EuroKompas
Vydává NVF-NISP a ČNA Mládež/EURODESK s podporou MŠMT a MPSV

č. 1 / březen 2003

OBSAH

PDF verze PDF verze

ARCHÍV STARŠÍCH ČÍSEL

PLOTEUS – první celoevropský portál vzdělávání je na světě

Alena Kazdová, Brusel, Národní vzdělávací fond

5. března letošního roku byl v Evropské komisi v Bruselu na Generálním direktoriátu (DG) Vzdělávání a kultura slavnostně spuštěn informační systém, který zahrnuje informace o vzdělávacích příležitostech v evropských zemích. Poprvé v historii mají občané Evropy – a to zemí členských i kandidátských možnost prostřednictvím portálu Ploteus – www.ploteus.net – se v 11 jazycích seznámit se vzdělávacími systémy a programy, včetně výměnných pobytů a stáží, ve 30 zemích Evropy.

Laura Cassio a Vivane Reding
Zleva Laura Cassio a evropská komisařka Viviane Reding

Celoevropský portál má název Ploteus (podle začátečních písmen anglického The Portal of Learning Opportunities Throughout the EUropean Space). Portál vznikal od roku 2001 ve spolupráci řady národních ministerstev a zejména celoevropské sítě Euroguidance pro poradenství s Evropskou komisí. Jeho cílem je poskytnout občanům "starého kontinentu" snadno dostupné, srozumitelné a aktuální informace o vzdělávacích možnostech v Evropě. Podle komisařky generálního direktoriátu Vzdělávání a kultura Viviane Redingové, která spuštění portálu slavnostně zahájila, je portál součástí řady nástrojů, které mají pomoci naplnit cíle lisabonského summitu EU v březnu 2001: zvýšit zaměstnanost, rozvinout vzdělanost, výzkum a inovace a odtraňovat bariéry v podnikání. Mladým lidem, ale i dospělým nebo rodinám, které se stěhují za prací a hledají vhodné školy pro své děti, umožní přístup na portál rychle a snadno prozkoumat vzdělávací nabídku dané země a kvalifikovaně se pro studium či školu rozhodnout. Zároveň tak pomáhá i podporovat mobilitu lidí v rámci EU a získávat nové studijní, vzdělávací a posléze pracovní šance.

"Rychle dostupné informace o vzdělávacích šancích mohou každému pomoci nejen při jeho osobním rozvoji a kariéře, ale také zvýšit jeho zaměstnatelnost v rámci EU," uvedla na konferenci při spuštění portálu Ploteus Laura Cassio z DG Vzdělávání a kultura Evropské komise.

Kliknutím na www.ploteus.net se uživatel dostává k souboru několika tisíc odkazů týkajících se vzdělávání. Portál funguje v 11 jazycích a je rozdělen na 5 sekcí: Vzdělávací příležitosti (Learning Opportunities), Vzdělávací systémy (Education Systems), Výměny (Exchanges), Kontakty (Contacts) a Chystám se do zahraničí (Moving to a Country).

Každá tato sekce zahrnuje různé typy informací. Nejdůležitější je sekce vzdělávacích příležitostí (Learning Opportunities), která zahrnuje na 4 tisíce odkazů na národní a regionální databáze vzdělávacích a tréninkových institucí ve 30 evropských zemích. Zájemce si může volit v této sekci informace týkající se třeba vyhledání určitého typu institucí v konkrétním místě, vyučovacího jazyku, kvalifikačních podmínek k přijetí ke studiu a úrovně dosaženého vzdělání atd. podle svých osobních požadavků a představ.
Srozumitelné informace o struktuře a systémech vzdělávání (od počátečního přes střední a terciární až po další profesní vzdělávání), dále údaje o významu kvalifikací nebo o stipendiích či školném za výuku může získat uživatel v sekci Vzdělávací systémy.


Stánek Ploteus
Stánek Ploteus 5.3.2003 v Bruselu

Sekce Výměny nabízí informace o všech typech evropských výměnných programů - od příležitostí tzv. trainee programů pro absolventy ve firmách přes speciální vzdělávacía výměnné programy jako Erasmus nebo Leonardoda Vinci.
Sekce Kontakty obsahuje přehled a popis činností různých institucí, které mohou poskytnout veřejnosti informace z dané oblasti v uraité zemi. Praktické informace o životní úrovni, stylu, daňových a sociálních systémech jednotlivých zemí nabízí sekce Chystám se do zahraničí.

Logo Ploteus

Portál Ploteus má podle slov Laury Cassio být jakýmsi navigátorem po evropském vzdělávacím prostoru. Nový portál se zároveň může stát i nástrojem zviditelnění evropské nabídky vzdělávacích programů a výzvou ke spolupráci mezi národními vzdělávacími institucemi i státními orgány. Na tvorbu portálu se podílela i Česká republika – především Národní informační středisko pro poradenství Národního vzdělávacího fondu, které spravuje českou národní část.

Zájem lidí o tuto tématiku potvrzuje už první den, kdy byl portál nastartován a kdy zaznamenal 420 tisíc přstupů. Portál obohacuje dosavadní webové stránky EURES zaměřené na hledání pracovních příležitostí: http://europa.eu.int/eures.