Pro Futuro 2001/5

ISSN 1212-9739
Stáhnout bulletin ve formátu PDF Archív všech čísel Pošlete mail do redakce

 

 OBSAH 


 

Editorial

Vážení čtenáři,

obvykle na tomto místě shrnuji dění a aktivity probíhající v jednotlivých sekcích Národního vzdělávacího fondu. Dnes se chci ale zabývat jen jedou z nich - pokračováním Strategie rozvoje lidských zdrojů pro Českou republiku, jehož cílem je uvést některá doporučení do života.

U nás v Čechách je zvykem informace dramatizovat, soudy vyhrocovat a vůbec věci skandalizovat, jako by normální, klidná, věcná a pragmatická řešení byla nedůležitá a neatraktivní. Předmětem takovýchto exhibicí a hrátek je i vzdělávání a kvalifikace. Přitom jde o téma dostatečně závažné, aby si zasloužilo seriozní přístup a natolik popsatelné, aby bylo možné se mu věnovat odborně. I kolem tak citlivé otázky jako je školné je nutné vést diskusi, zvážit důvody pro a proti, posoudit alternativní varianty v souvislostech a ukončit vášně, které zneklidňují prostředí, aniž by problém financování vzdělávání řešily. Témat, která je nutné propracovat racionálně a konsensuálně, je celá řada. Mluvím o jasné koncepci vyšších odborných škol, o vytvoření celého systému dalšího vzdělávání, zavedení principů garance kvality do všech úrovní a typů vzdělávání, včetně neformálních kvalifikací a podobně. Na odborném základě pak stojí rozhodnutí, která jsou už politická, zařazení rozvoje lidských zdrojů na patřičné místo mezi prioritami a definování rozhodují cích faktorů, které budou podporovány. Musí být zajištěn spolehlivý popis stavu a vývoje sektoru lidských zdrojů, srovnání s mezinárodními trendy vývoje, i účast rozhodujících aktérů, na jejichž zapojení závisí úspěšnost celého procesu.

Proces celoživotního učení, všemi tolik skloňovaný na nejrůznějších více i méně odborných fórech, je široké téma, které se nám ještě nepodařilo uchopit jako celek. Mimo jiné i proto, že některé jeho větve ještě nejsou dotvořeny. Vnímání vzdělávacího systému v jeho dimenzi vzdělanostní, hodnotové a kulturní se jen s určitým ostychem u nás začíná chápat ve spojení s konkurenceschopností lidí, jednotlivců, firem, krajů i celé země, málo je propracovaná kvalifikace ve vazbě na zaměstnatelnost.

V loňském roce jsme se pokusili rozšířit pohled na lidské zdroje o jasnou ekonomickou souvislost a volili jsme prostředky, které měly toto téma učinit viditelným a atraktivním. Teď je čas pro každodenní standardní práci příslušných struktur, které je ale nutné nejdříve dotvořit.

Teprve s nimi můžeme potom diskutovat a spolupracovat na dalších strategických doporučeních. Proto jsme ze závěrů Strategie vybrali právě ty, které se týkají managementu lidských zdrojů. Pokoušíme se navrhnout a popsat klíčové procesy strategického managementu, hlavní aktéry a jejich roli a další. Zaměřili jsme se na podporu národní i regionální úrovně, snažíme se využít šance budovat oba systémy současně a zajistit tak jejich vazby a součinnost.

V příznivém klimatu ustavujících se krajských struktur probíhá velmi vstřícná komunikace s reprezentacemi kraje, metodická doporučení jsou nejen dobře vnímána a podporována, ale v několika regionech se již navrhované struktury vytvářejí. Je zřejmá odhodlanost a připravenost krajů působit viditelně a úspěšně v rozvojových záměrech i jejich vnímavost k závažnosti tématu, které může významně ovlivnit jejich atraktivnost pro investory i celkový ekonomický růst. Semináře, jichž se postupně účastníme ve všech krajích, jsou nejen potvrzením relevantnosti návrhů, ale také inspirací pro naše další kroky. Snažíme se o logistiku, která umožňuje krajům připravit se na budoucí činnost a úkoly v oblasti rozvoje lidských zdrojů dané zákonem, naším vstupem do EU či potřebami kraje.

Na národní úrovni je zavedení principů strategického řízení lidských zdrojů složitější. Jednak existuje řada institucí, které disponují dílčími pravomocemi a je třeba je propojit nebo i změnit. Přesto se i tady situace vyvíjí velmi slibně, zejména v souvislosti se stále silnějším vlivem EU a prohlubujícím se zapojením do jejích politik. Zejména připojení se k evropské strategii zaměstnanosti a následné zpracování Národního akčního plánu zaměstnanosti, příprava Sektorového operačního programu lidské zdroje a další aktivity související s přípravou na ESF, Společný hodnotící dokument politiky zaměstnanosti ČR aj.jsou silným motorem výrazného posunu v oblasti rozvoje lidských zdrojů.

I po skončení projektu předpokládáme pokračující aktivitu NVF již v rámci svých odborných kapacit ve spolupráci s partnery, vytvoření informačních a inspiračních zdrojů, založení regionálních poboček NVF, pravidelné analytické a koncepční práce i metodickou podporu jednotlivých zodpovědných pracovišť.

Věřím, že lidské zdroje se stávají viditelným, dobře podporovaným a rozvíjeným faktorem české ekonomiky a věřím, že vznikající systém dobře vymezí platformu pro spolupráci s vámi i dalšími odborníky a že se na ní budeme setkávat.

 

PhDr.Miroslava Kopicová
ředitelka NVF