EuroKompas
Vydává NVF-NISP a ČNA Mládež/EURODESK s podporou MŠMT a MPSV

č. 3 / červen 2004

OBSAH

PDF verze PDF verze

ARCHÍV STARŠÍCH ČÍSEL

Nový evropský portál pro mládež

Přemýšlíš o studiu, práci nebo prázdninách v jiné evropské zemi? Hledáš dobrovolnou službu nebo work campy v Evropu i jinde ve světě? Máš co říct k evropským tématům? Pak je tento portál dobrým výchozím bodem! Nabízí ti informace, zprávy a diskuse – vše, co zajímá mladé lidi.


Evropský portál pro mládež (obr. 1) www.europa.eu.int/youth je rozdělen na sekce:

Studium – zde vyhledáš informace o studiu na školách, univerzitách, o studiu pro potřeby práce, o studiu jazyků i neformálním vzdělávání. Napadlo tě někdy, že bys rád(a) studoval(a) ve Španělsku nebo v Polsku, nebo potřebuješ radu na téma odborné vzdělávání? Právě zde nalezneš potřebné informace.
Práce – toto téma se dále dělí na informace o stážích, prázdninových brigádách, au-pair pobytech a hledání práce. Pokud chceš strávit léto sběrem ovoce, získat zkušenosti na palubě dopravní lodi nebo požádat o stáž v některé z evropských institucí, tento portál tě navede tím správným směrem.
Dobrovolná činnost a výměny – v tomto oddíle najdeš informace o dobrovolné službě, work campech a výměnách mládeže. Pokud jsi typem člověka, který by měl zájem odjet do Latinské Ameriky a pracovat s dětmi žijícími na ulici, nebo zůstat v Evropě a podporovat svou místní komunitu, či odjet do mírového tábora v Libanonu, svůj první krok můžeš učinit právu na tomto portálu.
Tvá práva – přečti si více o svých právech. Informace jsou členěny z pohledu spotřebitele, migranta nebo člena rodiny, rovných příležitostí a lidských práv.
Cestování po Evropě – chystáš-li se do Irska, Španělska, Estonska nebo na Kypr, pak tě určitě zaujme přehled o zemi, ubytování, dopravu a rady, jak na cestách ušetřit.
Portály pro mládež – zde najdeš odkazy na servery pro mládež.

Evropský portál přináší informace o 30 evropských zemích a je vícejazyaný:
Hlavní témata (Studium, Práce apod.) najdeš v jazyce dané země a v 11 starých oficiálních jazycích EU, např. studium v ČR je v češtině a 11 jazycích EU. Studium v Norsku je v norštině a 11 jazycích EU.

Jednotlivá podtémata (Studium na univerzitě, Studium jazyků apod.) jsou pak v jazyce dané země a v angliatině, např. studium na vysoké škole v ČR je v češtině a angliatině, v Norsku je anglicky a norsky.

Evropský portál pro mládež
Obr. 1 - Evropský portál pro mládež v češtině

Na další stránce portálu (obr. 2) můžeš vyhledávat informace podle země, podle tématu, použít rozšířené vyhledávání (zatím jen v angličtině), přečíst si novinky, zapojit se do diskusního fóra i vyjádřit svůj názor.


Evropský portál pro mládež
Obr. 2

Hledáš informace o práci ve Velké Británii?
Existuje několik cest, jak se "doklikat" na správnou stránku. Jedna z možností: v levé části obrazovky v modrém obdélníku ve "Vyhledávání podle tématu" (viz obr. 2) zvolíš Práce (Working) a dostaneš se na stránku Práce v EU (viz obr. 3). Zde pak v pravé části obrazovky v ăerveném obdélníku zvolíš zemi Velká Británie a klikneš na tlačítko GO.


Evropský portál pro mládež
Obr. 3

Obrázek 4 zobrazuje výsledky hledání – najdeš zde užitečné odkazy na práci v Británii. Pokud neumíš anglicky, můžeš si vybrat zobrazení stránky v jiném oficiálním jazyce EU, např. němčinu nebo francouzštinu. Chceš-li získat podrobné informace o stážích v Británii, prázdninových brigádách, au-pair pobytech nebo najít práci v této zemi, znovu v červeném obdélníku v pravé části obrazovky klikneš na požadované podtéma (tyto stránky jsou jen v angličtině) a vybereš vhodné informace. A teď už stačí jen sbalit věci a můžeš vyrazit na farmu do Anglie!


Evropský portál pro mládež
Obr. 4

Evropský portál pro mládež je iniciativou Evropské komise. Za obsah portálu a pravidelnou aktualizaci v ČR odpovídá EURODESK – Evropská informační síť pro mládež. Bližší informace o Evropském portálu pro mládež získáte u Lucie Jarolímkové, e-mail: luciej@adam.cz.



(lj)