Vydává NVF-NISP a ČNA Mládež/EURODESK s podporou MŠMT a MPSV
č. 3/září 2000
OBSAH
|
Představujeme vám Evropskou dobrovolnou službu (EDS)
EDS je program Evropské unie pro neformální výchovu a vzdělávání, otevřený všem mladým lidem bez rozdílu předchozí kvalifikace. Nabízí především zkušenost nového druhu a také příležitost naučit se něčemu novému a přispět něčím novým své hostitelské komunitě.
Kdo jsou hlavní aktéři projektu Evropské dobrovolné služby?
- Dobrovolník ve věku 18-25 let s právem pobytu v zemi účastnící se programu EDS.
- Vysílající organizace (např. občanské sdružení, informační centrum mládeže, kulturní nebo vzdělávací zařízení, zařízení sociální péče, národní park, církev, úřad práce, škola).
- Hostitelská organizace (tentýž ty výše uvedených organizací). Hostitelskou organizací oprávněnou přijímat dobrovolníky a podávat za tím účelem žádost o grant u své národní agentury se organizace stává až po zařazení do centrální databáze Evropské komise (u vysílající organizace to není třeba).
Co přináší Evropská dobrovolná služba?
- Mladému dobrovolníkovi - novou životní zkušenost, (sebe)poznání, sebevědomí, jazykové znalosti, případně i odbornost, novou životní i profesionální orientaci, sociální a komunikační kompetence, motivaci ke studiu.
- Vysílající i přijímající organizaci - nové zkušenosti a nápady, nové kontakty nové možnosti spolupráce, rozšíření spektra a kvality vlastní činnosti, evropský rozměr, interkulturní přínos.
- Místním komunitám - všeobecně prospěšnou práci vykonanou mimo rámec běžných aktivit a možností obce, "přiblížení se" Evropě v širokém slova smyslu.
Jaké jsou nejčastější oblasti působení?
- ochrana životního prostředí
- umění, kulturní dědictví
- sociální oblast
- práce s dětmi a mládeží, informace pro mládež
- volný čas, sport
Jaké jsou hlavní zásady?
- EDS se koná v jiné zemi účastnící se programu Mládež
- jde o neplacenou, neziskovou činnost
- tato činnost přináší prospěch místní komunitě
- není náhradou za již existující místo ani alternativou vojenské služby
- trvá omezenou dobu
Jaké jsou partnerské země pro české dobrovolníky a české organizace?
Pouze země EU, Norsko, Lichtnštejnsko a Island (existují výjimky u mnohostranných projektů se stanovenými regionálními prioritami).
Jaké se rozlišují projekty EDS podle délky trvání?
- krátkodobé: 3 týdny až 6 měsíců pro znevýhodněné dobrovolníky (dobrovolníci z ČR jakožto kandidátského státu pro vstup do EU se mohou zúčastňovat projektů do 3 měsíců vzhledem k potížím se získáním víza)
- dlouhodobé: 6 - 12 měsíců (prioritní)
Jaké se rozlišují projekty EDS podle typu a kdo je podporuje?
- Dvoustranné (1 dobrovolník, vysílající a hostitelská organizace, tedy účast 2 zemí); pouze tyto bude moci podporovat Česká národní agentura (ČNA) "Mládež" přímo
- EDS v evropských sekretariátech mezinárodních organizací mládeže
- Multilaterální projekty - účast několika dobrovolníků a několika zemí
- Krátkodobé skupinové projekty
- Projekty spojené s významnou událostí
- Projekty se třetími zeměmi
Posledních pět výše uvedených typů projektů schvaluje a podporuje Evropská komise.
Co by měl udělat mladý zájemce o Evropskou dobrovolnou službu?
Především si nalézt organizace, která vy jej vyslala. Spolu s ní nebo z vlastní iniciativy hledá partnerskou hostitelskou organizaci. K tomu slouží centrální databáze Evropské komise "schválených" hostitelských organizací (k nahlédnutí prostřednictvím ČNA na http://www. sosforevs.org).
Jak se stát hostitelskou organizací, zařazenou do centrální databáze?
Je třeba prostřednictvím ČNA "Mládež" zaslat Evropské komisi stručný popis organizace a nástin připravovaného hostitelského projektu včetně celkového zajištění. Schvalovací procedura trvá maximálně 6 týdnů. Zájemci vyplňují tzv. Expression of Interest (k dispozici na http:// www.youth.cz) a předávají je ČNA.
Jak je projekt EDS financován?
Uplatňuje se princip společného financování projektu ze strany EU, vysílající organizace a hostitelské organizace. Avšak vklad našich organizací může být i ryze nepeněžního charakteru. Často lze totiž vyčíslit hodnotu času a energie lidí, kteří se na projektu podílejí, stejně jako poskytnutých prostor a zařízení a dalšího majetku.
Vysílající strana - užití grantu |
Přijímající strana - užití grantu |
cestovné dobrovolníka - 100% |
kapesné dobrovolníkovi - výše stanovena |
příspěvek na přípravu - paušální částka |
náklady pobyt + program - paušální částka |
další nutné odůvodněné náklady |
další nutné odůvodněné náklady |
Kdy podávat žádost o grant v případě dvoustranných projektů EDS?
Žádost o grant se podává v ČNA v několika termínech za rok podle jednotného kalendáře. Tento kalendář platí pro všechny země. Žádosti v případě EDS je nutno podat v obou zemích (systém odděleného financování) ke stejnému termínu. Projekt se může uskutečnit jen tehdy, je-li v obou zemích schválen.
Potřebné formuláře, další informace a konkrétní rady získáte v České národní agentuře "Mládež" nebo na internetových stránkách http://www.youth.cz.
E-mailová adresa na kontaktního pracovníka: lucieb@youth.cz.
|