PŘEDMLUVA

 

Tato analýza byla připravena v rámci projektu Phare “Zdokonalování veřejné správy v České republice - fáze 1”. Projekt byl zahájen koncem roku 1997 s cílem oživit stagnující reformu veřejné správy a navrhnout strategii reformy pro nadcházející období. Národní vzdělávací fond přijal odpovědnost za tento projekt v situaci, kdy v  České republice neexistoval žádný vládou pověřený orgán s celkovou odpovědností za zdokonalování, modernizaci a reformu veřejné správy. Projekt tak reagoval na stále četnější a ostřejší kritiku veřejné správy ze strany veřejnosti, podnikatelských kruhů, akademické sféry i mnohých pracovníků veřejné správy. Kritika se shodovala v tom, že vývoj české veřejné správy nebezpečně zaostal za procesem politické, ekonomické a sociální transformace v zemi. Důležitým podnětem bylo stanovisko Evropské unie, která upozornila na konkrétní nedostatky a problémy a zdůraznila, že česká veřejná správa není na svou úlohu spojenou se vstupem ČR do Evropské unie dostatečně připravena.

 

Projekt je zaměřen na dva hlavní výstupy:

 

Analýza veřejné správy ČR (tento dokument a další analytické a koncepční materiály v rámci projektu zpracované)

Návrh strategie dalšího postupu reformy české veřejné správy (tento návrh se nyní zpracovává na základě posouzení analýzy a dalších diskuzí o současných prioritách a možnostech).

Oba výstupy budou předloženy vládě s konkrétními návrhy na jejich využití.

 

Souhrnná zpráva o analýze české veřejné správy je poměrně stručný dokument, který se omezuje na hlavní otázky a závěry. Jako součást analýzy byla zpracována řada odborných studií různého rozsahu a hloubky, které se ve větší podrobnosti zabývají vybranými aspekty a potřebami státní správy ČR. Tyto studie jsou odborným zájemcům k dispozici. Základní myšlenky a závěry většiny zadaných studií byly ovšem již využity při zpracování Souhrnné zprávy.

 

Analýza se snaží posuzovat českou veřejnou správu a možnosti jejího dalšího zdokonalování ze tří základních perspektiv:

 

z historické perspektivy (minulý, současný a předpokládaný budoucí vývoj, budoucí potřeby; tradice a silné stránky, negativní dědictví minulosti)

z mezinárodní perspektivy (světové trendy, mezinárodní srovnání, výzvy a úkoly spojené s přípravou na členství v EU)

z pragmatické perspektivy (současné možnosti a zdroje, postoje veřejnosti, mentalita státních úředníků, vliv politické situace).

Poslední kapitola Souhrnné zprávy o analýze české veřejné správy obsahuje závěry a doporučení formulované tak, aby z nich bylo možno vycházet v další fázi tohoto projektu, t.j. při zpracování praktického návrhu strategie reformy veřejné zprávy. Kromě toho se počítá se zpracováním několika dalších studií z  příslušných oborů, v mnoha případech interdisciplinárně, které se pro účely reformy a modernizace veřejné zprávy v ČR jeví jako nutné.

 

Národní vzdělávací fond považuje za nutné zdůraznit, že podmínky pro zpracování analýzy nebyly a stále ještě nejsou snadné. Kritik a názorů je mnoho, solidních analýz a přímo použitelných návrhů méně. Navíc se projevil vliv složité, málo stabilní a rychle se vyvíjející politické situace a zejména toho, že význam vysoce kompetentní, kvalitní a účinné veřejné správy pro budoucnost naší země není dosud ve všech kruzích plně doceňován. Přesto se domníváme, že se analýzou podařilo učinit významný krok vpřed.

 

Národní vzdělávací fond děkuje všem, kdo na analýze přímo spolupracovali nebo poskytli potřebné informace a materiály.