EuroKompas
Vydává NVF-NISP a ČNA Mládež/EURODESK s podporou MŠMT a MPSV

č. 1/březen 2000

OBSAH

ARCHÍV STARŠÍCH ČÍSEL

Aktuality

  • 1. února se v pražském hotelu Olšanka konal seminář pro partnerské instituce NISP. Během odpoledního setkání byli účastníci informování o činnostech NISPza uplynulý rok, o možnostech programu Leonardo da Vinci. Cennými příspěvky z jednotlivých oblastí pokrývajících poradenství v oblasti vzdělávání a trhu práce přispěli PhDr. Milena Blatníková ze Správy služeb zaměstnanosti Ministerstva práce a sociálních věcí (SSZ MPSV), Ing. Zuzana Freibergová z Centra pro studium vysokého školství (CSVŠ), Ing. Irena Coufalíková z Institutu pedagogicko-psychologického poradenství české republiky (IPPP ČR). O činnosti české jednotky EURYDICE referovala Mgr. Stanislava Brožová z Ústavu pro informace ve vzdělávání.


  • Národní informační středisko pro poradenství ve spolupráci s Elektrotechnickou fakultou ČVUT a pod záštitou Evropské komise uspořádalo ve dnech 24. a 25. února 2000 setkání evropské sítě národních informačních středisek pro poradenství tzv. Euroguidance.
    Tato síť vznikla v roce 1992-93 v rámci evropského vzdělávacího programu PETRA (1988-1994). V roce 1995 byla zahrnuta do programu Leonardo da Vinci a na základě rozhodnutí Evropské rady z 26. dubna 1999 byla tato síť zařazena v rámci 2. fáze programu Leonardo da Vinci (2000-2006) jako jedna z jeho doprovodných aktivit. Obecným cílem celé sítě je podpora evropského rozměru poradenství pro volbu studia a povolání na národní úrovni.
    Setkání tohoto typu jsou vždy věnována organizačním, administrativním a technickým záležitostem chodu celé sítě. Z těchto důvodů byla velmi důležitá účast Carla Scatoliho a Laury Cassio, dvou zástupců Evropské komise z generálního ředitelství pro vzdělávání a kulturu, jejichž přítomnost velmi přispěla k úspěchu celého jednání. Páteční plenární zasedání zahájil RNDr. Miroslav Vlček, DrSc., prorektor ČVUT pro zahraniční styky. Setkání uskutečněné v Praze se stalo přelomovým také proto, že se poprvé od vzniku sítě těchto středisek konalo v nečlenské zemi EU a to za účasti 40 zástupců 19 evropských zemí.