EuroKompas
Vydává NVF-NISP a ČNA Mládež/EURODESK s podporou MŠMT a MPSV

č. 2/červen 2000

OBSAH

ARCHÍV STARŠÍCH ČÍSEL

Minerva - program pro distanční vzdělávání a informační technologie ve vzdělávání

Podprogram Minerva je zaměřen na podporu evropské spolupráce v oblasti otevřeného a distančního vzdělávání ODL a informačních a komunikačních technologií (ICT).

Tři hlavní cíle podprogramu:
  • Podporovat poznání mezi učiteli, vzdělávajícími se, řídícími pracovníky ve vzdělávání a širokou veřejností, zdůraznit jaké důsledky přináší ODL a především ICT pro vzdělávání a pochopení pro kritické a odpovědné využití ICT pro vzdělávací účely
  • Zajišťovat, aby v pedagogice byla věnována dostatečná vážnost rozvoji ICT a vzdělávacím produktům a službám založených na multimédiích
  • Podporovat přístup k novým metodám a vzdělávacím zdrojům stejně jako k dosaženým výsledkům a nejlepším zkušenostem v této oblasti.

Hlavní úkolem návrhů projektů v rámci současného podprogramu je podpora rozvoje inovativních zkušeností a služeb. Projekty musí prokázat násobný efekt, výsledky dokladující lepší znalost ODL a/nebo využití ICT ve vzdělání jako hlavní předmět a prioritu předpokládané spolupráce.

Podporované aktivity

Podprogram Minerva bude podporovat různé typy projektů. Cílem některých může být rozvoj vzdělávacích zdrojů a metod založených na inovativních zkušenostech; jiné mohou obsahovat přípravu studií nebo srovnávacích analýz určitých aspektů ODL a/nebo využití nových vzdělávacích technologií na evropské úrovni; další mohou být zaměřeny na vytvoření informačních služeb. Některé návrhy mohou sledovat několik z uvedených cílů najednou. Podle výše uvedeného by se každý projekt měl zabývat jedním nebo více typy následujících aktivit:

  1. Pochopení inovací
  2. Navrhování, rozvíjení a testování nových metod a vzdělávacích zdrojů
  3. Zajištění přístupu a podpora rozšiřování získaných výsledků
  4. Činnosti podporující výměnu myšlenek a zkušeností souvisejících s ODL a využitím ICT technologií ve vzdělávání

Všechny návrhy projektů musí obsahovat jasný plán společných aktivit a předpokládaných problémů vybudovaných na příslušném partnerství. Tato činnost může například zahrnovat organizace konferencí, workshopů, shromáždění, letních universit atd., které pomohou dosáhnout plánovaných cílů projektu nebo rozšíření jeho výsledků.

Program je otevřen institucím a organizacím v účastnických zemích, které pracují v oblasti ICT a ODL, mezi něž patří zejména následující:

  • vývojová centra a ostatní organizace zaměřené na expertízu v oblasti ICT ve vzdělávání a/nebo ODL;
  • všechny typy vzdělávacích institucí a poskytovatelů vzdělání ve všech vzdělávacích sektorech;
  • instituce distančního vzdělávání (včetně universit);
  • instituce vzdělávající učitele;
  • asociace učitelů a studentů;
  • vzdělávací týmy pracující v oblasti ICT ve vzdělávání a/nebo ODL;
  • akademické /vzdělávací asociace nebo konsorcia na národní nebo evropské úrovni;
  • organizace/instituce zabývající se inovacemi ve vzdělávání;
  • veřejní a soukromí publicisté/režiséři/pracovníci rozhlasu a další účastníci v oblasti ICT a multimédií.

Kritéria přístupu, výběrová kriteria a priority

Návrhy projektů, které budou mít přístup k podpoře, musí odpovídat jedné nebo více ze čtyř orientací zmíněných v předešlém textu. Obecná kritéria jsou formulována v Guidelines for Applicants pro rok 1998. Navrhovatelům je důrazně doporučováno, aby důkladně věnovali svoji pozornost výsledkům dosaženým v souvisejících projektech již podpořených programem SOCRATES nebo z jiných národních či evropských finančních zdrojů.

Obecně budou preferovány projekty plánované na jeden nebo dva roky. V určitých případech může být však podpořen i projekt plánovaný na (maximálně) tři roky. Výše grantu pro jednotlivé projekty se může podstatně měnit. Finanční podpora od Společenství je udělována na základě sdíleného financování. Znamená to, že účastnická instituce/organizace se bude na rozpočtu podílet příspěvkem z jiných zdrojů, které musí být jasně deklarovány. Další informace a konzultace lze získat v Národní Kanceláři programu SOCRATES/ Otevřené a distanční vzdělávání - Minerva na adrese:

Centrum pro studium vysokého školství - SOCRATES/Minerva
Helena Šebková
U Lužického semináře 13
118 00 Praha 1
tel: 57 53 24 09
fax: 900 550 73
E-mail: sebkova@csvs.cz
http://www.csvs.cz/socrates
http://europa.eu.int/comm/education/socrates/minerva/ind1a.html