EuroKompas
Vydává NVF-NISP a ČNA Mládež/EURODESK s podporou MŠMT a MPSV

č. 4 / prosinec 2001

OBSAH

PDF verze PDF verze

ARCHÍV STARŠÍCH ČÍSEL

Akademické informační centrum

Ivan Peška, AIC

Proč Akademické informační centrum?

Akademické informační centrum (AIC) vzniklo v Brně v roce 1992 jako jeden z programů Vzdělávací nadace Jana Husa. Prvotním důvodem jeho existence byla snaha zprostředkovat akademické obci - pedagogům i studentům - informace o studiu na zahraničních univerzitách. Základní informační zázemí poskytly francouzská a britská Nadace Jana Husa, později AIC zahájilo spolupráci i s dalšími zahraničními informačními centry a agenturami. Ve spolupráci s Open Society Fund v Praze došlo v roce 1995 k vybudování profesionálního poradenského střediska, a AIC se tak stalo jediným informačním centrem, které poskytovalo služby akademické veřejnosti v dané komplexnosti a rozsahu. Od ledna 1998 funguje Akademické informaení centrum samostatně coby obecně prospěšná společnost, nadále však úzce spolupracuje se Vzdělávací nadací Jana Husa.

V říjnu 2001 zahájila provoz pražská pobočka centra.

Co Akademické informační centrum nabízí?

Postupem doby nejen rostla kvalita a objem shromažďovaných informací, ale doělo i k rozšíření samotného spektra služeb, které AIC poskytuje. Akademické informační centrum tak v současnosti mimo jiné nabízí:

  • informace o studiu v konkrétních zemích a o stipendijních programech
  • individuální konzultace při výběru školy, k pořijímacímu řízení a financování
  • přihlášky a přípravné materiály ke zkouškám TOEFL, SAT, GRE, GMAT, USMLE
  • adresy a katalogy zahraničních univerzit
  • informace o konferencích, seminářích, stážích, letních školách a jazykových kurzech
  • informace o studiu v ČR a praktického průvodce životem v Brně pro cizince
  • kontaktní adresy pro zájemce o prázdninové pobyty v zahraničí
  • informace o programech Fulbrightovy komise
  • katalogy nadací, grantových organizací a dalších informačních center
  • informace o Evropské unii

Kromě základních poradenských služeb se Akademické informační centrum věnuje i přednáškové činnosti o možnostech studia v jednotlivých zemích a pořádá semináře ke zkoušce TOEFL a psaní motivačních esejů. Od podzimu 1999 spravuje e-mailovou konferenci Study X, jejímž prostřednictvím rozesílá aktuální informace o možnostech zahraničního studia, stipendiích a stážích. Na zahraniční studenty studující v České republice je orientován program Get-In-Touch, jehož smyslem je usnadnit navazování osobních kontaktů, brněnským zahraničním studentům je potom rovněž určena pořučka Guide for Foreign Students and Scholars in Brno obsahující praktické návody a doporučení týkající se života v Brně. Souborná publikace Za studiem do ciziny shrnuje v obecné rovině informace o podmínkách studia v jednotlivých zemích.

Kdy a kde?

Brněnské Akademické informační centrum sídlí od poloviny roku 2000 v prostorách Masarykovy univerzity na Komenského náměstí 2, pražská pobočka nabízí veřejnosti své služby v Praze 1 na Malém náměstí 12. Brněnské centrum má otevřeno od pondělí do čtvrtka 9-12 a 13-16 hodin, otvírací doba pražského AIC je v pondělí, v úterý a ve čtvrtek stejná, pouze středa je vyhrazena pro administraci Středoevropské univerzity. Podstatnou část informací a aktuální stipendijní a studijní nabídky mohou zájemci nalézt na internetové adrese www.aic.cz.

 

Adresa:

Komenského náměstí 2
602 00 Brno
Tel.: 05/42 12 64 48
Fax: 05/42 12 64 65
E-mail: aic@ics.muni.cz

Malé náměstí 12
110 00 Praha
Tel.: 02/21 61 15 11
Fax: 02/21 61 15 12
E-mail: aic@vnjh.anet.cz
Web: www.aic.cz