípravy a jazykové kurzy pro učitele
COMENIUS 3: cílem této aktivity je propojit projekty realizované v rámci Comenius 1 (partnerství škol) a Comenius 2 (projekty dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků)
LINGUAhlavním cílem je podpora jazykové přípravy a rozšíření jazykových znalostí na všech úrovních vzdělávání. Lingua se člení na dvě aktivity:
LINGUA 1: podpora jazykového vzdělávání formou mezinárodních projektů
LINGUA 2: projekty orientované na vývoj učebních pomůcek
GRUNDTVIGje zaměřen na vzdělávání dospělých a na další formy celoživotního vzdělávání. Program nabízí čtyři druhy aktivit:
GRUNDTVIG 1: evropské projekty spolupráce v oblasti vzdělávání dospělých
GRUNDTVIG 2: projekty výměny zkušeností
GRUNDTVIG 3: individuální granty
GRUNDTVIG 4: projekty sítí institucí
MINERVAcílem je podpora evropské spolupráce v oblasti otevřeného a distananího vzdělávání (ODL) a využívání informačních a komunikačních technologií ve vzdělávání (ICT).
Projekty mohou být zaměřeny na:
- rozvoj vzdělávacích zdrojů a metod založených na inovačních zkušenostech
- přípravu studií nebo srovnávacích analýz určitých aspektů ODL a/nebo využití nových vzdělávacích technologií na evropské úrovni
- vytváření a rozvoj informačních služeb
- některé projekty mohou sledovat kombinace uvedených cílů současně

PRŮZKUM A INOVACEpodporuje dialog na témata základních otázek a problémů v oblasti vzdělávání a vzdělávací politiky. Zahrnuje ARION, NARIC a EURYDICE.
ARION – je zaměřen na podporu evropské spolupráce prostřednictvím studijních návštěv, jejichž cílem je výměna zkušeností a získání nových informací v oblasti vzdělávání. Je určen všem pracovníkům, kteří se přímo podílejí nebo mají vliv na utváření vzdělávací politiky a vzdělávacího systému v České republice.
Zahrnuje dvě aktivity:
ARION 1: účast na týdenních studijních návštěvách v zemích EU, EFTA a v kandidátských zemích
ARION 2: organizace studijních návštěv ARION v České republice pro zahraniční účastníky ze zemí zapojených do programu Socrates

NARIC (National Academic Recognition Information Centre) – poskytuje informace o uznávání kvalifikace a diplomů pro akademické a profesní účely
EURYDICE – je informační síť, která shromažďuje a šíří informace o vzdělávacích systémech v zemích zapojených do programu Socrates.

DOPLŇKOVÉ AKTIVITY (Accompanying Measures) – podporují činnosti, které nejsou souaástí jednotlivých podprogramU SOCRATES, ale obecně směřují k dosahování cílů vytyčených programem.
V rámci této aktivity je možné zaměřit jednoleté projekty např. na šíření výsledků projektové činnosti, organizování seminářů a konferencí apod.

SPOLEČNÉ AKCE (Joint Actions) – podporují užší spolupráci mezi programem SOCRATES a dalšími programy EU, jako např. Leonardo da Vinci, YOUTH, Jean Monet, Sixth Framework Programme formou projektové spolupráce na společné téma.

Sokrates tým v České republice
Sokrates tým v České republice

Mgr. Danuša Pašiaková